www.shirok-rn.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Четверг, 28 березня 2024 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Широківський район >>
Інформування населення
Версія для друку Написати листа
Графік

проведення особистого прийому громадян посадовими особами Дніпропетровської обласної державної адміністрації на вересень 2019 року

ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження голови
облдержадміністрації
від 13.02.2018 № Р-81/0/3-18
(у редакції розпорядження голови облдержадміністрації
18.09.2019 № Р-525/0/3-19)

ГРАФІК
проведення особистого прийому громадян посадовими особами
Дніпропетровської обласної державної адміністрації
на вересень 2019 року

Прізвище,
ім’я, по батькові
Посада
Дні прийому
БОНДАРЕНКО
Олександр Вікторович
голова
облдержадміністрації
23.09.2019
30.09.2019
    КУЖМАН
    Олег Миколайович
перший заступник голови облдержадміністрації1, 3 середа
ТИМЧУК
Айна Леонідівна
керівник апарату облдержадміністрації1, 3 п’ятниця
БАТУРА
Дмитро Ігорович
заступник голови облдержадміністрації2, 4 четвер
ГРИЦАЙ
Ірина Олегівна
заступник голови облдержадміністрації2, 4 вівторок
    ЮРЧЕНКО
    Володимир Олегович
заступник голови облдержадміністрації2, 4 п’ятниця
    КОЛОМОЄЦЬ Андрій Вікторович
виконуючий обов’язки заступника голови
облдержадміністрації
1, 3 четвер




Телефони «гарячих ліній»
для швидкого реагування на незаконні дії відносно протиправного захоплення земель чи врожаю на території Дніпропетровської області

Головне територіальне управління юстиції у Дніпропетровській області(056) 713-46-90
Дубін Тимофій Миколайович – заступник начальника Головного територіального управління юстиції з питань державної реєстрації – начальник Управління державної реєстрації (ДЛЯ ЕКСТРЕННИХ ДЗВІНКІВ У РАЗІ СПРОБ ЗАХОПЛЕННЯ)+380675618745
Приходько Володимир Олександрович - заступник начальника відділу масових та охоронних заходів Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області

(ДЛЯ ЕКСТРЕННИХ ДЗВІНКІВ У РАЗІ СПРОБ ЗАХОПЛЕННЯ)

+380955451668
Широківська райдержадміністрація(05657) 2- 90 -72; (05657) 2 -93- 61




До уваги жителів Широківського району!

На виконання розпорядження голови Дніпропетровської облдержадміністрації від 26.03.2019 №Р-142/0/3-19 „Про затвердження графіка проведення особистих виїзних прийомів громадян посадовими особами Дніпропетровської облдержадміністрації на квітень 2019 року” 9 квітня 2019 року з 14:00 планується проведення особистого виїзного прийому першим заступником голови Дніпропетровської облдержадміністрації Кужманом О.М. у приміщенні Широківської райдержадміністрації.
Для участі у проведенні особистого прийому громадян Вам необхідно попередньо зареєструватись. Реєстрація бажаючих здійснюється за адресою Широківської райдержадміністрації з 01.04.2019 по 09.04.2019 року: смт Широке, вул. Соборна, буд. 107 (каб.31, ІІ поверх). Телефони для довідок: 2-93-61, 2-90-72.


Керівник апарату райдержадміністрації Л.І.КРИВОМАЗ




Інформація для субсидіантів, які не є пенсіонерами та яким субсидії було призначено до 31 грудня 2018 року


Повідомляємо про те, що Ощадбанк є уповноваженим банком з монетизації субсидій згідно з Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, зі змінами та доповненнями та постановою Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 № 62.
Для зручності всім субсидіантам, які не є пенсіонерами, необхідно перед відвідуванням банку ПРОЙТИ РЕЄСТРАЦІЮ на офіційному сайті https://www.oschadbank.ua/ua/sd або через Контакт-центр Ощадбанку за тел.: 0 800 210 800 (безкоштовно зі стаціонарних або мобільних телефонів по території України). Це дасть субсидіанту змогу самостійно обрати найближче відділення, зручний час та дату для отриманнясубсидії без черг.
Звертаємо вашу увагу
· Щодо інформації з будь-яких питань, пов’язаних із призначенням субсидії, одержувачам слід звертатись до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення.
· Щодо інформації про спожиті послуги, нараховані суми, розмір заборгованості/переплати потрібнозвертатись до постачальників комунальних послуг.
· Щодо процедури виплати субсидії через систему «Швидка копійка» Ощадбанку або на поточні рахунки, відкриті в Ощадбанку, та порядку призначення зустрічей на відвідування відділень Ощадбанку потрібно звертатись до Контакт-центру Ощадбанку, тел.: 0 800 210 800 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів по території України).
У разі, якщо субсидіант, не одержує пенсію в Ощадбанку, житлова субсидія в готівковій формі, буде перерахована на пенсійний рахунок, відкритий в обслуговуючому банку, або виплачена АТ «Укрпошта».
З повагою Ощадбанк

Уже через два тижні субсидія громадянам виплачуватиметься готівкою. Всі, кому призначено субсидію з 2018 року, отримають у березні готівку для оплати комунальних платіжок за лютий 2019 року. Відповідно, у квітні прийдуть кошти для розрахунку за спожиті у березні послуги, у травні – за квітневу комуналку.
Пенсіонери отримають допомогу від держави у березні разом із пенсією. Ті громадяни, які отримають пенсійні виплати через інші банки, відповідно зможуть зняти свою субсидію безпосередньо у банкоматі цього банку. Тим, у кого немає пенсійної картки, субсидію разом із пенсією доставить Укрпошта.
Решта субсидіантів зможуть отримати субсидію з 12 березня у найближчому відділенні Ощадбанку за пред’явленням паспорту та ідентифікаційного коду. Одночасно з виплатою грошового переказу кожному одержувачу субсидії буде відкрито персональний банківський рахунок, на який перераховуватиметься сума субсидії у квітні та травні.
Увага! Таке поняття як обов’язковий платіж скасовується. Домогосподарство отримає субсидію готівкою та має самостійно розрахуватися за спожитий газ, тепло, воду, електроенергію, а кошти, які залишаться після оплати комуналки, може використати на свій розсуд.
Оплата комунальних платежів після 20 березня не впливатиме на субсидію наступного місяця. Однак, якщо станом на травень 2019 року, у домогосподарства буде прострочена понад місяць заборгованість за послуги понад 340 гривень, субсидію на новий період 2019-2020 рр. не призначатимуть.
Нагадаємо, щороку в травні відбувається процес перепризначення субсидій на новий рік. Тому всім отримувачам субсидій потрібно обов’язково подати Заяву і Декларацію про доходи в управління соціального захисту населення. Автоматичне перепризначення допомоги стосуватиметься лише тих, хто звернувся за субсидією вперше у 2019 році.

Департамент інформації та комунікацій
з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України



Изменение номеров  (1).pdf


Оновлені контакти з ДТЕК Дніпровські електромережі



1 січня 2019 року в Україні набув чинності перший етап державної реформи на ринку енергопослуг. Відбулося остаточне розділення колишніх обленерго: послуги з розподілу електроенергії надають оператори системи розподілу , а поставку електроенергії – компанії постачальники
Нагадаємо, що постачальником електроенергії в Дніпропетровській області з 1 січня 2019 року державою визначена компанія «Дніпровські енергетичні послуги». Вона приймає покази лічильників, виставляє рахунки, й приймає оплату за електроенергію, спожиту після 1 січня 2019 року.
ДТЕК Дніпровські електромережі з 1 січня 2019 року є оператором системи розподілу, який забезпечує якість і надійність електропостачання, управляє системою розподілу, експлуатує і ремонтує електричні лінії, підстанції, займається питаннями приєднання споживачів до електромережі обмежує електропостачання, встановляє лічильники електроенергії і фіксує їх показання. Щоб поліпшити якість обслуговування клієнтів з цих питань ДТЕК Дніпровські електромережі розширив способи комунікації і оновив контактні лінії свого контакт-центру.
З 11 березня 2019 року зв’язатись з ДТЕК Дніпровські електромережі мешканці Дніпра та області зможуть за трьома оновленими номерами телефонів: (056)790-99-00; (066)790-99-00; (067)790-99-00. Клієнти зможуть обрати найкращий для них спосіб зв’язку: стаціонарний або мобільний. За цими телефонами можна залишити заявку, проконсультуватися щодо послуг, які надає Оператор системи розподілу електроенергії, а також звірити показання лічильника. Акцентуємо увагу: колишній номер контакт-центру 0 800 500 444 анулюється і діяти вже не буде.
Крім телефонної лінії контакт-центру, залишати заявки, пов’язані з якістю і надійністю електропостачання, термінами приєднань до електромереж, їх експлуатації і ремонту, можна в особистих повідомленнях на офіційній сторінці ДТЕК Дніпровські електромережі в соціальній мережі Facebook
АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі»







ШИРОКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СЕКТОР
філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області
Начальник сектору


Контактні дані:
Хоменко Дмитро Володимирович, майор внутрішньої служби
_______________________________________________________
поштова адреса: 53700, смт. Широке, вул.. Слов’янська, буд. 12
тел.: 098-074-19-96
електронна скринька: dn45_probation@ukr.net
Графік роботи:понеділок – четвер: 09:00 – 18:00
п’ятниця: 09:00 – 16:45
обідня перерва: 13:00 – 13:45
вихідний: субота, неділя

Завдання і функції уповноважених органів з питань з питань пробації визначені Законом України «Про пробацію», Кримінальним, Кримінальним процесуальним, Кримінально-виконавчим кодексами України та іншими законами України.

ПРОБАЦІЯ - ЦЕ ...
v забезпечення безпеки суспільства (громади) шляхом запобігання вчиненню правопорушень;
v надання суду інформації, що характеризує обвинувачену особу для прийняття справедливого рішення (складення досудової доповіді);
v організація виконання покарань, не пов'язаних з позбавленням волі;
v пробаційний нагляд: контроль за особою, яка вчинила правопорушення, а також допомога, спрямована на підтримку такої особи в суспільстві (консультації, мотивування до змін, сприяння у вирішенні проблемних питань);
v допомога особі, яка готується до звільнення з місць позбавлення волі, в адаптації до життя в суспільстві.

ДО КОГО ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ ПРОБАЦІЯ?
v особа, щодо якої складається досудова доповідь;
v особа, засуджена до покарання, що не пов’язане з позбавленням волі, як от: заборона обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадські та виправні роботи;
v особа, якій покарання у виді позбавлення волі замінено на покарання у виді громадських або виправних робіт;
v особа, звільнена з випробувальним терміном від відбування покарання у виді позбавлення (обмеження) волі;
v звільнена від відбування покарання вагітна жінка та жінка, яка має дитину віком до трьох років;
особа, яка готується до звільнення з місць позбавлення волі.

ПЕРЕВАГИ ПРОБАЦІЇ:
ДЛЯ ОСОБИ, яка вчинила правопорушення:
v можливість змінитись без перебування у місцях позбавлення волі (ізоляції від суспільства), підтримка на шляху до змін;
v збереження сімейних стосунків та зв’язків у громаді;
v збереження роботи та житла;
v позитивний соціальний ефект: особа не втрачає соціальні зв’язки та шанс створити сім’ю.




ДЛЯ СУСПІЛЬСТВА (ГРОМАДИ):
v убезпечення громади від вчинення повторних злочинів;
v справедливе здійснення правосуддя: баланс між карою за вчинене правопорушення, відшкодуванням завданої шкоди та інтересами членів суспільства.

ДЛЯ ДЕРЖАВИ:
v зниження злочинності;
v зниження кількості ув’язнених в місцях позбавлення волі осіб;
v позитивний економічний ефект: утримання правопорушника у місцях позбавлення волі набагато дорожче для держави, ніж перебування на пробації; а також залишаючись у суспільстві особа не втрачає роботу та сплачує внески у держбюджет;
v дотримання міжнародних стандартів.

ВИДИ ПРОБАЦІЇ:
v Досудова пробація – забезпечення суду інформацією, що характеризує особу, яка обвинувачується у вчиненні правопорушення, з метою врахування обставин її життя для прийняття судом справедливого рішення про міру її відповідальності (складення досудової доповіді).
v Наглядова пробація - здійснення наглядових та соціально-виховних заходів: надання психологічної, консультативної та інших видів допомоги, сприяння працевлаштуванню, залучення до навчання, участь у виховних заходах та соціально-корисній діяльності, проведення індивідуально-профілактичної роботи відносно особи, до якої застосовується пробація.
v Пенітенціарна пробація - це допомога особі, яка готується до звільнення з місць позбавлення волі у трудовому та побутовому влаштуванні за обраним нею місцем проживання, влаштування до закладів охорони здоров"я та сприяння в адаптації до життя у суспільстві.


Додатково: Запрошуємо до співпраці небайдужих громадян в якості волонтерів пробації.

Більше інформації про пробацію читайте за посиланням: http://www.probation.gov.ua






ОГОЛОШЕННЯ

Головним управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області оголошено конкурс на службу в поліції для зайняття 115 вакантних посад середнього та молодшого складу поліції по територіальних підрозділах поліції Дніпропетровської області. Зокрема чекаємо претендентів на посади оперуповноважених кримінальної поліції, слідчих та їх помічників, інспекторів з ювенальної превенції, дільничних офіцерів поліції, поліцейських поліції особливого призначення, секторів реагування патрульної поліції, конвойної служби, з обліку та збереження речових доказів і озброєння.
Бажаючі узяти участь у конкурсі повинні відповідати загальним вимогам до кандидатів, а саме:
· громадянство України;
· вік від 18 років;
· вільне володіння українською мовою;
· повна загальна середня освіта (для молодшого складу поліції), вища освіта (для середнього складу поліції) та вища юридична освіта для кандидатів на посади слідчих;
· відсутність офіцерського військового чи спеціального звання (для посад молодшого складу поліції).
Для участі у конкурсі необхідно заповнити онлайн-анкету та підготувати і особисто надати пакет необхідних документів, прийом яких здійснюватиметься за адресою: м. Дніпро, вул. Троїцька, 20а та триватиме у період з 25 січня по 18 лютого цього року.
Добір кандидатів на вакантні посади ГУНП буде складатися з наступних етапів: тестування на знання законодавчої бази і на загальні здібності й навички, психологічне тестування особистісних характеристик, проходження кандидатами військово-лікарської комісії, перевірка рівня їх фізичної підготовленості, співбесіда з поліцейською комісією та проведення спеціальної перевірки.
У свою чергу держава гарантує поліцейським: стабільну заробітну плату (від 10 000 грн.), соціальне забезпечення згідно діючого законодавства, отримання житла у лізинг, компенсацію за оренду житла, професійну підготовку за міжнародними стандартами, можливість підвищити освітній ступінь вищої освіти у закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, перспективу кар’єрного росту.
Заповнити онлайн-анкету, детальніше ознайомитися з вимогами до кандидатів, умовами конкурсу, переліком документів, необхідних для участі у конкурсі, та оголошених вакансій можливо на веб-сайті Національної поліції України за посиланням
https://nabir.np.gov.ua/index.php?r=recruitment/index

За додатковою інформацією слід звертатися за телефонами +3 8 (050) 696-29-16, +3 8 (097) 203-76-29, (056) 756-52-47 або на електронну адресу sovpap_ukz@dp.npu.gov.ua
СОВПАП УКЗ ГУНП в Дніпропетровській області


До уваги жителів Широківського району!

На виконання календарного плану заходів за участю керівництва Дніпропетровської облдержадміністрації в частині проведення особистих виїзних прийомів громадян посадовими особами Дніпропетровської обласної державної адміністрації 24 січня 2019 року з 14:00 планується проведення особистого виїзного прийому заступником голови Дніпропетровської облдержадміністрації Пруцаковим В.В. у приміщенні Широківської райдержадміністрації.
Для участі у проведенні особистого прийому громадян Вам необхідно попередньо зареєструватись. Реєстрація бажаючих здійснюється за адресою Широківської райдержадміністрації з 21.01.2019 по 24.01.2019 року: смт Широке, вул. Соборна, буд. 107 (каб.31, ІІ поверх). Телефон для довідок: 2-90-72.

Сергій Савчук: Енергоефективність як ключ до конкурентоздатності обговорили із представниками промислових підприємств

Механізм стимулювання підприємств до енергоефективності, розроблений Держенергоефективності спільно з Українсько-данським енергетичним центром, розглянув Голова Держенергоефективності Сергій Савчук із представниками великого, середнього та малого бізнесу, а також ВРУ, Мінекономрозвитку, УСПП, ICC Ukraine, експертами.

«В основі механізму, який ми пропонуємо, лежить принцип співфінансування, який у програмі «теплих кредитів» вже добре себе зарекомендував», - розповів С.Савчук.

За цим механізмом передбачається, що підприємство зможе взяти у банку кредит на реалізацію енергоефективних і «зелених» проектів. Досягнувши економії енергоспоживання, компанія отримає компенсацію від держави.

При цьому кошти для підтримки підприємств мають накопичуватися у спеціальному фонді держбюджету.

У ході активної та конструктивної дискусії учасники дійшли згоди щодо проведення всебічного аналізу переваг розробленого механізму, а також його впливу на економіку.

Заплановано проведення низки нарад із представниками промисловості та громадськості, щоб врахувати різні слушні пропозиції та підготувати ефективний механізм на користь країні.

Держенергоефективності
оприлюднило середньозважені тарифи на тепло з газу для розрахунку тарифів виробникам теплової енергії з альтернативних джерел

На виконання вимог статті 20 Закону України «Про теплопостачання» Держенергоефективності оприлюднює розраховані середньозважені тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням газу, для потреб населення та бюджетних установ, а також тарифи на транспортування та постачання теплової енергії.

Відповідно до цих розрахунків органи місцевого самоврядування можуть встановлювати підприємствам тарифи на теплову енергію з відновлюваних джерел на рівні 90% від оприлюднених середньозважених тарифів.

Нагадуємо, що Законом України від 21.03.2017 № 1959-19 щодо стимулювання виробництва тепла з відновлюваних джерел запроваджено спрощену та прозору процедуру встановлення тарифів на тепло «не з газу».

Маючи гарантований на законодавчому рівні тариф, інвестор може заздалегідь визначити рентабельність проекту і залучити кредитні та інвестиційні кошти.

Середньозважені тарифи від 25.09.2018 можна завантажити за посиланням: http://saee.gov.ua/sites/default/files/Taryfy_25_09_2018.pdf.

ЕКО-трансформація промислових підприємств – можливість оптимізувати енергетичні витрати та стати більш конкурентоздатними

На цьому наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук на прес-конференції в ІА «Українські новини» у рамках проекту «ЕКО-трансформація-2018».

Розповідаючи про державну політику у зазначених сферах, С.Савчук акцентував увагу мас-медіа та підприємств на тому, що проекти «чистої» енергетики дають цілу низку можливостей, зокрема:
- скоротити енергоспоживання та оптимізувати витрати;
- зменшити шкідливі викиди;
- забезпечити власну потребу в енергії;
- заробити на «чистій» енергії;
- ефективно утилізувати відходи;
- стати більш конкурентоздатним на ринку.

«За останні 4 роки ми впровадили ефективне стимулююче законодавство у цих сферах. Бізнес все активніше впроваджує проекти, а банки (наприклад, ЄБРР, Укргазбанк) надають фінансування», - запевнив Голова.

Цікавим форматом реалізації проектів для бізнесу може бути ЕСКО. За кілька років активної роботи над цим механізмом у бюджетній сфері є вже близько 200 укладених ЕСКО-контрактів на загальну суму майже 200 млн гривень.

Наприклад, 4 насосні станції, які належать Держводагентству, буде модернізовано за кошти ЕСКО-інвесторів. Окрім модернізованого обладнання, економія бюджетних коштів складе до 310 тис. грн у рік під час дії договорів, а після їх завершення – більше 3 млн грн щороку.

Окремо С.Савчук розповів про систему аукціонів, яку планується запровадити, та нові «правила гри» для бізнесу. При цьому у пріоритеті держави – стимулювати виробництво енергії з біомаси та біогазу. Тому Агентство із партнерами опрацьовує питання збереження «зеленого» тарифу у цій сфері.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

Шановні громадяни!

Останнім часом набули масового характеру крадіжки енергомайна з опор повітряних ліній електропередач та кабельних ліній зв’язку, що спричиняє збитки на мільйони гривень та створює загрозу виникнення техногенних аварій. Відсутність енергозабезпечення це: непрацюючі підприємства, відсутність води та каналізації, непрацюючі бензозаправки, неробочі лікарні, дитсадки, школи, відсутність зв’язку та інших благ цивілізованого життя.
Лише в 2017 році об’єкти Криворізького РЕЦ 65 разів потерпали від крадіжок енергомайна, а за 8 місяців 2018 року 64 рази.
Не будьте байдужими до фактів крадіжок енергомайна та повідомляйте в правоохоронні органи про злочинні дії. Краще всім жити у комфортних умовах ніж спостерігати, як окремі «металісти» наживаються на наших з вами податках.
Ми енергетики, просимо вашої допомоги в питаннях збереження об’єктів енергетики. Якщо ви стали свідком розкрадань, елементів опор повітряних ліній електропередач, кабельних ліній зв’язку чи інших розкрадань енергетичного майна, не залишайтеся байдужими до того, що відбувається, повідомляйте про це нас та місцеві правоохоронні органи.
Тільки спільно з вами ми зможемо зупинити потік розкрадання на об’єктах електроенергетики.

Телефони підприємства:
м. Кривий Ріг тел. (056) 404- 37- 59-приймальня,
(056) 404- 37- 02-пост охорони

Телефон поліції - 102
Криворізький ремонтно-експлуатаційний центр
Дніпровської електроенергетичної системи
державного підприємства НЕК «Укренерго»

Про право отримання земельної ділянки учасникам АТО

На які наділи мають право захисники вітчизни?

Учасники бойових дій та особи прирівняні до них мають право на першочергове відведення у власність або користування земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва (для городництва у користування). У межах норм безплатної приватизації (передачі) земельні ділянки передаються у власність у таких розмірах:
1) для ведення садівництва — не більше 0,12 га;
2) для ведення особистого селянського господарства — не більше 2,0 га;
3) для будівництва і обслуговування жилого будинку в селах — не більше 0,25 га, в селищах — не більше 0,15 га, в містах — не більше 0,10 га;

Куди звертатися для отримання земельної ділянки?

Учасникам АТО необхідно звернутися з клопотанням до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки у власність або користування:
• сільської, селищної, міської ради (якщо питання стосуються земель комунальної власності відповідних територіальних громад);
• обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб;
• районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб (за межами населених пунктів земельні ділянки для городництва, ведення садівництва, ОСГ (особистого сільського господарства) та будівництва індивідуального житлового будинку вони не передають);
• обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб;
• Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в області (якщо питання стосується земельних ділянок для ведення садівництва або особистого селянського господарства державної власності).

Кабінет Міністрів України приймає рішення щодо передачі (надання) земель державної власності, зокрема ріллі, багаторічних насаджень для несільськогосподарських потреб, лісів для нелісогосподарських потреб, а також земельних ділянок природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення та особливо цінних земель.

Як виглядає клопотання?

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри (в межах норм).

До клопотання додаються:
1) графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (наприклад, викопіювання з кадастрової карти);
2) копія паспорта та копія ідентифікаційного номера;
3) документ, що посвідчує участь в АТО (посвідчення, довідка).

Чиновникам забороняється вимагати додаткові матеріали та документи.

Рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою або про мотивовану відмову має бути прийнято в місячний строк.

Що може бути підставою для відмови?

Лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою, техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у визначеному порядку.

Як проходить відведення земельної ділянки?

У разі прийняття уповноваженим органом рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки потрібно замовити в землевпорядній організації виготовлення такого проекту.

Виконавцем робіт може бути тільки особа з сертифікатом інженера-землевпорядника. Проект відведення земельної ділянки розробляється на підставі укладеного із замовником договору. Термін виконання робіт – не може перевищувати 6 місяців.

Проект підлягає погодженню з територіальним органом Держгеокадастру. У випадку розташування земельної ділянки у межах населеного пункту, або якщо на ділянці планується розташування об'єкта будівництва, потрібно отримати погодження з управлінням з питань містобудування та архітектури місцевої державної адміністрації або місцевої ради.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки залежно від її призначення, цінності та місця розташування може підлягати також погодженню з: структурним підрозділом обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища; центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, відповідним структурним підрозділом обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони культурної спадщини; центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства; центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.

Строк розгляду: протягом 10 робочих днів з дня одержання проекту ( двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом -- після отримання позитивного висновку такої експертизи).

Підстава для відмови – лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Як зареєструвати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі?

Необхідно звернутися до територіального органу Держгеокадастру за місцем розташування земельної ділянки та надати наступні документи:

1) заяву про внесення відомостей до Державного земельного кадастру;
2) оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (погоджений проект землеустрою, за потреби, позитивний висновок експертизи);
3) документацію із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки, у формі електронного документа.

Строк розгляду такої заяви – 14 днів. Внесення відомостей до Державного земельного кадастру здійснюється безоплатно.

Як провести затвердження проекту землеустрою?

Рішенням про надання земельної ділянки за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюється затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Чи потрібно реєструвати право на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно Мін’юсту?

Так, потрібно. Для цього слід звернутися до суб’єкта, уповноваженого на проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, а саме до виконавчого органу сільської, селищної чи міської ради або до місцевої державної адміністрації, в тому числі через центри надання адміністративних послуг. Державну реєстрацію речових прав на землю здійснюють також юридичні особи, акредитовані Мінюстом, та нотаріуси.

Які документи потрібні:
1) заява встановленої форми, яку формує державний реєстратор;
2) документ, що посвідчує особу;
3) засвідчена копія рішення про безоплатну передачу земельної ділянки у власність або надання у користування;
4) витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку (подається у разі, коли в документі, що подається для державної реєстрації, відсутні відомості про її кадастровий номер, а також у разі, коли в результаті доступу до Державного земельного кадастру державним реєстратором встановлено відсутність відомостей про відповідну земельну ділянку);
5) документ, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - в розмірі 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Куди звертатися, щоб отримати детальну консультацію?

Оскільки кожна конкретна справа вимагає індивідуального підходу та ознайомлення з документами, зверніться до одного з бюро чи центрів безоплатної правової допомоги Міністерства юстиції.

Взнати адресу найближчого бюро або центру можна за телефоном гарячої лінії 0(800) 213-103.


Головне територіальне управління юстиції у Дніпропетровській області.



Головним управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області оголошено конкурс на службу в поліції для зайняття 100 вакантних посад по органах та підрозділах Дніпропетровської області. Зокрема чекаємо претендентів на посади слідчих, оперуповноважених кримінальної поліції, дільничних офіцерів поліції, поліцейських секторів реагування патрульної поліції, поліцейських конвойної служби, ізоляторів тимчасового тримання, поліцейських з логістики, помічників слідчих.
Бажаючі узяти участь у конкурсі повинні відповідати загальним вимогам до кандидатів на службу в поліції, а саме:
· громадянство України;
· вік від 18 років;
· вільне володіння українською мовою;
· повна загальна середня освіта (для молодшого складу поліції), вища освіта (для середнього складу поліції) та вища юридична освіта для кандидатів на посади слідчих;
· відсутність офіцерського військового чи спеціального звання (для посад молодшого складу поліції).
Для участі у конкурсі необхідно заповнити онлайн-анкету та підготувати і особисто надати пакет необхідних документів, прийом яких здійснюватиметься за адресою: м. Дніпро, вул. Троїцька, 20а та триватиме у період з 16 липня по 14 серпня цього року.
Добір кандидатів на вакантні посади ГУНП буде складатися з наступних етапів: тестування на знання законодавчої бази і на загальні здібності й навички, психологічне тестування особистісних характеристик, проходження кандидатами військово-лікарської комісії, перевірка рівня їх фізичної підготовленості, співбесіда з поліцейською комісією та проведення спеціальної перевірки.
У свою чергу держава гарантує поліцейським: стабільну заробітну плату, соціальне забезпечення згідно діючого законодавства, професійну підготовку за міжнародними стандартами, можливість підвищити освітній ступінь вищої освіти у закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, та перспективу кар’єрного росту.
Заповнити онлайн-анкету, детальніше ознайомитися з вимогами до кандидатів, умовами конкурсу, переліком документів, необхідних для участі у конкурсі, та оголошених вакансій можливо на веб-сайті Національної поліції України за посиланням https://nabir.np.gov.ua.
Для уточнення будь якої інформації можете телефонувати за номерами +3 8 (050) 696-29-16, +3 8 (097) 203-76-29, (056) 756-52-47 чи звернутися на електронну адресу sovpap_ukz@dp.npu.gov.ua.




Перелік
вакантних посад ГУНП в Дніпропетровській області, на які оголошено конкурс

Поліцейські секторів реагування патрульної поліції:
1. Криворізьке РВП КВП – 2
Поліцейські з логістики
1. Інгулецьке ВП КВП - 1
Помічники слідчого
1. Саксаганське ВП КВП – 1
2. Тернівське ВП КВП – 1
Оперуповноважені кримінальної поліції:
1. Криворізьке РВП КВП – 1
Слідчі:
1.Металургійне ВП КВП – 2
Дільничні офіцери поліції:
1. Покровське ВП КВП – 1
2. Саксаганське ВП КВП – 1




Шановні громадяни!

Останнім часом набули масового характеру крадіжки енергомайна з опор повітряних ліній електропередач та кабельних ліній зв’язку, що спричиняє збитки на мільйони гривень та створює загрозу виникнення техногенних аварій. Відсутність енергозабезпечення це: непрацюючі підприємства, відсутність води та каналізації, непрацюючі бензозаправки, неробочі лікарні, дитсадки, школи, відсутність зв’язку та інших благ цивілізованого життя.
Об’єкти Криворізького РЕЦ лише в 2016 році 80 разів і за 2017 рік 69 разів потерпали від крадіжок енергомайна.
Не будьте байдужими до фактів крадіжок енергомайна та повідомляйте в правоохоронні органи про злочинні дії.
Краще всім жити у комфортних умовах ніж спостерігати, як окремі «металісти» наживаються на наших з вами податках.
Ми енергетики, просимо вашої допомоги в питаннях збереження об’єктів енергетики. Якщо ви стали свідком розкрадань, елементів опор повітряних ліній електропередач, кабельних ліній зв’язку чи інших розкрадань енергетичного майна, не залишайтеся байдужими до того, що відбувається, повідомляйте про це нас та місцеві правоохоронні органи.
Тільки спільно з вами ми зможемо зупинити потік розкрадання на об’єктах електроенергетики.

Телефони підприємства:
м. Кривий Ріг тел. (056) 404- 37- 59-приймальня,
(056) 404- 37- 02-пост охорони

Телефон поліції - 102
Криворізький ремонтно-експлуатаційний центр
Дніпровської електроенергетичної системи
державного підприємства НЕК «Укренерго»





До уваги суб’єктів господарювання!

18.12.2017 набув чинності Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» (далі – Закон).
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону суб’єкт господарювання повинен забезпечити розміщення на дошках оголошень органів місцевого самоврядування або в інших громадських місцях на території, де планується проводити планову діяльність, або оприлюднення в інший спосіб, що гарантує доведення інформації до відома мешканців відповідної адміністративно – територіальної одиниці чи до відповідної територіальної громади, яка може зазнати впливу планованої діяльності.
Також Закон передбачає проведення громадських слухань у процесі громадського обговорення планової діяльності суб’єктів господарювання.
Громадські слухання проводяться за місцем провадження планової діяльності або в адміністративному центрі адміністративно – територіальної одиниці, яка може зазнати впливу планованої діяльності.


УВАГА АГРАРІЯМ РАЙОНУ!
Тренінг- семінар для потенційних позичальників(агровиробників) на тему
«Аграрні розписки в Україні- нові можливості»
Дата і час:

Місце проведення:

    _18_cічня 2018 р. о 10.00 ( початок реєстрації з 9.40)

___смт Широке вул.Соборна,107_Широківського району

Дніпропетровської області___(велика зала засідань)

Короткий опис:

Тренер:

Проект «Аграрні розписки в Україні» впроваджується IFC, членом Групи Світового банку, в партнерстві зі Швейцарською Конфедерацією, з метою покращення доступу до фінансових ресурсів для малих та середніх сільгоспвиробників, шляхом впровадження аграрних розписок на ринок фінансових інструментів України. Учасники отримають інформацію про новий фінансовий інструмент – Аграрні розписки, вигоди його застосування та порядок роботи з ним.

Семінар розрахований на 2,5 години . Участь безкоштовна

Олександр Васильович Ващук. Регіональний координатор проекту «Аграрні розписки в Україні» по сходу України.

· Реєстрація учасників.
· Вітальне слово IFC і партнерів
· Діяльність IFC у світі та в Україні. Про проект «Аграрні розписки». Мета та завдання проекту
· Аграрна розписка – новий фінансовий інструмент
· Законодавче регулювання Аграрних розписок
· Види Аграрних розписок
o Сторони та їх зобов’язання за Аграрними розписками
o Застава за Аграрною розпискою
o Товарна Аграрна розписка
o Фінансова Аграрна розписка
· Оформлення Аграрної розписки
· Виконання Аграрних розписок
· Оподаткування операцій за Аграрною розпискою
· Варіанти співпраці за аграрними розписками
· Сесія питання-відповіді



ПЕРЕЛІК
пунктів обігріву Широківського району Дніпропетровської області


з/п
Назва
адміністративно-територіальної
одиниці
Місце розташування
пунктів обігріву
Адреса
(місце дислокації) пунктів обігріву
1
2
4
5
1Широківський районТЦСО Широківського районусмт.Широке, вул.Соборна,149
Олександрівська сільська рада с.Олександрівка, пр. Центральний,7
Андріївська лікарська амбулаторіяс. Андріївка, вул. Державна 28
ФАП с. Радевичевос. Радевичево ,вул.Центральна19
2Новолатівська ОТГ Сільська радас. Новолатівка , вул. Шкільна
Сільська радас. Зелена Балка ,вул. Молодіжна 1а
3Гречаноподівська ОТГФАП с. Гречані Поди с. Гречані Поди,вул. Степова 1
ФАП с. Миролюбівка с. Миролюбівка ,вул Шкільна, 22
ФАП с. Водяне с. Водяне
ФАП с. Степовес. Степове пер. Амбулаторний
4Широківська ОТГФАП с. Благодатнес. Благодатне
ФАП с. Дачнес. Дачне
ФАП с. Шестірняс. Шестірня
ФАП с. Новокурськес. Новокурське
5Карпівська ОТГФАП с. Новомалинівкас. Новомалинівка вул. Центральна 56А
ФАП с. Червоне с. Червоне,вул. Мацюці 50
ФАП с. Явдотівкас. Явдотівка,вул. Степова 29а
Карпівська сільська радас. Карпівка,вул. Центральна 97а

Завідувач сектору взаємодії з правоохоронними органами,
цивільного захисту,оборонної та мобілізаційної
роботи райдержадміністрації О.А.ПЛАКСЕНКО


ДО УВАГИ АГРАРІЇВ ШИРОКІВСЬКОГО РАЙОНУ !

На виконання листа Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.12.2017 № 37-13-12/29511 з метою забезпечення потреб сільгосптоваровиробників агрохімікатами для проведення весняно-польових робіт 2018 року та, враховуючи можливості виробництва вітчизняними хімічними підприємствами, управління агропромислового розвитку облдержадміністрації публікує для використання в роботі графік постачання мінеральних добрив по місцях та в асортименті (додається).


Scan.pdf


Фонд соціального страхування інформує
До відома страхувальників та застрахованих

Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» відбулося злиття Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
В Кривому Розі з 1 серпня 2017 року утворена нова організація, що має назву Криворізьке відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області і знаходиться за адресою: м. Кривий Ріг, пр. Миру, 30А. Філіали знаходяться в Тернівському районі м. Кривого Рогу, вул. Грицевця, 4, м. Апостолове вул. О.Вишні, 1, смт Софіївка, вул. Карпенка, 5, смт Широке, вул. Соборна, 121.
Основними функціями відділення є реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, профілактика нещасних випадків, здійснення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду.
З питань надання допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, допомоги по вагітності та пологах, допомоги на поховання (крім поховання пенсіонерів. безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві), звертатись за телефонами (0564) 92-19-81, в м. Апостолове (05656) 9-12-80, 9-55-32, 9-52-66.
З питань профілактики виробничого травматизму, розслідувань нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань звертатись за телефонами (0564) 92-21-16, (0564) 93-04-95, в Софіївському районі (025) 2-92-41, в Широківському районі (05657) 2-18-53.
З питань надання медичних та соціальних послуг потерпілим на виробництві та лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм звертатись за телефонами (0564) 92-28-15, (0564) 92-20-69, (0564) 93-04-22.

Криворізьке відділення Управління виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України
в Дніпропетровській області


До уваги мешканців Широківського району!

В Широківській райдержадміністрації для оперативного реагування з метою забезпечення захисту аграріїв від протиправного захоплення земель чи урожаю, швидкого й ефективного реагування на будь-які незаконні дії працює телефон - „Гарячої лінії райдержадміністрації” за номером: (05657) 2-93-67.



Енергоменеджмент - шлях до заощадження державного та місцевих бюджетів

Для ефективного використання енергетичнних ресурсів, заощадження кощтів державного та місцевого бюджетів Широківська райдержадміністрація пропонує переглянути відеоролики "Що таке енергоменеджмент?" та "Енергоменеджмент - шлях до заощадження державного та місцевих бюджетів" за посиланням
http://saee.gov.ua/uk/content/video-energoefektyvni-porady

За втручання Криворізької місцевої прокуратури №1
до комунальної власності територіальної громади Андріївської сільської ради повернуто нежитлове приміщення площею 32,6 кв.м.

Криворізькою місцевою прокуратурою №1 забезпечено реальне виконання рішення господарського суду Дніпропетровської області щодо повернення територіальній громаді Андріївської сільської ради об’єкту нерухомості.
За результатами виконання вказаного рішення суду, ухваленого за позовом Криворізької місцевої прокуратури №1, в серпні поточного року територіальній громаді Андріївської сільської ради фактично повернуто нежитлове приміщення, що використовувалось для торгівлі продовольчими товарами фізичною особою-підприємцем в порушення норм чинного законодавства без проходження необхідної процедури реєстрації користування вказаним приміщенням, загальною площею 32,6 кв.м. та вартістю 14 тис грн.


Прокурор Широківського відділу
Криворізької місцевої прокуратури №1 Р. Прудніков



Не будьмо байдужими !

Майже два роки в районі діє цільовий фонд районного бюджету з метою надання допомоги військовослужбовцям, учасникам бойових дій, в тому числі учасникам АТО, членам їх сімей. Але, на превеликий жаль , за два роки до фонду не надійшло жодної копійки.
Широківська райдержадміністрація звертається до жителів району, депутатського корпусу, керівників сільгоспформувань , підприємств, бюджетних установ, закладів торгівлі прийняти участь у наповненні зазначеного цільового фонду фінансовим ресурсом. До того ж розвиток подій на Сході країни не свідчить про вирішення конфлікту найближчим часом. А тому військовослужбовці, їх сім'ї і надалі будуть потребувати підвищеної уваги не тільки з боку держави, але й своїх земляків.
Реквізити для зарахування коштів до

Цільового фонду:
ЄДРПОУ 36729624
Рахунок 31512931700367
МФО 805102
Банк отримувача ГУ ДКСУ в Дніпропетровській області

Кожна копійка фонду буде спрямована за цільовим призначенням, про що громадськість району неодмінно буде поінформована через газету «Вісник» та сайт Широківького району http://www.shirok-rn.dp.gov.ua



Про функціонування засобів зв’язку та офіційних сторінок в соціальних мережах сервісних центрів МВС

сканирование0003.jpgсканирование0004.jpg









-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Відновлення родинних зв’язків!

Зверніться до Дніпропетровської обласної організації
Товариства Червоного Хреста України
Співробітники Товариства допоможуть Вам відновити родинні зв’язки, втрачені внаслідок надзвичайних ситуацій

Ми можемо допомогти:
- передати рідним Ваше послання – листа з новинами сімейного характеру;
- зв’язатися з рідними по телефону;
- з’ясувати місце перебування родичів або їх долю

Товариство Червоного Хреста України притримується принципів конфіденційності та нерозголошення інформації.
Допомога надається безкоштовно!

Наші контакти: 49033, м. Дніпро
тупик Будівельний, 12
тел./факс (0562) 31 31 75


Сергій Савчук: Видано найбільший в Україні «теплий» кредит для ОСББ на суму майже 10 млн гривень

Не лише червень побив всі рекорди за популярністю «теплих» кредитів серед ОСББ, але й початок липня засвідчив чималий попит на Урядову програму.

Так, лише за перший тиждень липня 30 ОСББ скористалися «теплими» кредитами на суму 16,1 млн. грн для впровадження енергоефективних заходів у багатоповерхівках. Для порівняння за весь червень сума взятих «теплих» кредитів сягнула 18 млн гривень.

Крім цього, минулого тижня взято найбільший за всю історію програми «теплий» кредит у розмірі 9,7 млн гривень. Його оформило одне із київських ОСББ. Як повідомляє Укргазбанк, кредитні кошти строком на 5 років надано на комплексну термомодернізацію багатоквартирного будинку. Заплановано роботи з утеплення зовнішніх стін, заміни вікон на енергоефективні, а також повна реконструкція систем теплопостачання та гарячого водопостачання із використанням відновлюваних джерел енергії.

«Завдяки програмі «теплих» кредитів ОСББ щоразу заощаджують вполовину і навіть більше коштів при утепленні багатоповерхівок. Це одна з причин популярності програми серед ОСББ. Крім цього, мешканці термомодернізованих будинків сплачують набагато менше за комунальні послуги, а вартість утепленої квартири стрімко зростає», – прокоментував результати щотижневого моніторингу програми Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Нагадаємо, що ОСББ-учасники програми «теплих» кредитів отримують з держбюджету відшкодування частини залучених на утеплення коштів, а саме – від 40% до 70%. Також ОСББ можуть скористатися місцевими програмами здешевлення «теплих» кредитів і одержати подвійну, а інколи й потрійну компенсацію.




Загалом, за два роки дії програми нею скористалося 960 ОСББ, залучивши на енергоефективні заходи понад 144 млн. гривень.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

Держенергоефективності

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ШИРОКІВСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РОЗПОРЯДЖЕННЯ
ГОЛОВИ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
23.06.2017
смт Широке
    № Р-241/0/392-17


Про розроблення детального плану частини
території Широківської селищної ради
за межами селища міського типу Широке
Широківського району Дніпропетровської
області під розміщення об’єкту «Поліпшення
гідрологічного режиму р. Інгулець в районі
промислових об’єктів ПрАТ «ІНГЗК» шляхом
будівництва спрямляючого каналу


Керуючись Законом України «Про місцеві державні адміністрації», відповідно до п.3 статті 8, п.3 статті 10, п.2 статей 19, 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово – комунального господарства України від 16.11.2011 № 290, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.12.2011 за
№ 1468/20206 та постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.2011
№ 555 «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні», розглянувши звернення ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ІНГУЛЕЦЬКИЙ ГІРНИЧО – ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» (далі – ПРАТ «ІНГЗК») (ідентифікаційний код 00190905) в листах від 22.05.2017 № 34/4018 та від 25.05.2017 №34/4144 щодо розробки детального плану частини територій Широківської селищної ради за межами селища міського типу Широке Широківського району Дніпропетровської області під розміщення об’єкту «Поліпшення гідрологічного режиму р. Інгулець в районі промислових об’єктів ПРАТ «ІНГЗК» шляхом будівництва спрямляючого каналу :

1. Розробити детальний план частини території Широківської селищної ради за межами селища міського типу Широке Широківського району Дніпропетровської області під розміщення об’єкту «Поліпшення гідрологічного режиму р. Інгулець в районі промислових об’єктів ПРАТ «ІНГЗК» шляхом будівництва спрямляючого каналу.

2. Фінансування робіт щодо розроблення відповідного детального плану, здійснюється за рахунок коштів ПРАТ «ІНГЗК» (ідентифікаційний код 00190905).

3. Координацію роботи щодо виконання цього розпорядження покласти на відділ містобудування, архітектури, житлово – комунального господарства та інфраструктури райдержадміністрації, контроль – на заступника голови райдержадміністрації Прокопенко Л.Ф.



Голова райдержадміністрації С.В.ЛАНЧКОВСЬКИЙ




ОГОЛОШЕННЯ
До відома мешканців Широківського району.

Широківська райдержадміністрація Широківського району Дніпропетровської області є замовником містобудівної документації, а саме детального плану частини території Андріївської сільської ради Широківського району Дніпропетровської області під розміщення та експлуатацію основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд для потреб ПРАТ «ІНГЗК», у зв’язку з прийняттям розпорядження голови райдержадміністрації від 29.06.2017 № Р-249/0/392-17 «Про розроблення детального плану частини території Андріївської сільської ради Широківського району Дніпропетровської області під розміщення та експлуатацію основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд для потреб ПРАТ «ІНГЗК».
Відповідно до частини 1 статті 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» громадським слуханням підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій, а згідно частини 2 даної статті цього закону затвердження проектів такої документації без проведення громадських слухань забороняється.
Широківська райдержадміністрація Широківського району Дніпропетровської області пропонує приєднатись всіх зацікавлених громадян у тому числі мешканців Андріївської сільської ради Широківського району Дніпропетровської області до розгляду та обговорення відповідної містобудівної документації, свої пропозиції і висновки надавати до виконавчого комітету Андріївської сільської ради за адресою: вул. Державна, б.22, с. Андріївка, Широківського району, Дніпропетровської області, 53760.
Розпорядження Р-249-1.jpgРозпорядження Р-249-2.jpg
-------------------------------------------------------------------


ПРИЗОВ ОФІЦЕРІВ ЗАПАСУ НА ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ У 2017 РОЦІ
Відповідно до наказу Міністра оборони України, в Україні розпочався призов офіцерів запасу на військову службу за призовом.
Відбір кандидатів серед офіцерів запасу проводиться військовими комісаріатами відповідно до завдання, визначеного Генеральним штабом Збройних Сил України.
ХТО ПІДЛЯГАЄ ПРИЗОВУ?
Призову підлягатимуть громадяни віком від 20 до 43 років, які мають вищу освіту (ступінь не нижче бакалавра), пройшли повний курс військової підготовки за програмою офіцерів запасу, закінчили військові кафедри, мають первинне офіцерське звання та ще не проходили військову службу. Призову підлягатимуть як чоловіки, так і жінки.
ОСОБЛИВОСТІ ПРИЗОВУ ОФІЦЕРІВ ЗАПАСУ
За офіцерами запасу, призваними на військову службу, зберігається місце роботи, посада та середня заробітна плата, незалежно від форм власності підприємства.
Офіцери запасу не будуть залучатися до проведення бойових дій у зоні АТО без їх згоди.
Жінки протягом проведення антитерористичної операції довели свою здатність воювати не гірше за чоловіків, тому особливістю цього призову є те, що у виборі не надаватиметься прихильність чоловікам.
АЛГОРИТМ ПРОХОДЖЕННЯ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ОФІЦЕРІВ ЗАПАСУ
1. Отримання повістки про призов на військову службу.
2. Прибуття до пункту збору (військовий комісаріат) у строки, вказані у повістці.
3. Проходження медичного огляду.
4. Направлення та проходження протягом трьох місяців курсів підготовки у навчальних закладах Міністерства оборони України.
5. Проходження військової служби терміном 18 місяців (з урахуванням терміну проходження курсів підготовки).
6. Після проходження військової служби офіцер запасу має право укласти контракт та продовжити військову службу, або повернутися до цивільного життя.
За детальною інформацією звертайтесь до Широківського РВК за адресою: Дніпропетровська область, смт Широке, вул. Зарічна, 1 або за тел: (05657)2-90-58


Обережно з вогнем!
Щорічно пожежі в природних екосистемах завдають значного збитку державі та, в першу чергу, навколишньому середовищу, можуть спричинити пожежі будівель, знищити лінії електромереж, газопроводів, лісові насадження. Найчастіше пожежі у природних екосистемах виникають в результаті людської недбалості та неуважності.

Саме тому, з метою недопущення виникнення пожеж у природних екосистемах рятувальники вже розпочали проводити профілактичні заходи з громадянами.

Співробітники Служби порятунку нагадують людям про небезпеку розведення вогнищ на відкритих територіях та під час прибирання присадибних ділянок, випалювання сухої трави та сміття. Рятувальники особливо наголошують на необхідності суворого дотримання правил безпеки під час відвідування лісових масивів, адже порушення елементарних правил пожежної безпеки може стати причиною масштабних пожеж та трагічних наслідків.

Крім того, рятувальники нагадують, що самовільне випалювання рослинності або її залишків суворо забороняється.

Шановні громадяни! Якщо ви помітили загорання в лісах, на відкритих територіях, негайно телефонуйте за номером «101». Не допустіть пожежі в екосистемах! Пам’ятайте, що лише дотримання елементарних правил пожежної безпеки застереже від трагічних наслідків.

Широківська райдержадміністрація
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

До відома мешканців Широківського району!


Про обмеження руху вантажних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у спекотний період


На виконання вимог законів України « Про місцеві державні адміністрації», «Про автомобільні дороги», «Про дорожній рух», та у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2007р. № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування», згідно доручення голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації Резніченка В. М. від 02.06.2017 №07-39/0/35-17 «Про обмеження руху вантажних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у період підвищеної температури повітря у 2017 році», з метою зменшення загрози руйнування автомобільних доріг через значні колісні навантаження на їх конструкцію під час несприятливого температурного періоду у літній час (при температурі повітря більше +28 0 С) з 10.00-22.00 години впроваджується режим обмеження руху великовантажних транспортних засобів, загальною вагою понад 24т. і навантаженням на вісь більш ніж 7т.
Широківська райдержадміністрація
доручення  ОДА щодо обмеження руху.djvu




-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Повідомлення


На виконання постанови координаційної наради керівників правоохоронних органів від 22 лютого 2017 року, Криворізькою місцевою прокуратурою №1 визначено номер телефону «гарячої лінії» – (0564)90-07-56, який створено для прийому повідомлень про скоєння кримінальних правопорушень, пов’язаних з торгівлею людьми. Також дані повідомлення можна надіслати електронною поштою на спеціально створену електронну скриньку – fht_kryvyi_rig1@prokuratura.dp.ua.
Криворізька місцева прокуратура №1
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Сергій Савчук: У березні українці-учасники програми «теплих» кредитів залучили на енергоефективні заходи рекордну суму коштів – півмільярда гривень


У березні понад 25 тисяч родин стали учасниками Урядової програми "теплих" кредитів та залучили на реалізацію енергоефективних заходів у своїх оселях 509 млн гривень. Це абсолютний рекорд, досягнутий вперше за три роки дії програми. Ця сума коштів у півтора рази та навіть удвічі перевищує показники кращих періодів програми. Наприклад, у листопаді 2015 року за місяць сім'ї отримували разом близько 300 млн гривень.

"Результати моніторингу дії Урядової програми у 2017 вражають. Вони вчергове доводять, що довіра українських родин до програми зросла в рази. Все більше сімей усвідомлюють подвійну вигоду від участі у програмі, а саме - можливість двічі заощадити. Спочатку, під час придбання необхідних матеріалів та обладнання, Уряд відшкодує частину суми "теплого" кредиту, а згодом після впровадження заходів з енергоефективності сім'я заощаджуватиме чималі суми бюджету на оплаті комунальних послуг", - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Як показує моніторинг програми, рекордним виявився і останній тиждень березня. Лише за п'ять робочих днів, з 27 по 31 березня, більше 7 тисяч сімей звернулися до Урядової програми. Разом вони отримали в державних банках "теплих" кредитів на суму майже 154 млн гривень. Зокрема,

- 219 родин придбали твердопаливні котли, витративши на це 4,1 млн. гривень;
- більше 6800 сімей отримали в банках 147,5 млн. грн на утеплення приватного житла;
- ОСББ та ЖБК залучили 2,2 млн. грн. на реалізацію 11 енергоефективних проектів у багатоповерхівках.

Загалом, з початку дії програми нею скористалося понад 240 тисяч родин, які отримали в банках більше 3,2 млрд грн. на впровадження різних енергоефективних заходів: заміна газових котлів на твердопаливні, встановлення нових енергоефективних вікон, утеплення будинків, облаштування ІТП, встановлення приладів обліку тепла, води, багатозонних лічильників електроенергії, модернізація освітлення тощо.


Окрім Урядової фінансової допомоги, населення може отримати додаткову підтримку і на місцях. Завдяки тісній роботи Держенергоефективності з місцевими органами влади в регіонах прийнято понад 240 місцевих програм додаткового відшкодування частини суми чи відсотків за "теплими" кредитами. Перевірити, чи є у Вашому місті, районі, області така програма, можна за допомогою Інтерактивної карти на сайті Агентства: http://saee.gov.ua/uk/programs/map.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю



Сергій Савчук: Україна переймає досвід Фінляндії у заміщенні газу альтернативними видами палива


29 березня, очолюючи офіційну делегацію України до м. Хельсінкі (Фінляндія), Голова Держенергоефективності Сергій Савчук взяв участь у Північно-балтійській біоенергетичній конференції. Ключовими темами заходу стали політика заміщення традиційних енергоресурсів альтернативними видами палива та розвиток ринків біомаси, високоефективної когенерації, біопалива.

«В країнах Балтійського регіону активно розвивається біоенергетика. Фінляндія – одна з провідних країн у цьому питанні. Вже у 2015 році частка «зеленої» енергії в кінцевому енергоспоживанні Фінляндії склала 39,3%, з яких близько 80% отримано з біомаси, - прокоментував Голова Агентства. – Для України, яка має значний потенціал використання відходів сільського та лісового господарства, досвід Фінляндії щодо виробництва енергії з альтернативних видів палива надзвичайно корисний».

Як пояснив Сергій Савчук, загальний потенціал сільськогосподарських відходів в Україні складає 93,5 млн т, з яких, зокрема, солома зернових - 42%, відходи кукурудзи - 34%, відходи соняшника - 17%. Використовуючи на енергетичні потреби лише 37% відходів с/г культур, потенційно можна замістити понад 9 млрд м3 газу в рік.

Додатковим джерелом біомаси є вирощування енергетичних культур на малородючих землях, яких в Україні близько 4 млн га. «При вирощуванні на 1 млн га енергетичних культур можна замістити до 5,5 млрд м3 газу в рік», - наголосив С. Савчук.

Голова Агентства також розповів, що Україна та Фінляндія вже розпочала співпрацю у сфері відновлюваної енергетики. В рамках підписаного у січні 2017 року Меморандуму про взаєморозуміння між Держенергоефективності та Міністерством закордонних справ Фінляндії заплановано обмін досвідом та знаннями щодо державної політики та механізмів стимулювання розвитку «зеленої» енергетики, сприяння реалізації спільних проектів, участь у різних публічних заходах.

«У ході візиту до Фінляндії разом з представниками МЗС Фінляндії та провідними фінськими компаніями ми обговоримо технічні рішення та економічні моделі виробництва тепла з альтернативних джерел, стимулюючі інструменти для розвитку ринку біомаси, механізми розвитку високоефективної когенерації в Україні», - зауважив Голова Агентства.

Загалом, у конференції понад 100 представників Урядів країн ЄС, провідних компаній-виробників енергії з відновлюваних джерел, міжнародних організацій та експертів розглянули поточну ситуацію на європейському ринку біоенергетики у 2017 році, її роль у реалізації політики Євросоюзу у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики, а також шляхи стимулювання країн до використання альтернативних видів палива.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю


Сергій Савчук: Українці активно впроваджують енергоефективні заходи, залучаючи на це щотижня щонайменше 100 млн. гривень

Цього року з моменту відновлення Урядової програми "теплих" кредитів попит на неї невпинно зростає. Якщо позаминулого тижня родини залучили майже 120 млн грн. на утеплення своїх домівок, то цього тижня – вже 130 млн гривень. При цьому, всі три напрями програми залишаються популярними. Зокрема, за тиждень:

- більше 180 родин прийняли рішення встановлювати твердопаливні котли і одержали для цього більше 3,4 млн грн. в державних банках;

- майже 6 тисяч сімей залучили 125 млн грн. на утеплення індивідуального житла;

- ще 8 ОСББ та ЖБК впроваджуватимуть енергоефективні заходи у багатоповерхівках, отримавши на це більше 1 млн гривень.

Загалом, лише за неповний березень-місяць програмою скористалося більше 18 тис. сімей, залучивши в державних банках на утеплення своїх осель 355 млн гривень. Це рекордна сума коштів. Навіть у найкращі періоди дії програми населення та ОСББ освоювало максимум 300-350 млн грн. за цілий місяць.

"Це вкотре доводить надзвичайну затребуваність програми серед населення. Мешканці міст та сіл знають, що отримають подвійну вигоду – зможуть двічі заощадити сімейний бюджет: спочатку отримати безповоротну фінансову допомгу під час виплати "теплого" кредиту, згодом - після впровадження енергоефективних заходів значно зменшити комунальні рахунки", - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Загалом, з початку дії програми, а саме - з жовтня 2014 року, її учасниками стали більше 220 тисяч родин по всій Україні. Разом вони залучили понад 3 млрд грн. на заходи з економії енергоресурсів та утеплення осель.

Найбільше коштів українцями проінвестовано в утеплення індивідуального житла – майже 2,7 млрд гривень. У заміну газових котлів на "негазові" вкладено понад 333 млн гривень. Для реалізації великих енергоефективних проектів у багатоквартирних будинках ОСББ та ЖБК використано більше 83 млн гривень.

Додатковим фактором, який стимулює українців до енергоощадності, є можливість одночасно скористатися кількома програмами безповоротної фінансової допомоги на утеплення житла: державній та місцевій (обласній, районній. міській). Подвійне відшкодування з різних бюджетів дозволяє зменшити витрати домогосподарства при виплаті «теплого» кредиту вдвічі, а інколи і більше. Наразі в Україні за ініціативи Держенергоефективності у тісній співпраці з місцевими органами влади прийнято вже 242 місцеві програми здешевлення "теплих" кредитів.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю



Сергій Савчук: З початку лютого цього року ОСББ залучили вже більше 1 млн. грн на енергомодернізацію своїх багатоповерхівок


Урядова програма "теплих" кредитів для ОСББ з року в рік набирає швидких обертів, навіть у такі періоди, як новорічні свята та початок нового бюджетного року. Так, у 2015 році програмою скористалося майже 200 ОСББ, у 2016 році – додатково ще 435. Із початку 2017 року, незважаючи на очікування прийняття рішення щодо продовження програми, ще 30 ОСББ поспішили за "теплими" кредитами та залучили 2,6 млн гривень. Для порівняння за аналогічний період 2016 року лише 12 ОСББ взяли участь у програмі і залучили більше 800 тис гривень.

"Всі ці ОСББ безумовно отримають належне їм більше 40% відшкодування з державного бюджету", - наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук та додав, що з початку лютого цього року ОСББ залучили більше 1 млн грн по програмі «теплих» кредитів на впровадження енергоефективних заходів у своїх будинках.

Сергій Савчук наголосив, що нещодавнє рішення Уряду щодо продовження дії програми "теплих" кредитів на 2017 рік є сигналом для всіх, що безповоротна фінансова державна допомога на енергоефективні заходи для населення знаходиться у пріоритеті Уряду та надаватиметься і надалі.

Нагадаємо, що у 2017 році для учасників програми розширено можливості отримання "теплих" кредитів. До уповноважених на видачу таких позик банків приєднався ПриватБанк.

«Впевнений, що участь чотирьох банків у програмі, а саме – Ощадбанку, Укргазбанку, Укрексімбанку та ПриватБанку, посилить між ними конкуренцію та дозволить зробити кредити дешевшими, якіснішими та доступнішими для громадян», - підкреслив Голова Агентства.

Загалом, з початку дії програми до неї приєдналося 659 ОСББ з різних регіонів країни. Вони залучили більше 80 млн грн. на впровадження заходів з економії енергоресурсів у багатоповерхівках. У результаті мешканці таких будинків менше сплачують за комунальні послуги та мають поліпшені умови проживання.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю



Сергій Савчук: Навіть після різдвяних свят десятки мешканців багатоповерхівок голосують за утеплення своїх будинків і беруть участь у програмі "теплих" кредитів

Попит на фінансову допомогу від Уряду та місцевої влади не вщухає навіть у свята. У перші два тижні нового року 10 ОСББ приєдналися до програми, оформивши "теплих" кредитів на 673 тис. гривень.

«Як бачимо, погодні умови та новорічно-різдвяні святкування не пригасили запал тих голів ОСББ, хто справді стоїть на захисті інтересів своїх мешканців, хто замислюється про завтрашній день, хто свідомо ставиться до енергозбереження та бачить в цьому рішення багатьох проблем, серед яких - зменшення енергоспоживання та комунальних платежів», - прокоментував Голова Держенергоефективності дані щотижневого моніторингу дії Урядової програми з енергоефективності.

Сергій Савчук відзначив, що Урядова програма з енергоефективності для ОСББ стала одним з найвигідніших варіантів утеплення будинку. Відшкодування з державного бюджету щонайменше 40% суми "теплого" кредиту означає, що ОСББ мають можливість впровадити заходи з енергоефективності, придбавши необхідні матеріали та обладнання майже за половину ринкової ціни. Якщо в будинку проживають субсидіанти, сума допомоги від Уряду сягає 70%. Додати ще компенсацію від місцевої влади, яка в деяких регіонах становить 20-50%, і загальний обсяг фінансової допомоги для ОСББ складе більше 70%.

Окрім фінансової вигоди, ОСББ приваблює можливість сплачувати менше за комунальні послуги після проведення енергоефективних заходів. Також приємним бонусом для мешканців будинку є затишок, комфорт та тепло в їхніх квартирах.

Загалом, за весь час дії програми у її перевагах на власному досвіді вже переконалося 639 ОСББ. Вони залучили більше 78 млн грн. на енергоефективні заходи: заміну вікон на енергоефективні, термомодернізацію будинку, встановлення ІТП, приладів обліку тощо. Уряд вже відшкодував їм 28,3 млн гривень. Вартий уваги той факт, що кількість учасників програми продовжує збільшуватися.

Нагадаємо, що консультації щодо умов участі у програмі можна отримати у Call-центрі при Держенергоефективності за тел.: (044) 296-71-60, 292-32-57 та e-mail: energoefect@saee.gov.ua, energoefect2@saee.gov.ua, energoefect3@saee.gov.ua.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю


Сергій Савчук: У 2016 році місцева влада надала населенню та ОСББ у 3,2 рази більше додаткової фінансової допомоги на утеплення житла, ніж у 2015 році


Завдяки ініційованій ще у 2015 році тісній співпраці Держенергоефективності та місцевої влади, активній двосторонній взаємодії, постійному діалогу та консультаціям, 2016 рік став проривним у запровадженні більше 200 місцевих програм додаткової фінансової допомоги населенню на впровадження енергоефективних заходів.

«У 2016 році було розроблено та прийнято 216 місцевих програм з відшкодування населенню частини відсотків чи суми «теплих» кредитів. Це у 2,7 разів більше ніж у 2015 році. Тоді діяла 81 програма. Суми коштів, які передбачали у місцевих бюджетах, також зросли: у 2015 році на реалізацію програм було виділено 34 млн. грн, а у 2016 році – вже 71 млн. гривень», - прокоментував Голова Держенергоефективності дані моніторингу дії місцевих програм з енергоефективності в Україні.

«Один з головних показників успішності ініціативи Держенергоефективності щодо залучення місцевих бюджетів до додаткового відшкодування за «теплими» кредитами є те, що у 2016 році місцева влада надала населенню та ОСББ 45 млн. грн компенсації відсотків чи суми «теплих» кредитів. Це у 3,2 рази більше ніж у 2015 році», - наголосив Сергій Савчук та додав, що таким чином близько 50 тис. сімей-учасників Урядової програми, скориставшись місцевими програмами, змогли в рази вигідніше утеплити своє житло.

Як бачимо, активність та відповідальність органів місцевого самоврядування у питаннях енергозбереження зростає на користь громадянам. Адже завдяки збільшенню кількості впроваджених програм більша кількість сімей змогла скористатися подвійною (а інколи й потрійною) фінансовою допомогою на утеплення: Урядовою та місцевою (обласною, міською, районною).

Що ж очікує українців у 2017 році? Завдяки тісній співпраці з Держенергоефективності органи місцевого самоврядування почали роботу над продовженням місцевих програм завчасно. І вже на початок 2017 року у 12 областях та 15 містах місцева влада виділила кошти на їх реалізацію. Загалом сьогодні діє 189 програм, ще близько 100 – у процесі розробки.

«Ми очікуємо, що у 2017 році працюватиме орієнтовно 300 місцевих програм, за якими українці зможуть отримати відшкодування частини відсотків чи суми за «теплими» кредитами», - надав прогноз С. Савчук.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю


Сергій Савчук: У 2016 році кількість ОСББ-учасників Урядової програми з утеплення зросла вдвічі порівняно з 2015 роком


Вже сьогодні можна констатувати факт: у 2016 році попит на Урядову програму з енергоефективності з боку ОСББ зріс щонайменше удвічі порівняно з 2015 роком. Так, цьогоріч ще 410 ОСББ приєдналося до програми, тоді як минулого року охочих скористатися державною допомогою на утеплення було 194. Всього, за весь час дії програми більше 600 ОСББ скористалося урядовою безповоротною фінансовою допомогою на енергоефективні заходи, залучивши разом більше 74,50 млн. гривень.

Так прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук дані моніторингу дії Урядової програми з енергоефективності, яке Агентство проводить щотижня.

«Результати моніторингу доводять, що хвиля утеплення багатоповерхівок, започаткована ще у травні 2015 року, набрала нових висот. ОСББ повірили Державі, у дієвість програми, у те, що Уряд справді надає безповоротну фінансову допомогу на утеплення, і, головне, у те, що енергоефективні заходи дійсно дозволяють в рази менше витрачати коштів на оплату рахунків за спожиті енергоресурси. Деякі з ОСББ навіть вже вдруге та втретє почали звертатися до програми і впроваджувати комплексні заходи з термомодернізації багатоповерхівок. Своїми власними коштами їх мешканці голосували «за» програму. Це додатковий доказ того, що Уряд обрав та запровадив прозорий і дієвий механізм співфінансування заходів з енергоефективності», - прокоментував Голова Агентства.

Сергій Савчук пояснив усі переваги механізму, покладеного в основу програми. По-перше, для учасників програми повністю виключено потребу контактувати з чиновниками – усі питання вирішуються в межах банківської установи. Також, відсутня можливість штучного завищення вартості енергоефективних товарів учасниками, оскільки члени ОСББ співфінансують зазначені заходи, а Держенергоефективності надає компенсацію лише частково.

По-друге, учасники не обмежені у виборі виробників чи продавців енергоефективних товарів, надавачів послуг і робіт з їх встановлення. Цим виключено можливість лобіювання інтересів окремих компаній або виробників.

По-третє, відшкодування надається в максимально короткі терміни, а саме – впродовж 1-2 місяців з моменту оформлення кредиту.

По-четверте, для ОСББ та ЖБК передбачено найбільший розмір допомоги – 40% від обсягу залучених на утеплення кредитних коштів. Якщо у багатоповерхівці проживають сім’ї-отримувачі субсидії, то компенсація може сягнути 70%.

І найцікавіше, завдяки налагодженій співпраці Держенергоефективності з місцевою владою Урядова програма з енергоефективності інтегрується з такими ж місцевими. Це означає, що ОСББ може отримати додаткову фінансову допомогу на енергоефективні заходи не лише з державного бюджету, а ще з місцевого. Перевірити, чи діє в області, районі чи місті місцева програма з відшкодування за «теплими» кредитами, можна за допомогою Інтерактивної карти на сайті Держенергоефективності: http://saee.gov.ua/uk/programs/map.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю



Сергій Савчук: Тепло буде на 10% дешевшим для споживачів у разі прийняття законопроекту № 4334 щодо стимулювання виробництва тепла з альтернативних джерел


Це одна з переваг законопроекту № 4334 щодо стимулювання виробництва тепла з альтернативних джерел енергії, який наразі активно готується до другого читання у Парламенті.

Ключове положення законопроекту - встановлення органами місцевого самоврядування тарифів на теплову енергію для бюджетних організацій і потреб населення, що виробляється з альтернативних джерел, на рівні 90% від тарифу на тепло з газу. За таких умов кінцевий споживач відразу відчуває економічний ефект у зниженні тарифів.

«Запропонований підхід формування тарифів дозволяє збільшити рентабельність інвестицій у проекти з виробництва тепла «не з газу» до 15-20%. Тому компанія, що здійснила інвестицію, матиме достатні гарантії повернення коштів», - зазначає Голова Держенергоефективності Сергій Савчук у статті «10% менше сплати за опалення завдяки альтернативним джерелам енергії», опублікованій у його колонці в газеті «Бізнес».

Законопроект вигідний не тільки споживачам та інвесторам, а й державі в цілому. Адже він призведе до значного позитивного макроекономічного ефекту:

- заміщення газу альтернативними джерелами енергії в секторі теплопостачання на 30-50% протягом 3-5 років дії закону;
- покращення торгівельного балансу країни на 300-650 млн доларів у рік;
- збільшення приватних інвестицій в інфраструктуру централізованого теплопостачання;
- створення до 25 тис нових робочих місць;
- збільшення надходжень до бюджетів усіх рівнів.
Детальніше читайте у статті «10% менше сплати за опалення завдяки альтернативним джерелам енергії» за посиланням: http://www.business.ua/gosudarstvo/10_menshe_splati_za_opalennya_zavdyaki_alternativnim_dzherelam_energ_-357784/.

Співавторами статті виступили:

- Олександр Домбровський – народний депутат, в.о. Голови Комітету ВРУ з питань ПЕК;
- Діана Корсакайте - керівник проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа»;
- Георгій Гелетуха - голова правління Біоенергетичної асоціації України.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю





До уваги мешканців Широківського району!
У результаті проведеного аналізу звернень, які надходять на адресу Широківської райдержадміністрації з питань неякісного транспортного забезпечення жителів Широківського району, райдержадміністрацією прийнято рішення щодо запровадження з 01 січня 2017 року регуляторних процедур по формуванню транспортної мережі в межах району.

Орієнтовний термін закінчення формування внутрішньорайонної транспортної мережі та визначення переможців конкурсу з перевезення пасажирів березень – квітень 2017 року.

З метою вивчення громадської думки виносяться пропозиції щодо формування автобусних маршрутів за наступними напрямками:

№501 ”с. Зелена Балка – смт Широке”, ч/з с. Червоний Ранок, с. Макарівка, с. Нове, с. Широка Долина, с. Новомалинівка, с. Зелений Став, с. Дем’янівка, с. Червоне, с. Яблунівка, с. Полтавка.

№502 “с. Карпівка – смт Широке”, ч/з с. Котовське, с. Явдотівка, с. Олександрія, с. Червоний Плугатар, с. Розівка, с. Тихий Став, с. Зелений Гай, с. Вишневе, с. Цвіткове.

№503 “с. Шестірня – смт Широке”, ч/з с. Ганнівка, с. Новокурське.

№504 “ с. Благодатне – смт Широке”, ч/з с. Кошове, с. Весела Дача, с. Запоріжжя, с. Дачне, с. Григорівка, с. Надія.

№505 “с. Степове – смт Широке”, ч/з с. Кравці, с. Пологи, с. Водяне, с. Олександрівка, с. Кряжове.

№506 “с. Гречані Поди – смт Широке”, ч/з с. Миролюбівка, с. Свистунове, с. Красний Під, с. Калинівка, с. Трудолюбівка, с. Олександрівка.

№507 “с. Новолатівка – смт Широке”, ч/з с. Латівка, с. Новоселівка, с. Стародобровільське, с. Інгулець.

№508 “с. Андріївка – смт Широке”, ч/з с. Веселий Став. с. Могилівка, с. Радевичево.

Запрошуємо до обговорення та надання пропозицій.

Пропозиції надавати до відділу економічного розвитку та споживчого ринку Широківської райдержадміністрації (каб. №41), телефон 2-14-72, електронна адреса: Economicashirrda@i.ua




Сергій Савчук: Популярність Урядової програми з енергоефективності серед ОСББ стабільно висока

За останній тиждень, з 1 по 7 листопада 2016 року, ще 20 ОСББ стали учасниками Урядової програми з енергоефективності та залучили разом 1,7 млн. грн на енергомодернізацію свого будинку.

"Проаналізувавши дані щотижневого моніторингу дії програми, впевнено констатуємо факт, що з початком осені зацікавленість ОСББ до програми зросла вдвічі. Якщо раніше за Урядовою допомогою зверталося 5-6 ОСББ в тиждень, то сьогодні 15-20 таких об'єднань, кожне з яких налічує від 50 до 100 та більше сімей. Важливо, що все більше мешканців багатоповерхівок усвідомлюють переваги прийняття спільного рішення та впровадження не поодиноких заходів з енергоефективності в окремих квартирах, а загальнобудинкових, проведення не клаптикового утеплення, а комплексної термомодернізації будинку", - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Як свідчать результати проведеного Держенергоефективності опитування тих ОСББ, які вже скористалися програмою, комплексна термомодернізація багатоквартирного будинку дозволяє її жителям майже вдвічі зменшити комунальні платежі.

Загалом, з початку дії програми її учасниками стали 472 ОСББ, які освоїли на утеплення будинків більше 59 млн гривень.

Програма є затребуваною і серед фізичних осіб, зацікавлених у зменшенні енерговитрат у своїх приватних будинках. Так, за тиждень більше 1700 сімей залучили 29 млн. грн на придбання необхідного енергоефективного обладнання та матеріалів.

Всього з моменту старту програми, з жовтня 2014 року по листопад 2016 року, до неї приєдналося більше 180 тисяч сімей, які залучили на енергоефективні заходи майже 2,6 млрд гривень.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

В Україні запрацювала Інтерактивна карта проектів з енергоефективності та відновлюваної енергетики – UAMAP


Для представників бізнесу та споживачів, інвесторів, експертів, які зацікавлені в розвитку сталої енергетики в Україні, на сайті www.uamap.org.ua працює Інтерактивна карта проектів з енергоефективності та відновлюваної енергетики – UAMAP.

Зазначену карту розроблено Держенергоефективності, Всеукраїнською агенцією інвестицій та сталого розвитку за підтримки проекту "Створення енергетичних агентств", що реалізується компанією «Deutsche Gesellschaft fьr Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH» за дорученням Федерального міністерства довкілля, охорони природи, будівництва та безпеки ядерних реакторів Німеччини.

Карта акумулює інформацію про проекти з енергоефективності та відновлюваної енергетики в Україні і має на меті забезпечити комунікацію між ініціаторами таких проектів та інвесторами, з метою сприяння залучення інвестицій у ці сфери.

"Держенергоефективності закликає представників бізнесу розміщувати на карті потенційні проекти, які потребують інвестицій. Таким чином, інвестор зможе у вільному доступі побачити проекти з готовим техніко-економічним обґрунтуванням, проекти з бізнес-ідеями, - наголошує Голова Держенергоефективності Сергій Савчук. - На карті будуть і проекти з енергоефективності, як реалізовані, так і потенційні, які потребують фінансування за ЕСКО-механізмом або в рамках державно-приватного партнерства. Кожен може подати свою бізнес-ідею для подальшого супроводу і допомоги в реалізації".

Основні переваги зазначеної карти було представлено на VIII Міжнародному інвестиційному бізнес-форумі «Енергоефективність та відновлювана енергетика» 1-2 листопада та на Українському форумі з альтернативної енергетики 3 листопада.

У ході виступу на Українському форумі з альтернативної енергетики 3 листопада Наталія Бойко, менеджер підтримки Національної ради реформ, радник Адміністрації Президента України, зауважила: "Карта дійсно "жива". Там є проекти, їхній опис. Фактично це готовий продукт, який може стати коротким містком для того, щоб інвестори та ініціатори проектів себе знаходили. Більше того, карта показує, що проекти в альтернативній енергетиці не є якимись далекими, аморфними, уявними або поодинокими. Карта продемонструє, що їх досить багато, вони цікаві та різні".

Розробники проектів можуть самостійно розміщувати проекти за напрямками енергоефективності та відновлюваної енергетики відповідно до статусу їх реалізації: реалізовані, діючі та потенційні.

Перейти до UA MAP, зареєструватися та розмістити свій проект можна за посиланням: www.uamap.org.ua.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю




Сергій Савчук: Держенергоефективності спільно з органами місцевого самоврядування працюватиме над реалізацією проектів із заміщення газу

1 листопада 2016 року ключовою подією VIII Міжнародного інвестиційного бізнес-форуму "Енергоефективність та відновлювана енергетика" стало підписання Меморандумів про співробітництво між Держенергоефективності та головами міських рад у сфері розвитку відновлюваної енергетики.

В рамках підписаних меморандумів Держенергоефективності бере на себе зобов’язання надавати містам всебічну підтримку у пошуку інвестора для реалізації проектів, спрямованих на заміщення газу та використання альтернативних джерел енергії.

"Від реалізації таких проектів міста лише виграють, адже мова йде не тільки про зменшення газової залежності, а й про соціально-економічний розвиток міста, створення нових робочих місць, збільшення надходжень до місцевих бюджетів", - прокоментував подію Голова Держенергоефективності та додав, що потрібно нагально поширювати такі проекти, як, наприклад, введена в експлуатацію у Вінниці твердопаливна котельня загальною потужністю 5,2 МВт, що забезпечує теплом і гарячою водою не тільки бюджетні установи, а й 51 багатоповерхівку.

Голова Агентства нагадав і про нещодавно підписаний з мером міста Умані Олександром Цебрієм меморандум, в рамках якого заплановано будівництво та введення в експлуатацію БіоТЕЦ електричною потужністю 7 МВт та тепловою - 16 МВт.

В рамках Форуму підписано Меморандуми із мерами таких міст: Хмельницький, Кременчук, Моршин, Малин, Кам’янське, Вознесенськ, Чугуїв, Славута, Ніжин, Хотин.

Станом на 01 листопада 2016 року вже виявили бажання підписати Меморандум 40 міських рад.

Отже, робота щодо зміцнення співпраці з місцевою владою у напрямку розвитку відновлюваної енергетики продовжується.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю



Впровадження енергоефективних заходів у приватному будинку за Урядовою допомогою дає змогу його мешканцям майже вдвічі зменшити платіжки за газ

Про це повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, презентуючи
2 листопада учасникам VIII Міжнародного інвестиційного бізнес-форуму результати національного дослідження "Ефективність державної підтримки енергоефективних заходів у приватних домогосподарствах", проведеного Агентством спільно з проектами IFC та USAID.

"За даними дослідження, власники приватних домогосподарств, які провели утеплення житла за Урядовою програмою, на третину зменшили споживання газу, а в деяких випадках – навіть вдвічі", - повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук та додав, що такі результати – це відповідь усім скептикам та популістам, хто не вірить у європейські дієві механізми співфінансування енергоефективних заходів.

Крім цього, результати проведеного дослідження підтверджують, що програма прозора та ефективна, що її учасники дійсно відповідально та свідомо залучають кошти на проведення енергоефективних заходів. Певний скепсис щодо можливого зловживання ліберальними умовами програми не виправдався. Жодних таких випадків немає, а факт економії за кожним типом енергоефективного заходу є.

Як повідомив Сергій Савчук, за два роки дії програми нею скористалися більше 155 тис. громадян – власників приватних будинків. 43% цієї кількості – родини, які отримують субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. Це ще одна відповідь на заклики тих, які вважали, що програма не для малозабезпечених родин. Загалом учасники залучили 2,8 млрд грн в енергоефективні заходи. Уряд, у свою чергу, надав їм на ці цілі 1 млрд грн безповоротної фінансової допомоги, а місцева влада – більше 40 млн грн.

"Досягнення значної економії енергоспоживання залежить від обраного заходу з енергоефективності. Так, за даними опитаних учасників програми, економія газу для приватного будинку після термомодернізації складає в середньому 29%", - зауважив Голова та повідомив, що в країні чимало таких успішних історій. Наприклад, мешканець Хмельниччини залучив більше 30 тис. грн на утеплення будинку, отримав від держави відшкодування на суму 9 450 грн та зменшив споживання газу на 46%.

Сергій Савчук повідомив і про ефект від впровадження інших заходів. Після заміни вікон на енергоефективні економія газу для приватного будинку складає 12%, а економія тепла для квартири - 16%. Модернізація системи опалення і вентиляції дає в середньому 21% економії газу.

Загалом за результатами дослідження майже 100% опитаних учасників програми відчули позитивні зміни після реалізації енергоефективних заходів, а 65% - досягли значної економії енергоресурсів та зменшили витрати на оплату комунальних послуг, 84% - відчули підвищення комфорту в оселях.

Успішність програми свідчить про необхідність її продовження. «Очікуємо, що Урядом буде продовжено дію програми. Вже ініційовано її удосконалення, а саме – посилення моніторингу та верифікації. Користуючись іноземним досвідом, буде запроваджено обов’язкову фотофіксацію реалізації заходів. Також планується розширити дію програми на управителів житла та ЕСКО-компанії», - наголосив Голова Агентства.

Довідково:
Презентація дослідження "Ефективність державної підтримки енергоефективних заходів у приватних домогосподарствах" відбулася 2 листопада в м. Київ в рамках VIII Міжнародного інвестиційного бізнес-форуму "Енергоефективність та відновлювана енергетика".
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

В Україні працює безкоштовна телефонна "гаряча" лінія з питань енергозбереження


Як правильно утеплити свою оселю? Як зменшити споживання газу, тепла, води та менше платити за комунальні послуги? Як успішно, у теплі та комфорті пройти опалювальний сезон? Ці та багато інших питань сьогодні хвилюють кожного українця. Вирішуючи їх, багато хто потребує порад експертів.

Саме тому, спільними зусиллями Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні», Держенергоефективності та Київської міської державної адміністрації створено телефонну "гарячу" лінію з питань енергозбереження.

Зателефонувавши за номером 0-800-210-611, можна абсолютно безкоштовно отримати консультації експертів щодо того, як правильно утеплити свою оселю, як економити енергоресурси, як створити ОСББ, які банки та на яких умовах кредитують енергоефективні заходи, як отримати від держави безповоротну фінансову допомогу на утеплення, як правильно обрати теплоізоляційні матеріали та багато іншого.

"Держава надає громадянам не тільки фінансову допомогу при енергомодернізації житла, а й консультативну. Телефонна "гаряча" лінія стане додатковим джерелом цінної інформації. Спілкуючись з експертом, кожен отримає практичну пораду", - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук та нагадав, що сьогодні і Уряд, і місцева влада допомагають населенню впроваджувати енергоефективні заходи. Для цього діє вже популярна Урядова програма з енергоефективності, а в усіх регіонах країни - додаткові місцеві програми здешевлення "теплих" кредитів. Їх вже 200 на сьогодні.

Усі, хто утеплюються та потребують поради професіонала, можуть без зволікань телефонувати за номером "гарячої" лінії: 0-800-210-611! Дзвінки безкоштовні.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю



Сергій Савчук: Енергоефективність – можливість гідно пройти опалювальний сезон, захистити населення та зменшити рахунки за комунальні послуги


15 жовтня 2016 року у прямому ефірі телеканалу «Еспресо.TV» Голова Держенергоефективності Сергій Савчук розповів про необхідність зменшувати споживання енергоресурсів, впроваджувати енергоефективні заходи, а також про перспективи заміщення газу альтернативними видами палива.

“Сьогодні вся країна, кожна сім'я мають перейматися тим, як пройти опалювальний сезон. Питання енергоефективності на часі. Адже якщо ми всі будемо впроваджувати заходи з енергозбереження, ми менше споживатимемо газу, тепла, води, а отже – і рахунки за комунальні послуги зменшаться”, - наголосив С. Савчук.

Як зазначив Голова Агентства, саме так вчинили вже близько 200 тисяч родин, які своєю активною позицією проголосували за Урядову програму з енергоефективності. Вони отримали безповоротну фінансову допомогу на утеплення житла, встановлення ІТП, лічильників, заміну вікон тощо. Серед учасників програми – вже 415 ОСББ. Деякі з них вже вдруге беруть участь у програмі. У результаті ОСББ в різних регіонах країни вдвічі зменшили платіжки за тепло, а вартість квартир у багатоповерхівках зросла на 25%.

«Щотижня близько 20 ОСББ стають учасниками програми та утеплюються, а ми повертаємо їм 40% суми залученого кредиту. Якщо у багатоповерховому будинку є сім’я – отримувач субсидій, то відшкодування значно більше – до 70%», - нагадав умови програми С. Савчук та додав, що додаткову фінансову допомогу на утеплення надає і місцева влада.

«Наприклад, мер Києва Володимир Кличко підписав з нами меморандум про співпрацю і одразу через кілька місяців Київрада прийняла рішення про надання ОСББ 30%-вої безповоротної фінансової допомоги на утеплення. Тож, давайте порахуємо: Агентство надає від 40% до 70% допомоги в залежності від кількості субсидіантів у будинку, а міська рада - 30%. Майже всю суму залучених коштів на утеплення повертає держава, то чому б не утеплитися!», - підкреслив Голова.

У ході бесіди з журналістами Сергій Савчук також наголосив на тому, що газ – не єдине джерело тепла в Україні. Сьогодні існує нагальна необхідність його скорочувати та заміщувати альтернативними видами палива. Для цього в країні величезний невикористаний потенціал. В ефірі телеканалу Голова Агентства розповів про останні законодавчі ініціативи щодо стимулювання виробництва тепла з альтернативних джерел та створення конкурентного ринку тепла в Україні.

Детальніше про це можна дізнатися, переглянувши відеозапис ефіру телеканалу «Еспресо.TV» за участю Голови Держенергоефективності Сергія Савчука за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=7_6NhtVrLXQ.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю



Голова Держенергоефективності презентував німецьким інвесторам перспективи реалізації проектів з енергоефективності та відновлюваної енергетики на українському ринку

11 жовтня 2016 року Голова Держенергоефективності Сергій Савчук взяв участь у II Українсько-німецькому бізнес-форумі, де розповів представникам німецьких компаній про перспективи ведення бізнесу у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики в Україні.

Сергій Савчук запевнив учасників форуму у тому, що скорочення споживання газу, розвиток використання відновлюваних джерел в Україні – це не пусті гасла. "Це дійсно мультиплікатор інвестицій, це точка росту нашої економіки. І наразі Агентство продовжує удосконалювати правове поле, щоб створювати сприятливі умови для роботи бізнесу та інвесторів", - повідомив він та додав, сьогодні опрацьовується питання створення конкурентного ринку тепла. Першим кроком до цього стане прийняття законопроекту № 4334 щодо стимулювання виробництва тепла з альтернативних джерел. 22 вересня законопроект прийнято Парламентом в першому читанні за основу.

"Минулого року ми дали змогу підняти "зелений" тариф, у тому числі для виробництва електроенергії з біомаси та біогазу. Враховуючи, що в Німеччині 9,5 тис біогазових установок, а в Україні – лише 11, ми вбачаємо створення величезного ринку для співпраці з німецькими партнерами, постачання та виробництва обладнання, залучення інвестицій у виробництво електроенергії з біомаси та біогазу", - поінформував Голова.

Це ж стосується і ринку виробництва сонячних панелей. Як зазначив Голова, після прийняття Закону № 514-VIII кількість домогосподарств, які встановили сонячні панелі, зросла на 84% за квартал. Ця тенденція зберігається і по сьогодні. "В Україні є 6,5 млн приватних домогосподарств, які можуть встановлювати подібні сонячні панелі. Тому є реальна нагода створити внутрішній ринок, залучати інвестиції та ставити заводи, які виробляють сонячні панелі. Їх буде значно легше виробляти тут, аніж завозити з Китаю", - зазначив С.Савчук.

Голова Агентства також розповів про переваги впровадження в українських містах когенераційних установок на біомасі. Агентством було розроблено типову модель такої установки потужністю 5.3 МВт електроенергії та 13 МВт теплової енергії. Вироблену електроенергію можна продавати за вже підвищеним "зеленим" тарифом – за 12,4 євроценти за кВт*год. Сума інвестицій у такий проект складе близько 16 млн євро, а термін його окупності - 3,5 роки.

У ході виступу Сергій Савчук також окреслив обсяги ринку термомодернізації житлових будівель і бюджетних установ та представив останні досягнення у цій сфері, акцентуючи увагу на позитивних зрушеннях щодо впровадження енергосервісу.

"Користуючись нагодою, хочу закликати німецький бізнес працювати на українському ринку. Ви точно знайдете надійне повернення своїх інвестицій. Уряд докладатиме максимум зусиль, щоб супроводжувати кожен Ваш проект. Адже поширення проектів з енергоефективності та відновлюваної енергетики для нас важливо з точки зору енергобезпеки, зайнятості населення, економічного зростання", - підсумував Голова.

Після виступу Сергій Савчук також надав відповіді на низку запитань від представників як німецького, так і українського бізнесу.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю



Держенергоефективності та Олександрійська міська рада співпрацюватимуть у сфері енергоефективності

11 жовтня 2016 року Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, мер міста Олександрія Степан Цапюк та підписали Меморандум про співпрацю та взаємодію у сфері енергоефективності.

В рамках меморандуму заплановано реалізувати пілотні проекти на засадах державно-приватного партнерства, спрямовані на підвищення енергоефективності у житлових будівлях та бюджетних установах, створення сучасних енергоефективних систем освітлення міста, підвищення ефективності використання енергоресурсів у системах теплозабезпечення.

«Одним з важливих напрямів діяльності Держенергоефективності є сприяння залученню інвестицій на засадах державно-приватного партнерства (ДПП) у проекти з енергоефективності, виробництва енергії з відновлюваних джерел, впровадження когенераційних установок, модернізації освітлення тощо. Такі проекти необхідно поширювати у кожному місті, селищі», - повідомив Голова Агентства.

Перший пілотний проект, до реалізації якого на засадах ДПП планує долучитися Агентство, передбачає модернізацію системи вуличного освітлення у місті Олександрія Кіровоградської області.

У ході зустрічі Сергій Савчук також запевнив С. Цапюка у тому, що співпраця буде ефективною. Адже Агентство має надзвичайно гарний досвід співпраці з місцевою владою. Наприклад, в рамках підписаних з органами місцевого самоврядування меморандумів сьогодні в країні з місцевих бюджетів відшкодовується населенню частина відсотків чи суми за кредитами на утеплення. Таких місцевих програм вже 200. Окрім цього, на виконання меморандумів про співпрацю Агентство надає місцевій владі консультації щодо закупівлі послуг ЕСКО для термомодернізації бюджетних установ. Тепер необхідні проекти на засадах державно-приватного партнерства.

На думку С. Савчука, успішна реалізація проекту спільно з Олександрійською міською радою дасть поштовх до широкого розповсюдження набутого досвіду у інших містах України.

У свою чергу, Степан Цапюк зазначив, що в місті вже є низка успішно реалізованих проектів з енергоефективності та вдячний Агентству за конструктивну співпрацю.

Довідково:
25 травня 2016 року набули чинності суттєві зміни до Закону України «Про державно-приватне партнерство», які відкривають нові перспективні можливості для реалізації проектів в сфері енергоефективності на рівні муніципалітетів.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю




Чергове відшкодування за Урядовою програмою з енергоефективності: українцям виплачено 18,17 млн грн. державної фінансової допомоги на утеплення

Держенергоефективності здійснено чергове відшкодування учасникам Урядової програми з енергоефективності.

30 вересня 2016 року з державного бюджету виплачено 18,17 млн грн. фінансової допомоги родинам, які в рамках програми залучили кредитні кошти на проведення енергоефективних заходів у своїх приватних будинках.

Варто зазначити, що у 2016 році спостерігається надзвичайно високий попит населення на державну допомогу при утепленні індивідуального житла. Цьому також сприяє і можливість скористатися додатковими місцевими програмами співфінансування енергоефективних заходів, яких в країні вже 199. Як наслідок, через такий шалений попит цей напрямок програми був тимчасово призупинений. Але ті, хто встиг скористатися програмою, обов’язково отримує належне від держави відшкодування.

Загалом, у 2016 році учасникам програми, а саме - фізичним особам, які оформлювали «теплі» кредити на енергоефективні матеріали та обладнання, перераховано відшкодування на суму 529,73 млн гривень.

З початку дії програми Урядова допомога населенню при утепленні індивідуального житла складає 784,72 млн гривень.
Довідково:
З питань участі в Урядовій програмі з енергоефективності звертайтеся до Call-центру при Держенергоефективності за тел.: (044) 296-71-60, 292-32-57 та e-mail: energoefect@saee.gov.ua, energoefect2@saee.gov.ua, energoefect3@saee.gov.ua.
Дізнатися, чи працює місцева програма здешевлення «теплих» кредитів в області, районі чи місті, де Ви проживаєте, можна на Інтерактивні карті на сайті Держенергоефективності: http://saee.gov.ua/uk/programs/map.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю



ОСББ продовжують утеплювати свої багатоповерхівки за Урядовою допомогою

Щотижня все більше ОСББ у різних регіонах країни стають учасниками Урядової програми з енергоефективності. Так, за останній тиждень, з 12 по 18 вересня 2016 року, ще 9 ОСББ звернулися за державною підтримкою та залучили разом близько 1,5 млн грн. на енергоефективні заходи у багатоповерхівках.

«Із наближенням опалювального сезону все більше громадян, у тому числі мешканці багатоповерхівок, приймають чіткі рішення утеплювати свої домівки. Так, у першій половині вересня вже 27 ОСББ скористалися програмою з енергоефективності та залучили майже 6 млн грн на утеплення. Це вдвічі більше за суму коштів, освоєну ОСББ у серпні», - коментує Голова Держенергоефективності Сергій Савчук дані щотижневого моніторингу програми.

На таку активну діяльність ОСББ у напрямку утеплення своїх будинків впливає можливість отримати не тільки Урядову, а й місцеву фінансову допомогу. В Україні вже діють 62 місцеві програми з відшкодування частини відсотків або суми «теплих» кредитів для ОСББ. Програми різні і впроваджуються на рівні областей, міст та районів. Вже сьогодні додаткову компенсацію своїх витрат ОСББ можуть отримати від місцевої влади, наприклад, у таких містах-обласних центрах: Вінниця, Луцьк, Краматорськ, Житомир, Ужгород, Запоріжжя, Київ, Львів, Сєвєродонецьк, Миколаїв, Одеса, Суми, Херсон, Хмельницький, Черкаси, Чернівці, Чернігів.

«Один з показових прикладів об’єднання зусиль Уряду та місцевої влади для надання допомоги ОСББ при утепленні – це місто Київ. Столичні ОСББ можуть розраховувати на компенсацію 40% суми кредиту від Уряду та 30% від міської ради, що разом складає 70%. Таким чином, Держава знімає з ОСББ значне фінансове навантаження при утепленні та заохочує активно займатися енергозбереженням», - підкреслив Сергій Савчук та додав, що отримання як державної, так і місцевої допомоги, - це можливість придбати необхідне енергоефективне обладнання та матеріали із значною «знижкою».

«Впевнений, що попит на програму тільки зростатиме і статистика щодо кількості та обсягів оформлених «теплих» кредитів поб’є липневі рекорди, коли ОСББ залучили більше 7 млн грн. на утеплення», - зауважує С. Савчук.

З початку дії програми нею скористалося вже 368 ОСББ, які вклали майже 40 млн грн. у підвищення енергоефективності у своїх багатоповерхівках.

Довідково:
Детальніше про місцеві програми здешевлення «теплих» кредитів дізнавайтеся на Інтерактивній карті на сайті Держенергоефективності: http://saee.gov.ua/uk/programs/map.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю




Вперше за роки незалежності в Україні стартувала енергомодернізація бюджетних установ за механізмом енергосервісу

Початок осені 2016 року став проривним у вирішенні питання підвищення енергоефективності будівель бюджетної сфери та запровадження ЕСКО-механізму у цій сфері.

"Днями підписано перший в Україні енергосервісний договір на впровадження ЕСКО-компанією заходів з енергоефективності у бюджетній установі – Осичківська загальноосвітнья школа І-ІІІ ступенів Савранського району Одеської області", - повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук сьогодні, 7 вересня, в Будинку Уряду, у ході брифінгу "Як провести енергомодернізацію бюджетних установ, не витрачаючи бюджетних коштів?".

«Потенціал скорочення енергоспоживання у бюджетних установах становить 50%. Досягти цього можливо завдяки мультиплікації таких ЕСКО-проектів у всіх об’єктах бюджетної сфери», - наголосив С. Савчук.

Голова Агентства пояснив, що сьогодні в країні близько 100 тисяч будівель бюджетних установ побудовано ще за старими радянськими стандартами і потребують комплексної термомодернізації. Це, у свою чергу, вимагає чималих капіталовкладень у розмірі від 4,2 до 8,5 млрд доларів. Місцевим бюджетам це не під силу. Тому оптимальним рішенням є використання ЕСКО-механізму – залучення інвестицій енергосервісних компаній в енергомодернізацію бюджетних установ: утеплення фасадів, підвалів, горищ, заміну вікон, модернізацію освітлення, встановлення лічильників, ІТП тощо.
"ЕСКО-механізм полягає в тому, що енергоефективні заходи в школах, дитсадках, лікарнях та інших закладах впроваджуються інвесторами – енергосервісними компаніями, як українськими, так і іноземними, за власні чи запозичені кошти. Зверніть увагу: додаткові бюджетні кошти не залучаються! Вкладені інвестиції енергосервісна компанія повертає виключно за рахунок зекономлених бюджетною установою витрат на комунальні послуги та енергоносії, – наголосив Голова Держенергоефективності. – Більше того, бюджетна установа у майбутньому отримає фінансову вигоду від енергомодернізації за таких механізмом: менше споживатиме енергоресурсів і менше платитиме за комунальні послуги, помешкання стане комфортим і більш сучасним".

Важливо, що ЕСКО-компанія несе фінансові ризики від реалізації такого енергоефективного проекту, бере на себе повну відповідальність за якість робіт та зацікавлена в максимальній економії витрат на житлово-комунальні послуги.

«ЕСКО-механізм – це доступний інструмент залучення інвестицій в енергомодернізацію бюджетних установ, який широко використовується у країнах Європи і вже сьогодні почав діяти в Україні. Необхідно донести переваги його використання до очільників муніципалітетів, бюджетних установ, населення», - зауважив Голова Агентства.
У свою чергу, Олександр Хапатнюковський, заступник голови Савранської районної державної адміністрації Одеської області, розповів більш детально про результати проведення першого в Україні тендеру на закупівлю послуг енергосервісу та підписання першого ЕСКО-договору на енергомодернізацію школи. За його словами, вже цієї осені у школі проведуть роботи з очищення систем опалення. Пізніше заплановано утеплення горищного перекриття. За договором впродовж десяти років компанія зобов’язується забезпечити скорочення енергоспоживання у будівлі на 28%.

Нагадаємо, що, окрім цієї школи, тендери на закупівлю послуг енергосервісу було оголошено у Києві (19 об’єктів), Вінниці (1 об’єкт), Полтавській (2 об’єкти) та Одеській областях (ще 1 об’єкт).

Завдяки зусиллям Держенергоефективності та органів місцевого самоврядування в Україні формується національна база потенційних об’єктів енергосервісу, а також перелік підприємств-виконавців послуг. Обидві бази даних постійно оновлюються на офіційному сайті Агентства: http://saee.gov.ua/uk/content/energoservis_1.

Довідково:
Презентація Голови Держенергоефективності на тему "Механізм енергосервісу для утеплення бюджетних установ": http://saee.gov.ua/sites/default/files/ESCO.pdf.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
Держенергоефективності
044 590-59-65
saeepressa@gmail.com
www.saee.gov.ua


Уряд бере на себе більшу частину витрат малозабезпечених родин на утеплення

Мешканці багатоквартирних будинків, які об’єднались в ОСББ та вирішили утеплюватися, можуть отримати від Уряду значну фінансову допомогу на проведення енергоефективних заходів у розмірі від 40% від суми залучених коштів. Якщо серед жителів є родини, які отримують субсидії на житлово-комунальні послуги, то розмір допомоги буде значно вищий – до 70% у залежності від кількості субсидіантів.

"Все це передбачено Урядовою програмою з енергоефективності, яка враховує фінансові можливості різних верств населення. Адже при її розробці особливу увагу ми зосередили на малозабезпечених верствах населення. У результаті субсидіанти, члени ОСББ, мають право на найбільший розмір допомоги при утепленні", - коментує Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Як зазначає Голова Агентства, програма користується значним попитом серед ОСББ. Деякі з них, задоволені першим досвідом участі у програмі, вже вдруге беруть "теплий" кредит.

"До речі, за результатами моніторингу програми, 49% ОСББ мають у своїх будинках субсидіантів. Тому тим, хто досі вагається, не варто боятися того, що через значну кількість малозабезпечених родин у будинку Ви не зможете взяти участь у програмі. Навпаки – не тільки зможете взяти участь у програмі, а ще й отримаєте більший розмір допомоги, у тому числі і від місцевих органів влади", - зауважує С. Савчук.

Як наслідок, популярність "теплих" кредитів серед ОСББ продовжує зростати. За останній тиждень, з 5 по 11 вересня, учасниками програми стали ще 8 ОСББ, які разом залучили близько 800 тис грн. на енергоефективні заходи у своїх багатоповерхівках.

Загалом, з моменту старту програми нею скористалося вже 359 ОСББ, залучивши більше 38 млн грн. на утеплення житла.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю






За тиждень ОСББ залучили рекордну суму коштів на утеплення –
3,6 млн грн.

Початок осені ознаменувався пожвавленням та активною участю ОСББ в утепленні своїх багатоповерхівок. Так, за останні сім днів учасниками Урядової програми з енергоефективності стали ще 10 ОСББ, які разом залучили близько 3,6 млн грн. на реалізацію енергоефективних заходів. Для порівняння позаминулого тижня сума взятих «теплих» кредитів склала близько 500 тис. гривень. Про це повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, коментуючи дані щотижневого моніторингу програми.

«Завдяки приєднанню до реалізації програми Уряду місцевих програм співфінансування все більше мешканців багатоповерхівок почали усвідомлювати значний обсяг безповоротної фінансової допомоги на впровадження енергоефективних заходів: встановлення лічильників тепла, утеплення фасадів, горищ, підвалів, заміну вікон на енергозберігаючі, модернізацію освітлення тощо. На ці цілі Уряд надає ОСББ грошову допомогу у розмірі від 40% суми «теплого» кредиту і до 70%, якщо у багатоповерхівці проживають отримувачі субсидій», - прокоментував С. Савчук та додав, що у деяких регіонах місцева влада надає ще 30% компенсації на утеплення багатоповерхівок.

За весь час дії програми за Урядовою допомогою звернулося 351 ОСББ, освоївши більше 37 млн грн. на утеплення багатоквартирних будинків.

Найактивнішим учасником програми стала Дніпропетровська область, де оформлено 32 «теплих» кредити. За нею слідують Львівська та Запорізька область.

«Якщо ж говорити про об’єми коштів, які ОСББ вкладають в утеплення, то лідером залишається Львівщина. У цій області на утеплення багатоповерхівок залучено більше 7 млн грн. кредитних коштів», - підкреслив Голова Агентства.

Довідково:
Про обсяги додаткової фінансової допомоги на утеплення від органів місцевого самоврядування можна дізнатися на Інтерактивній карті місцевих програм здешевлення «теплих» кредитів: http://saee.gov.ua/uk/programs/map.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
Держенергоефективності




Держенергоефективності запровадило інтерактивну карту місцевих програм здешевлення «теплих» кредитів

Сьогодні, 1 вересня, на офіційному веб-сайті Держенергоефективності www.saee.gov.ua запрацювала Інтерактивна карта місцевих програм відшкодування відсотків за «теплими» кредитами.
Відтепер, зайшовши на сайт Агентства, українці зможуть пересвідчитися, в яких містах, районах, областях місцева влада надає додаткову безповоротну грошову допомогу на утеплення житла, перехід на «негазові» котли, проведення різних енергоефективних заходів.
«Інтерактивна карта стане справжньою знахідкою для усіх українців, зацікавлених в утепленні свого житла, та стимулюватиме інших також займатися енергозбереженням. Адже участь не тільки в Урядовій програмі з енергоефективності, а ще й в місцевій – це можливість отримати подвійну, а інколи й потрійну допомогу на утеплення (з державного, обласного чи районного бюджетів). Іншими словами, це нагода придбати необхідне енергоефективне обладнання та матеріали із значною «знижкою»», - наголосив Голова.
Як зауважив Сергій Савчук, завдяки тісній співпраці Держенергоефективності з органами місцевого самоврядування у 2016 році прийнято вже 184 місцеві програми допомоги населенню при утепленні, причому в усіх областях України. З них 160 районних та міських програм, які працюватимуть одночасно із існуючими механізмами підтримки державного та обласного рівня.
Він наголосив, що цьогоріч понад 22 тис. родин, а це майже третина учасників Урядової програми з енергоефективності, вже скористалися місцевою підтримкою та отримали додаткове відшкодування витрат на утеплення на суму 19 млн грн. Більше 70 ОСББ отримали компенсації з місцевих бюджетів на суму близько 1 млн грн.
Інтерактивну карту розроблено Держенергоефективності за підтримки проекту «Створення енергетичних агентств в Україні», що впроваджується за дорученням Федерального міністерства довкілля, охорони природи, будівництва та безпеки ядерних реакторів Німеччини (BMUB) компанією «Deutsche Gesellschaft f?r Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH».

Довідка щодо користування картою.
Місцеві програми різні і діляться на три категорії: обласні, районні та міські. В певній області можуть діяти одночасно дві програми: одна спрямована на підтримку виключно ОСББ/ЖБК, інша - на фізичних осіб.
Як вже зазначалося, у разі наявності в області, районі або місті місцевої програми мешканці матимуть змогу отримати потрійну компенсацію вартості енергоефективних заходів (від уряду, області, району та/або міста).
Наприклад, у Львівській області діє обласна програма відшкодування 15% річних за «теплими» кредитами, а у Городоцькому районі - районна з відшкодуванням додатково 10%. Скориставшись ними, мешканці району мають змогу отримати 25% річних, тобто всю відсоткову ставку. Аналогічні програми (на обласному рівні) прийняті в усіх регіонах. Деталі щодо таких програм зазначені на інтерактивній карті.
Клікнувши на певну область, користувач отримає повну інформацію щодо регіональної програми, дату її прийняття, призначення для фізичних осіб або для ОСББ, відсоток компенсації (частина відсотків річних або тіло кредиту), а також суму коштів виділених на її реалізацію.
Нижче, після опису обласної програми зазначено перелік районів та міст, де прийнято або розробляються програми. Клікнувши на певний район або місто, користувач потрапляє на таблицю, де зазначено всі деталі щодо обраних програм. За замовчуванням постійно вказано інформацію щодо урядової та обласної програм.
Крім того, в окремій рубриці «Реалізовані проекти ОСББ» опубліковано приклади участі ОСББ/ЖБК у програмі «теплих» кредитів. Усі дані Інтерактивної карти оновлюватимуться щомісячно.
Держенергоефективності закликає українців вже зараз готуватися до опалювального сезону та дізнаватися більше інформації про місцеві програми з енергоефективності, скориставшись Інтерактивною картою: http://saee.gov.ua/uk/programs/map.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю



Більше півмільйона гривень допомоги на утеплення отримало 21 ОСББ від Уряду у серпні

Держенергоефективності здійснено чергове відшкодування частини суми «теплих» кредитів, взятих ОСББ і ЖБК в Ощадбанку та Укргазбанку за Урядовою програмою з енергоефективності. Цього разу 21 ОСББ отримало з держбюджету компенсацію своїх витрат на утеплення у розмірі близько 640 тис. гривень.

«На сьогодні Урядова програма з енергоефективності - єдиний в Україні механізм співпраці влади та населення у напрямку термомодернізації багатоповерхівок, який довів свою ефективність. Уряд співфінансує енергоефективні заходи, зменшуючи таким чином фінансове навантаження на сімейні бюджети, а населення проводить роботи з утеплення, у результаті чого заощаджує на комунальних платежах та вже у всеозброєнні зустрічає черговий опалювальний сезон», - коментує Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

С. Савчук також звертає увагу на прозорість програми. «Умови програми дозволяють пересвідчитися у тому, що ОСББ дійсно впроваджує енергоефективні заходи у будинку. Адже банки вносять дані про ОСББ у реєстри позичальників тільки після того, як отримають документи, які підтверджують цільове використання коштів. На основі цих реєстрів Агентство і здійснює відшкодування», - інформує Голова.

Також Голова Агентства нагадує, що ОСББ та ЖБК можуть звертатися до органів місцевого самоврядування за додатковим відшкодування частини суми «теплих» кредитів.

Загалом, у 2016 році ОСББ-учасникам програми перераховано відшкодування на суму 3,78 млн гривень.

За весь час дії програми мешканці багатоповерхівок, які об’єднались в ОСББ та взяли участь у програмі з енергоефективності, отримали від Уряду безповоротну фінансову допомогу на проведення енергоефективних заходів у розмірі 8,74 млн гривень.

Довідково:
З питань участі в Урядовій програмі з енергоефективності звертайтеся до Call-центру при Держенергоефективності за тел.: (044) 296-71-60, 292-32-57 та e-mail: energoefect@saee.gov.ua, energoefect2@saee.gov.ua, energoefect3@saee.gov.ua.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю


ОСББ продовжують готуватися до опалювального сезону та утеплювати багатоповерхівки

За останній тиждень, з 15 по 21 серпня 2016 року, до Урядової програми з енергоефективності приєдналося ще 9 ОСББ, залучивши разом майже півмільйона гривень на енергоефективні заходи.
"Статистика демонструє невпинний попит ОСББ на програму з енергоефективності. Все більше мешканців багатоповерхівок усвідомлюють її переваги: можливість отримати відшкодування майже половини своїх витрат при утепленні і значно зменшити рахунки на комунальні послуги", - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук дані щотижневого моніторингу програми.
Про те, що для ОСББ-учасників програми вартість енергоефективного обладнання та матеріалів буде фактично нижчою за їхню ринкову вартість, говорять і проведені Агентством розрахунки.
"Ми підготували декілька можливих сценаріїв участі ОСББ у програмі та проаналізували обсяги їхніх витрат. Так, якщо сума залучених коштів складе понад 100 тис. грн. на такі заходи, як заміна вікон у під’їздах, систем освітлення, встановлення лічильників тепла, то у результаті близько 37% витрат відшкодує Уряд, а ще 9% - місцева влада. Вартість заходів для ОСББ становитиме лише 54%. Більше того, економія витрат на комунальні послуги 1-єї квартири складе 99 грн. у місяць. При цьому, платіж за кредитом з 1-єї квартири - лише 8 - 29 грн. у місяць", - повідомив Голова Агентства.
Якщо ОСББ залучить більшу суму коштів – 500 тис. грн., то зможе провести комплексні заходи з утеплення: облаштувати ІТП, частково утеплити будівлю або встановити тепловий насос чи сонячний колектор. Знову ж таки близько 37% витрат відшкодує Уряд, а ще 9% - місцева влада. Економія витрат на комунальні послуги 1-єї квартири складе 174 - 483 грн. у місяць. Платіж за кредитом з 1-єї квартири: 27 - 97 грн. у місяць.
"У будь-якому з цих сценаріїв витрати ОСББ становитимуть близько 55% від загальної суми коштів, залучених на утеплення. Тобто, отримуючи Урядове та місцеве відшкодування, навіть сплачуючи відсотки за кредитом, ОСББ фактично має можливість придбати необхідне йому обладнання та матеріали за половину його ринкової вартості", - зауважив С.Савчук.
Загалом, за весь час дії програми її учасниками стали 336 ОСББ, які залучили більше 33 млн грн. на проведення енергоефективних заходів у своїх багатоповерхівках.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
Держенергоефективності




Все більше мешканців багатоповерхівок, об’єднаних в ОСББ, поспішають утеплитися до зими

Лише за останній тиждень, з 8 по 14 липня 2016 року, учасниками Урядової програми з енергоефективності стали ще 10 ОСББ, які разом залучили 1,72 млн грн. на проведення різних енергоефективних заходів у будинках. Приймають рішення "за" участь у програмі і співмешканці-субсидіанти.

«49% ОСББ - учасників програми, а це майже половина, мають у своїх будинках сім'ї, які отримують субсидії на оплату комунальних послуг. Це означає, що умови участі у програмі настільки зручні, що навіть малозабезпечені родини, які мешкають у багатоповерхівці, погоджуються на «теплі» кредити», - наголосив Сергій Савчук, коментуючи дані моніторингу дії Урядової програми з енергоефективності.

За його словами, ця статистика в черговий раз підтверджує, що було обрано правильний підхід до формування програми, враховуючи потреби різних верств населення, особливо малозабезпечених родин.

«Під час розробки програми ми передбачили високий розмір безповоротної грошової допомоги для ОСББ на утеплення - 40%. Якщо у складі ОСББ є субсидіанти, то таке ОСББ отримає більше відшкодування у середньозваженому розмірі між 40% і 70% - залежно від кількості субсидіантів у багатоповерхівці, - в черговий раз наголосив Сергій Савчук. - Ми прийняли таке рішення, адже розуміли, наскільки важко інколи головам ОСББ переконати усіх співвласників багатоповерхівки залучати досить значні кошти на утеплення будинку. Особливо не легко зважитися на "теплий" кредит малозабезпеченим сім'ям».

Окрім компенсації з державного бюджету, ОСББ можуть отримати додаткову грошову допомогу на утеплення ще й з місцевих бюджетів. В країні прийнято вже 184 місцеві програми з відшкодування частини суми або відсотків за кредитами на енергоефективні заходи. У деяких регіонах для ОСББ передбачено відшкодування до 30% суми «теплого» кредиту.

Загалом, вже 327 ОСББ взяли участь у програмі з енергоефективності, залучивши майже 33 млн грн. на утеплення багатоповерхівок.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю



Місцева влада в регіонах допомагає населенню утеплити житло
та підготуватися до зими

За сім місяців 2016 року вже більше 76 тисяч українських родин скористалися Урядовою програмою з енергоефективності та одержали безповоротну фінансову допомогу на утеплення житла. Майже третина цих сімей, а саме - 22,3 тис. домогосподарств, скористалися ще й місцевою підтримкою та отримали додаткове відшкодування своїх витрат на енергоефективні заходи з місцевих бюджетів на суму 19 млн грн.

За місцевою підтримкою звертаються і ОСББ. Цього року більше 70 ОСББ отримали компенсації з місцевих бюджетів на суму близько 1 млн грн.

Можливість скористатися відразу декількома програмами підтримки стимулює українців займатися енергозбереженням. Адже подвійна, а інколи й потрійна допомога на утеплення (з державного, обласного чи районного/міського бюджетів) значно здешевлює вартість енергоефективного обладнання та матеріалів, таким чином зменшуючи фінансове навантаження на бюджет родин при утепленні.

Так, завдяки ініціативі Держенергоефективності у 2016 році прийнято 184 місцеві програми, за якими відшкодовується частина відсотків чи суми "теплого" кредиту. Зокрема, прийнято 24 обласні програми, дія яких поширюється на всі райони та міста відповідного регіону (у тому числі обласний центр). Додатково у цих регіонах запроваджено 93 районні та 67 міських програм.

На сьогодні вже виділено фінансування 14 обласних, 31 районної, 43 міських програм у розмірі 62,6 млн грн. З них майже половину коштів передбачено на реалізацію обласних програм.

Місцеві програми спрямовані на різні категорії учасників: одні надають компенсацію як фізичним особам, так і ОСББ, інші передбачають надання допомоги тільки одній категорії позичальників.

Держенергоефективності продовжує співпрацювати з органами місцевого самоврядування у напрямку прийняття місцевих програм відшкодування за «теплими» кредитами, їх розширення на усі категорії позичальників та головне - виділення коштів на їх фінансування.

Довідково:
Стан прийняття місцевих програм відшкодування відсотків за "теплими" кредитами:
http://saee.gov.ua/sites/default/files/Local_EE_Programs_12_08_16.xls
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю



ОСББ вже вдруге звертаються за Урядовою допомогою на впровадження енергоефективних заходів

ОСББ, задоволені першим досвідом участі в Урядовій програмі з енергоефективності, повторно звертаються за державною фінансовою допомогою на впровадження енергоефективних заходів.

Одне з таких об'єднань – це ОСББ "Альма-центр" м. Харкова. Вперше ОСББ стало учасником програми восени минулого року та залучило близько 360 тис. грн на утеплення будинку. Держава, у свою чергу, відшкодувала 168 тис. грн. Оскільки у багатоповерхівці є сім’ї-отримувачі субсидій, яким за умовами програми надається 70% компенсації, то загальна cума державної допомоги для ОСББ склала навіть більше, ніж 40%. У результаті мешканці отримали утеплений будинок з комфортними умовами проживання у ньому та економію витрат на опалення. На цьому ОСББ не зупинилося, а вирішило вдруге скористатися програмою та встановити ІТП. Оскільки нещодавно у Харківській області запрацювала регіональна програма здешевлення «теплих» кредитів, то ОСББ зможе отримати цього разу понад 60% відшкодування своїх витрат: 40 % з державного бюджету та 20% з обласного.

Львівське ОСББ "Берегиня" також вдруге звернулося за Урядовою допомогою та залучило значну суму коштів на комплексне утеплення шестиповерхового будинку - 1,35 млн гривень. Перший досвід участі у програмі був позитивним. ОСББ встановило прилади обліку тепла та електроенергії, нові вікна, модернізувало освітлення, вклавши 143 тисячі гривень. Із цієї суми 43,6% (із врахуванням субсидіантів) відшкодував Уряд, а ще 30% - місцева влада. Після модернізації освітлення витрати будинку на електроенергію (у під’їздах) зменшилися більше, ніж у 3 рази.

Таким чином, ОСББ, які вже скористалися програмою, підрахували економію витрат на комунальні платежі, усвідомлюють необхідність проведення більш серйозних енергоефективних заходів та зважуються на залучення додаткових сум коштів.

Загалом, попит на Урядову підтримку з боку ОСББ продовжує зростати. За останній тиждень, з 1 по 7 серпня 2016 року, ще 6 ОСББ приєдналися до програми, залучивши понад півмільйона гривень на енергоефективні заходи у багатоповерхівках.

За весь час дії програми 317 ОСББ та ЖБК стали її учасниками та залучили більше 31 млн грн. на утеплення житла.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю




Мешканці Львівщини найенергоефективніші

У липні більше 3,5 тисяч українських родин скористалися Урядовою програмою з енергоефективності та придбали «негазові» котли на суму 62 млн. гривень. Це у 4 рази більше, ніж у минулому місяці, інформує Держенергоефективності.

Найбільш активно переходять на альтернативне опалення мешканці Львівської області, які вже встановили 2 544 «негазових» котла. Цьому сприяє ще й додаткова підтримка місцевої влади, а саме – відшкодування з обласного бюджету 20% річних за «теплими» кредитами на такі котли.

Загалом, можливістю стати незалежними від газу, встановити, зокрема твердопаливний котел, та отримати 20% відшкодування з держбюджету скористалося вже понад 19 тисяч родин.

Котли на твердому паливі мають низку переваг у порівнянні з газовими. Зокрема, це відсутність складних дозвільних процедур на їхню установку і низька ціна на альтернативне паливо. Крім того, споживач вільний самостійно обирати необхідний йому вид палива.

Крім того, за середньостатистичною інформацією, встановивши твердопаливний котел, родина зможе заощадити близько 17 тис грн. протягом опалювального сезону. Наприклад, витрати домогосподарства на опалення будинку 100 кв. метрів в опалювальний період, за новими цінами на газ, складуть близько 29 тис. грн, а витрати на опалення дровами – близько 12 тис. грн.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю



ЕСКО стає реальністю в Україні: 22 бюджетні установи буде енергомодернізовано за механізмом енергосервісу

Держенергоефективності активно працює над запровадженням механізму енергосервісу, що дозволить залучити приватні інвестиції у термомодернізацію бюджетних установ, яких сьогодні в країні більше 100 тисяч. Для цього приймаються рішення щодо удосконалення законодавчої бази, проводиться широка інформаційно-роз’яснювальна робота серед розпорядників бюджетних коштів, налагоджується тісна співпраця з місцевою владою.

У результаті цієї роботи вже оголошено тендери на закупівлю енергосервісу у Києві (19 об’єктів), Вінниці (1 об’єкт) та Одеській області (2 об’єкти). Це означає, що потенційно у 22 об’єктах соціальної сфери будуть впроваджуватися енергоефективні заходи за кошти приватних інвесторів, не витрачаючи додатково жодної бюджетної копійки. Вкладені інвестиції енергосервісна компанія повертатиме за рахунок зменшення бюджетною установою витрат на оплату за енергетичні ресурси. Після робіт бюджетні установи менше споживатимуть енергоресурсів і відповідно менше платитимуть за комунальні послуги.

Першим в Україні регіоном, де стартував процес реалізації ЕСКО-механізму, стала Одеська область. Так, у Савранському районі 13 липня 2016 року оголошено тендер відразу для двох об’єктів: загальноосвітньої школи та навчально-виховного комплексу. За словами представників місцевих органів влади, було здійснено кропітку роботу з підготовки тендерної документації і визначення базового рівня споживання паливно-енергетичних ресурсів у цих закладах.

Таким позитивним зрушенням у цій сфері сприяла і широка роз’яснювальна робота, яку проводило Держенергоефективності за технічної підтримки міжнародних проектів USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні», GIZ «Енергоефективність у громадах» та «Створення енергетичних агентств», а також консультаційної допомоги комунального підприємства «КиївЕСКО» (досвідчений практик впровадження ЕСКО). Її початком став II Форум енергоефективного партнерства, який відбувся 12 травня цього року та об'єднав на одній платформі потенційних учасників ринку ЕСКО з усіх регіонів України.

Ключовою подією Форуму було підписання Меморандумів про партнерство між Агентством та місцевими органами влади щодо запровадження енергосервісу для підвищення енергоефективності будівель бюджетних установ. Намір впроваджувати ЕСКО-механізм на місцях своїми підписами закріпили голови 17 облдержадміністрацій та міські голови 18 міст обласних центрів.

В рамках меморандумів 14 облдержадміністрацій та 7 міст-обласних центрів вже зробили перший крок до впровадження ЕСКО-механізму: узагальнили та опублікували на своїх офіційних сайтах дані щодо енергоспоживання будівель бюджетних установ. Таким чином, вони створили базу потенційних об’єктів енергосервісу. З одного боку, це є свідченням відкритості місцевої влади та готовності до залучення інвесторів, з іншого – це значно полегшує енергосервісній компанії пошук об’єктів та аналіз необхідних капіталовкладень. Узагальнивши інформацію з регіонів країни, Держенергоефективності, у свою чергу, сформувало національну інформаційну базу потенційних об’єктів ЕСКО, а також перелік підприємств-виконавців послуг. Обидві бази даних постійно оновлюються на офіційному сайті відомства.

Агентство продовжило широку інформаційно-роз'яснювальну кампанію щодо впровадження ЕСКО-механізму, організувавши практичні семінари у регіонах та містах-підписантах меморандумів. Навчальні заходи відбувалися як на обласному, так і міському рівнях. Наразі Агентством проведено сім навчальних семінарів у Вінницькій, Житомирській, Івано-Франківській, Волинській, Сумській, Одеській та Чернівецькій областях. На заходах близько 1 500 потенційних учасників енергосервісу отримали комплексну інформацію щодо ЕСКО-механізму та процедури укладання енергосервісних договорів, ознайомилися із прийнятою законодавчою базою, обговорили можливі перешкоди на шляху впровадження механізму.

Водночас інформуємо, 1 серпня 2016 року набрав чинності Закон України «Про публічні закупівлі», яким скасовується Закон України «Про здійснення державних закупівель», що у свою чергу унеможливлює проведення закупівель енергосервісу.

Відтак, Держенергоефективності продовжить проведення роз’яснювальних семінарів щодо особливостей впровадження ЕСКО-механізму після прийняття відповідних змін до законодавства.

До речі, за активної участі Агентства вже розроблено законопроект про внесення змін до Закону №327-VIII, який містить як технічні правки у зв’язку із зміною базового законодавства в сфері закупівель, так і удосконалення положень відповідно до пропозицій потенційних учасників енергосервісу, у тому числі місцевих органів виконавчої влади. Законопроект зареєстровано у Верховній Раді України 29 квітня ц.р. за № 4549 та схвалено профільним комітетом. Наразі проект Закону готується до розгляду у першому читанні.

Довідково: 10 червня 2016 року Агентством розпочато реалізацію Комунікаційного плану щодо стимулювання практичного впровадження механізму енергосервісу у бюджетній сфері. З метою якісної організації семінарів у рамках цього плану та забезпечення участі осіб профільної спрямованості Держенергоефективності розроблено типовий порядок денний та профіль цільової аудиторії, як для обласного, і так для міського рівнів.

У роботі семінарів взяли участь очільники ОДА та РДА, головні розпорядники бюджетних коштів, представники міських рад, керівники бюджетних установ, представники бізнесу, громадськості, ОСББ. На семінарах учасників заходу було ознайомлено із самим механізмом енергосервісу, його практичним впровадженням, проконсультовано щодо правових засад впровадження ЕСКО-механізму у бюджетній сфері та застережено про перешкоди, які виникають на шляху його впровадження.

1. Перелік ЕСКО-компаній, які взяли участь у роботі II Форуму енергоефективного партнерства: http://saee.gov.ua/sites/default/files/ESCO_companies_Forum_16_05..docx
2. Інформаційна база потенційних об’єктів енергосервісу: www.saee.gov.ua/sites/default/files/ESCO_objects.xlsx
3. Перелік підприємств, що здійснюють послуги з енергетичного аудиту, енергосервісу, впроваджують системи енергоменеджменту: http://saee.gov.ua/sites/default/files/ESCO_database_05_07_16_0.xlsx
Держенергоефективності підписано Меморандуми про партнерство у сфері енергоефективності бюджетних установ з:

- керівництвом обласних державних адміністрацій: Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Черкаської, Чернівецької;

- меріями міст: Вінниця, Житомир, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Кіровоград, Краматорськ, Луцьк, Одеса, Рівне, Сєвєродонецьк, Суми, Тернопіль, Ужгород, Херсон, Хмельницький, Чернівці, Чернігів.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю


У липні попит на Урядову програму з енергоефективності з боку ОСББ зріс майже удвічі


Все більше ОСББ замислюються над підготовкою до зими та звертаються за державною безповоротною фінансовою допомогою на утеплення. Так, у липні учасниками Урядової програми з енергоефективності стало 47 ОСББ, які разом залучили рекордну до цього часу суму коштів на утеплення багатоповерхівок – понад 7 млн грн. Це майже удвічі більше, ніж у червні.

Показовими є і щотижневі статистичні дані. Якщо позаминулого тижня до програми приєдналися 9 ОСББ, то за останній тиждень, з 25 по 31 липня, її учасниками стали ще 15 ОСББ, які залучили майже 2 млн грн. на проведення енергоефективних заходів у своїх будинках.

Заслуговує уваги той факт, що до утеплення багатоповерхівок долучаються ОСББ абсолютно в усіх регіонах України. Зокрема, найактивніше займаються утепленням у Дніпропетровській області, де за весь час дії програми її учасниками стало 29 ОСББ. До трійки лідерів за кількістю взятих «теплих» кредитів увійшли ще Львівська та Донецька області.

Водночас найбільшу суму коштів на утеплення багатоповерхівок залучено ОСББ Волинської області – майже 5 млн гривень. Це свідчить про те, що ОСББ, а це десятки родин у багатоповерхівках, все більше усвідомлюють необхідність та ефективність проведення утеплення. Вони готові впроваджувати ті заходи з енергоефективності, які дадуть найбільшу економію енергоресурсів, тому і вкладають необхідні для цього кошти.

За даними проведеного Держенергоефективності аналізу, зазвичай ОСББ залучає близько 100 тис. грн. на такі заходи, як заміна вікон та систем освітлення у під’їздах, встановлення лічильників тепла. Маючи більшу суму коштів, наприклад, 500 тис. грн., ОСББ проводить комплексні заходи з утеплення: облаштування ІТП, часткове утеплення будівлі, встановлення теплового насосу чи сонячного колектору.

Ті, хто зважився на «теплий» кредит на суму понад 1 млн грн., займаються комплексною термомодернізацією багатоповерхівки. Саме так, наприклад, вчинило вже всім відоме Луцьке ОСББ «Явір 2011», яке взяло кредит майже на 2 млн грн. на повне утеплення багатоквартирного будинку. У результаті проведених робіт витрати на опалення у мешканців багатоповерхівки зменшилися удвічі.

Загалом, з початку дії програми більше 300 ОСББ взяли участь в Урядовій програмі з енергоефективності, освоївши більше 30 млн грн. на утеплення.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю



Україна посилюватиме співпрацю з США у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики

Голова Держенергоефективності Сергій Савчук вчора, 28 липня, провів зустріч з радниками Офісу технічної допомоги Міністерства фінансів США, з якими обговорив потенційні шляхи двосторонньої співпраці, зокрема, у сфері відновлюваної енергетики та енергоефективності.

«Питання енергоефективності та відновлюваної енергетики залишаються пріоритетними завданнями для України. Тому Агентство у співпраці з парламентарями, урядовцями, представниками бізнесу та експертного середовища плідно працює над створенням належного законодавчого підґрунтя, яке дозволить Україні зменшити споживання енергоресурсів, особливо газу, розвивати альтернативні джерела енергії», - наголосив Сергій Савчук, розповідаючи про напрацювання відомства. Зокрема, він повідомив про прийняті минулого року закони щодо запровадження механізму енергосервісу у бюджетній сфері та створення конкурентоспроможних умов для виробників електроенергії з відновлюваних джерел. Крім цих ключових законів, торік було прийнято більше 25 підзаконних актів.

У ході розмови американська сторона також проявила інтерес до питання реалізації проектів з відновлюваної енергетики, дії «зеленого» тарифу. Більш детально обговорили необхідні передумови для розвитку сфери використання рідкого біопалива. Сергій Савчук зауважив, що Агентством вже розроблено законопроект, який стимулюватиме використання біоетанолу в країні. Втім, є необхідність в отриманні додаткової експертної та технічної допомоги з цього приводу.

За підсумками зустрічі сторони домовилися продовжити співпрацю, обмін актуальною інформацією та досвідом у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики. Також, вирішили опрацювати можливі шляхи подальшого більш тісного співробітництва, зокрема, у створенні сприятливих правових умов для розвитку сфери використання рідкого біопалива.

Крім того, Держенергоефективності планує використати досвід США та залучити експертів для реалізації проектів з відновлюваної енергетики на засадах державно-приватного партнерства.

Довідково:
Офіс технічної допомоги (Office of Technical Assistance) спеціалізується на наданні міністерствам та відомствам країн, що розвиваються, експертної допомоги, необхідної для переходу до фінансової самостійності.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю


Мешканці Макарівщини матимуть потрійне відшкодування витрат на утеплення

"Рішення місцевої влади Макарівщини приєднатися до підписантів Меморандуму про співпрацю з Агентством у сфері енергоефективності - міст, областей, районів - означає, що райони мають можливість фінансово допомагати своїм виборцям готуватися до зими", - коментує Голова Держенергоефективності Сергій Савчук рішення Макарівської районної ради Київської області підписати спільно з райдержадміністрацією заяву-приєднання до Меморандуму про співпрацю у сфері енергоефективності житлових будівель між Держенергоефективності та Київською ОДА.

Цим рішенням місцева влада Макарівщини зобов’язується розробити та прийняти районну програму з відшкодування частини суми чи відсотків за кредитами, які населення залучатиме на проведення енергоефективних заходів у своїх будинках.

Сергій Савчук наголошує, що прийняття такої програми дозволить мешканцям Макарівщини отримати потрійну допомогу на утеплення: від Уряду, місцевої влади області та району. "Громадяни мають повне право звертатися до мерій, обласних, міських чи районних рад та спонукати їх до розроблення подібних програм у своїх містах", - підкреслює Голова.

На фінансування такої програми у 2016 році передбачається виділити з районного бюджету не менше 200 тис. грн., а на усі наступні роки - по 500 тис. грн.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
Держенергоефективності



Уряд закликав голів ОДА та мерів активніше допомагати людям проводити енергомодернізацію житла

Проведений Держенергоефективності аналіз попиту на Урядову програму з енергоефективності – «теплі» кредити – свідчить, що населення найактивніше долучається до енергомодернізації свого житла у тих регіонах, де є додаткова місцева фінансова підтримка. Тому вчора, 27 липня 2016 року, Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман підписав відповідне доручення обласним державним адміністраціям спільно з органами місцевого самоврядування прискорити прийняття місцевих програм співфінансування енергоефективних заходів для населення.

На сьогодні в Україні діє 178 місцевих програм, за якими українці можуть отримати, окрім урядової, додаткову компенсацію своїх витрат на проведення енергомодернізації осель. З них 79 програм з виділеним на 2016 рік фінансуванням у розмірі 62,3 млн. грн.

«Надання українцям безповоротної фінансової допомоги на енергомодернізацію одночасно з державного та місцевих бюджетів значно здешевлює вартість енергоефективних заходів та стимулює населення активніше утеплюватися до зими», – каже Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Саме тому Держенергоефективності закликає мерів міст пришвидшити прийняття місцевих програм з відшкодування частини суми чи відсотків за «теплим» кредитом, виділити кошти на їх фінансування та активніше розповідати населенню про вигоду, яку отримають люди від термомодернізації своїх осель.

«Саме зараз час органам влади на місцях активізуватися та зробити все можливе, щоб українці, особливо малозабезпечені, отримували додаткову безповоротну грошову допомогу на утеплення, заміну газових котлів та восени могли в рази менше платити за комунальні послуги», - наголошує С.Савчук.

Як відомо, дані національного дослідження «Ефективність державної підтримки реалізації енергоефективних заходів», проведеного Держенергоефективності спільно зі Світовим банком і Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), доводять: енергоефективні заходи, які допомагає Уряд проводити населенню, дають змогу як мінімум удвічі зменшити плату за житлово-комунальні послуги, підвищують комфорт та вартість житла.

З текстом доручення Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана можна ознайомитися за посиланням: http://saee.gov.ua/sites/default/files/Order.pdf.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективност


200 тисяч українських родин можуть розраховувати на допомогу держави в утепленні

Кабінет Міністрів України виділив додатково 100 млн. грн. на підтримку населення в утепленні до зими, збільшивши державну безповоротну допомогу до 35%. Відповідне рішення прийнято на засіданні Уряду у середу 27 липня 2016 року.
Це означає, що ще більше 12 тисяч українських родин можуть скористатися урядовою підтримкою, закупити обладнання та матеріали, енергомодернізувати свої оселі до зими і таким чином менше платити за комунальні послуги в опалювальний період.
Варто наголосити, що для ОСББ та ЖКБ умови участі в Урядовій програмі з енергоефективності не змінилися. Як і раніше, мешканці багатоповерхівок можуть розраховувати на 40% безповоротної державної допомоги. Якщо у складі таких об’єднань є субсидіанти, то таке ОСББ чи ЖКБ безповоротно отримає відшкодування до 70% коштів на проведення енергоефективних заходів.
У Державному бюджеті на підтримку ОСББ/ЖКБ є ще 69,07 млн. грн. Тобто, провести комплексну термомодернізацію частково за кошти держави мають змогу ще 2 229 будинків, а це майже 180 тисяч сімей, інформує Держенергоеефективності.


На співфінансування "теплих" кредитів у Львівській області цьогоріч виділено рекордну суму коштів – 16,5 млн грн.

Враховуючи підвищений попит населення на Урядову та регіональну програми з енергоефективності, Львівська обласна рада прийняла рішення про виділення додаткових коштів з обласного бюджету на співфінансування "теплих" кредитів у 2016 році, а саме – 9 млн грн. У результаті загальна сума фінансування програми у цьому році складає 16,5 млн грн. Про це поінформував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, коментуючи рішення Львівської облради.

"Місцева влада Львівської області виділила рекордну суму коштів на відшкодування населенню витрат на енергоефективні заходи", - повідомив С.Савчук та додав, що таку практику співфінансування мають переймати й інші регіони країни.

Так, за умовами цієї регіональної програми мешканці Львівщини мають право отримати з обласного бюджету відшкодування 20% річних за кредитами на заміну газових котлів та 15% річних - на енергоефективні заходи. У 2016 році вже понад 2000 родин-учасників отримали додаткове відшкодування у розмірі 8,3 млн гривень.

"У нас є всі підстави стверджувати, що Урядова програма з енергоефективності діє і ефект для населення особливо відчутний, коли люди отримують безповоротну грошову допомогу на енергоефективні заходи не лише з державного, а й місцевих бюджетів. Одне з таких підтверджень - Львівська область", - наголосив Сергій Савчук та додав, що Агентство і надалі буде працювати з місцевою владою у напрямку співфінансування "теплих" кредитів з місцевих бюджетів.

"З впевненістю можна сказати, що мешканці Львівщини найактивніші у питаннях енергозбереження та переходу на альтернативні види палива. Адже з точки зору участі регіону в Урядовій програмі з енергоефективності, Львівська область, як і раніше, є лідером за обсягом коштів, залучених населенням на енергоефективні заходи – 230 млн грн. ", – наголосив Сергій Савчук та додав, що причина лідерства Львівської області проста: це перший регіон, де було запроваджено регіональну програму підтримки населення. Залучення коштів на компенсацію відсотків за кредитами на енергоефективні заходи у Львівській області сприяло збільшенню видачі кредитів на "негазові" котли та енергозберігаючі матеріали в кілька разів, порівняно із середнім показником по країні.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності

Сергій Савчук: Закликаю населення активізуватися та звертатися до органів місцевого самоврядування за додатковим відшкодуванням витрат на утеплення

Українці активно та відповідально беруть участь в Урядовій програмі з енергоефективності. Вже більше 190 тисяч родин утеплилися за Урядової підтримки. Попит на програму щотижня зростає, а «теплі» кредити завдяки Урядовому і місцевому відшкодуванню виплачуються населенням раніше запланованого строку. «Водночас активних дій ми наразі чекаємо і від органів місцевого самоврядування. Завдяки фінансовій децентралізації коштів у місцевих бюджетах стало значно більше, ніж раніше. Їх можна спрямувати на відшкодування населенню витрат під час утеплення та підготовки до опалювального сезону», - повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук сьогодні в ефірі Громадського радіо та додав, що завдяки такому співфінансуванню «теплих» кредитів ефект від реалізованих заходів з енергоефективності відчуватиметься по всій країні – щороку зменшуватиметься споживання газу.

Він нагадав, що Агентство ініціювало підписання з органами місцевого самоврядування меморандумів про спільну відповідальність перед громадянами: разом з різних бюджетів надавати населенню безповоротну фінансову допомогу на утеплення. У результаті в країні діє 178 місцевих програм з відшкодування населенню та ОСББ частини суми чи відсотків за «теплими» кредитами.

«Ми бачимо наскільки відповідально українці ставляться до Урядової програми з утеплення житла. Хочу звернутися до населення. Будь ласка, не зупиняйтеся! Адже кожен з вас має можливість звернутися до органів місцевого самоврядування, або в мерію, або в обласну чи міську раду, і поцікавитися, чи прийняті у ваших містах такі програми», - наголосив С. Савчук.

На переконання Голови, органи місцевого самоврядування мають активніше долучитися до співфінансування напрямків Урядової програми з енергоефективності, а також роз’яснювати населенню переваги участі у ній, переконувати у безпечності оформлення «теплого» кредиту, розповідати про ефект від впровадження енергоефективних заходів та можливість у результаті значно зекономити на рахунках за комунальні послуги.

«Якщо б усі долучилися до тенденції утеплення, вклали свої ресурси в утеплення, в енергоефективність, щоб спільно зробити країну сильнішою, то показники по програмі точно були б кращі. І при внесенні змін у бюджет цього року значно легше було б переконувати депутатський корпус, щоб у бюджеті були передбачені ці кошти додатково», - підсумував Голова.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю


Українці масово відмовляються від опалення газом

Уже понад 18 тисяч українських родин відмовилися від газу і, скориставшись Урядовою програмою з енергоефективності, встановили у своїх оселях котли, які працюють на альтернативних видах палива. Лише за останні три тижні придбано 2 444 «негазових» котли, що утричі більше, ніж за весь червень 2016 року. Про це, аналізуючи дані щотижневого моніторингу дії Урядової програми з енергоефективності, повідомляє Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

За його словами, показовою є статистика і за тиждень. Так, за останні сім днів українці придбали 1 357 "негазових" котлів на суму 24,4 млн. грн.

"Дана статистика – це яскраве вираження енергоефективності в дії. Своїм вибором – переходом на альтернативні види палива - українці підтримують державу в прагненні досягнути повної енергонезалежності до 2020 року. Держава у свою чергу допомагає населенню підготуватися до зими й зменшити плату за комунальні послуги – надає безповоротну фінансову допомогу на заміну старих котлів на більш енергоощадні. І попит на державну підтримку в проведенні енергоефективних заходів щомісяця зростає», - наголошує С.Савчук.

Голова Держенергоефективності каже, що котли на твердому паливі мають ряд переваг порівняно з газовими. Зокрема, це відсутність складних дозвільних процедур на встановлення, чого не скажеш про газові котли; доступність і низька вартість місцевого палива; а також те, що вибір палива залежить від самого споживача.

Крім того, сучасні модифіковані твердопаливні котли легкі в експлуатації та мають високий ККД – на рівні 90-95%.

Нагадаємо, що Уряд надає населенню безповоротну фінансову допомогу через Ощадбанк, Укргазбанк та Укрексімбанк на придбання котлів, що працюють на інших крім газу та електроенергії видах палива, а саме – 20% відшкодування суми залученого кредиту, а для субсидіантів – 70%. Така програма була запроваджена ще у жовтні 2014 року.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю





У червні Уряд допоміг 11 284 українським родинам утеплитися до зими
11 284 українські родини у червні цього року через Ощадбанк, Укргазбанк і Укрексімбанк, які реалізують Урядову програму з енергоефективності, так звані «теплі кредити», отримали від держави безповоротну грошову допомогу на проведення енергоефективних заходів на суму 92,49 мільйони гривень. Про це інформує Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
За його словами, 695 сімей отримало допомогу від Уряду у сумі 5,26 млн. грн на заміну газових котлів. За кошти держави – 86,6 млн. грн. – у червні 2016 року утеплилося до зими 9 513 українських родин. 14 багатоквартирних будинків, об’єднаних в ОСББ, а це 1 076 сімей, скористалися Урядовою підтримкою на суму 630 тисяч гривень й належним чином підготувалися до опалювального сезону.

"Механізм співфінансування енергоефективних заходів, закладений в основу Урядової програми з енергоефективності, виправдовує себе. Це співпраця влади та населення, від якої виграють обидві сторони. Уряд надає безповоротну фінансову допомогу на утеплення, а населення, вкладаючи ці кошти в енергозбереження, заощаджує на рахунках за комунальні послуги як мінімум удвічі, створює комфортніші умови проживання та підвищує вартість свого житла", - наголошує Сергій Савчук.
Загалом у 2016 році Урядом України надано 478,55 мільйонів гривень безповоротної фінансової допомоги населенню на проведення енергоефективних заходів. За час дії Урядової програми з енергоефективності її учасниками стали 170 тисяч українців, які залучили понад 2,3 млрд. грн. на утеплення. Загальна сума допомоги за період з жовтня 2014 р. до червня 2016 р. складає 782,82 млн. гривень.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності



ОГОЛОШЕННЯ
До відома власників земельних ділянок земельних ділянок (паїв) (колишніх земель колективного сільськогосподарського підприємства “Латівка”), що розташовані на території Новолатівської сільської ради Широківського району Дніпропетровської області.

Широківською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області прийнято розпорядження від 11.07.2016 № Р-266/0/392-16 « Про викуп земельних ділянок (паїв) приватної форми власності (колишніх земель колективного сільськогосподарського підприємства “Латівка”) вільних від забудови, що розташовані на території Новолатівської сільської ради Широківського району Дніпропетровської області для таких суспільних потреб, як розміщення та обслуговування об’єктів, пов’язаних із видобуванням корисних копалин, а саме: для реконструкції (будівництва), розміщення та обслуговування хвостосховища “Об’єднане” (ІІ карта).
Відповідно статті 11 Закону України “Про відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, що на них розміщенні, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності” власник (власники) земельної ділянки, протягом одного місяця з дня отримання інформації (письмового повідомлення) письмово повідомляє відповідний орган державної виконавчої влади, що прийняв таке рішення (розпорядження), а саме Широківську райдержадміністрацію про надання згоди на проведення переговорів щодо умов викупу або відмову від такого викупу за адресою: вулиця Соборна,107, смт Широке, Широківського району, Дніпропетровської області, 53700.
Зразок заяви щодо надання згоди на проведення переговорів міститься у додатку до оголошення.
До заяви додаються:
Копія паспорта засвідченого особисто заявником;
Копія документа на право власності на земельну ділянку засвідченого особисто заявником;
У разі надання документів іншою особою, як представника власника земельної ділянки, засвідчений належним чином документ щодо права представництва даного власника;
У разі наявності декількох власників заяви подаються від кожного власника окремо.
При собі мати паспорт та оригінали відповідних правовстановлюючих та підтверджуючих документів.
Після отримання вищезазначеної інформації від власників земельних ділянок, Широківська районна державна адміністрація Дніпропетровської області додатково проінформує про час і місце проведення переговорів з власником (власниками) земельної ділянки, щодо викупної ціни, строків та інших умов викупу.

Широківська райдержадміністрація


Зразок заяви.doc

Енергоефективність в дії: ОСББ активно утеплюються до зими

В Україні росте попит на Урядову програму з енергоефективності з боку ОСББ. За минулий тиждень, 11-18 липня 2016 року, до програми приєдналося ще 9 ОСББ, які залучили на проведення енергоефективних заходів у багатоповерхівках рекордну до сьогодні суму – 3 млн грн. Про це інформує Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, аналізуючи дані щотижневого моніторингу дії Урядової програми.

"У нас простежується тенденція до збільшення попиту на державну допомогу в утепленні з боку ОСББ. Якщо за червень цього року Урядовою програмою скористалося 25 ОСББ, залучивши 4 млн грн. на термомодернізацію, то за три тижні липня уже 23 ОСББ отримали 4,5 млн грн. на проведення енергоефективних заходів у своїх будинках. Люди повірили, що "теплі" кредити – це не ярмо, а реальна допомога держави", - наголосив С.Савчук.


За його словами, ОСББ-учасники програми переконуються у перевагах механізму державної підтримки, діляться своїм досвідом з іншими, і що цікаво - повторно беруть участь в Урядовій програмі з енергоефективності. Саме так зробило Львівське ОСББ "Берегиня", яке минулого тижня вдруге звернулося за Урядовою допомогою та залучило значну суму коштів на комплексне утеплення шестиповерхового будинку - 1,35 млн гривень.

Як пояснила Голова правління ОСББ "Берегиня" Олександра Слободян, перший досвід участі у програмі був дуже позитивним. ОСББ встановило прилади обліку тепла та електроенергії, нові вікна, модернізувало освітлення, вклавши 143 тисячі гривень. Із цієї суми 43,6% (із врахуванням субсидіантів) відшкодував Уряд, а ще 30% - місцева влада. "Із 143 тисяч грн. це все склало 105 300 грн. Нам залишилося оплатити лише 37 700 грн.", - підкреслила вона та зауважила, що завдяки Урядовій підтримці їм вдалося за рік виплатити кредит та звернутися повторно за другим для проведення повного утеплення будинку.


Олександра Слободян також додала: "Дуже важливо на зборах членів ОСББ пояснювати людям, що у результаті проведених робіт буде значна економія енергоресурсів, а значить і коштів сімейного бюджету на оплату комунальних послуг". За її словами, після модернізації освітлення витрати будинку на електроенергію (у під’їздах) скоротилися у 3-4 рази.

Скористатися Урядовою підтримкою вдруге вирішило ще одне Львівське ОСББ "Стрийська 91", яке минулого тижня залучило 1,05 млн грн. також на утеплення багатоповерхівки.

Загалом за час дії Урядової програми з енергоефективності безповоротною фінансовою допомогою скористалося 287 ОСББ, освоївши 28,2 млн грн. на утеплення.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю


Сергій Савчук: Урядова програма з енергоефективності не призупинена

Урядова програма з енергоефективності не призупинена. Тимчасово не працює лише напрям програми "30% відшкодування на матеріали та обладнання для індивідуальних житлових будинків та квартир" – через неочікувано високий попит з боку населення, задоволення якого потребує додаткових видатків з бюджету. Діють інші напрями програми: "20% відшкодування для фізичних осіб на придбання "негазових" котлів"; "40% відшкодування для ОСББ, ЖБК на придбання енергоефективних матеріалів та обладнання", "70% – для отримувачів субсидій".

Про це заявив у прямому ефірі програми "Право на владу" на телеканалі "1+1" Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, таким чином спростувавши чутки про те, що начебто Програма державної підтримки населення та ОСББ до впровадження енергоефективних заходів не працює.

"Українцям не варто хвилюватися. Уряд подбає про кожного, хто потребує допомоги. На сьогоднішній день мешканці як багатоповерхівок, так і індивідуального житлового фонду можуть розраховувати на Урядову допомогу на утеплення", - наголосив Сергій Савчук.

С. Савчук також повідомив, що Агентство оперативно відреагувало на підвищений попит суспільства на отримання 30%-ої безповоротної фінансової допомоги при придбанні енергоефективних матеріалів та обладнання. "З метою задоволення цього попиту Держенергоефективності вже розробило відповідний проект рішення Уряду про виділення додаткових коштів на 2016 рік саме за цим напрямком програми та направило його на погодження до Мінфіну та Мінекономрозвитку", - підкреслив Голова.

Голова Агентства акцентував на тому, що Уряд підтримує і малозабезпечених громадян. "Сьогодні такі верстви не лише мають можливість розраховуватися за комунальні послуги субсидією. За умовами програми субсидіанти отримують збільшений розмір Урядової допомоги на відшкодування витрат при утепленні – 70%, - пояснив С. Савчук. – Більше того, якщо субсидіанти є у складі ОСББ, то таке ОСББ отримає більшу частку відшкодування у середньозваженому розмірі між 40% і 70% — залежно від кількості субсидіантів у багатоповерхівці".

Також, Сергій Савчук навів успішні приклади утеплення будинків за програмою. Так, ОСББ "Явір-2011", що у м. Луцьку Волинської області, взяло кредит на 2 млн грн. на утеплення. Агентство відразу відшкодувало 40% кредиту, а місцева влада - відсотки за кредитом. Після утеплення вартість опалення для мешканців цього будинку скоротилася вдвічі - з 15 до 7 грн. за кв. метр житлової площі, а кожна з цих квартир зросла у ціні на 25%.

Ще один показовий приклад – це ОСББ у Кременчуці Полтавської області, яке вклало 229 тис. грн. у те, щоб облаштувати індивідуальний тепловий пункт, встановити регулятори теплового потоку. Агентство відшкодувало майже 100 тис. гривень. Після цього витрати на опалення зменшилися на 34% по кожній квартирі.

Під час ефіру позитивні відгуки про Урядову програму з енергоефективності надали і народний депутат України, заступник голови Комітету ВРУ з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства Альона Бабак, і координатор житлово-комунальних програм Громадянської мережі "ОПОРА" Тетяна Бойко.

Підсумовуючи, Сергій Савчук вкотре підкреслив, що комплексне утеплення будинку дозволяє майже вдвічі зменшити платіжки за комунальні послуги.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю



Створивши ОСББ, українці можуть отримати державну допомогу на утеплення та суттєво зменшити свої рахунки за комунальні послуги

"Ті ОСББ, які вже скористалися Урядовою програмою з енергоефективності, відчули її переваги. По-перше, ОСББ отримало безповоротну фінансову допомогу – щонайменше 40% від суми залучених коштів на утеплення. По-друге, мешканці утепленого будинку значно скоротили витрати сімейного бюджету на оплату комунальних послуг", - так прокоментував Голова Держенергоефективності дані щотижневого моніторингу дії Державної програми підтримки населення та ОСББ до впровадження енергоефективних заходів.

Сергій Савчук зауважив, що на сьогодні є багато прикладів багатоповерхівок-учасників програми, в яких економія теплової енергії та газу сягнула 45-55% після впровадження енергоефективних заходів, а витрати на комунальні послуги знизилися на 20-50%.

За його словами, інтерес до Урядової програми з енергоефективності з боку ОСББ не спадає.

Цього тижня, з 29 червня по 04 липня, до програми приєдналося ще 8 ОСББ, які залучили 1 млн грн. на проведення загальнобудинкових заходів з енергоефективності. Загалом в країні вже 272 ОСББ стали учасниками цієї програми, освоївши майже 25 млн грн. на утеплення.

Державна підтримка на утеплення продовжує користуватися попитом і серед пересічних громадян. Найбільш популярні продукти – енергоефективні матеріали та обладнання. На їх придбання близько 4,5 тис. українських сімей залучили майже 70 млн грн. лише протягом останнього тижня.

Варто відмітити, що більшу частину цих коштів – 50,2 млн грн. – освоїли 3,5 тис. родин, які отримують субсидії на оплату житлово-комунальих послуг і також прийняли рішення долучитися до енергозбереження.

Крім того, протягом останніх семи днів приватні домогосподарства залучили 2,5 млн грн. на придбання 155 негазових котлів.

Всього за останній тиждень у рамках програми освоєно коштів на утеплення у сумі 73,4 млн гривень.

За весь час дії державної програми з енергоефективності залучено понад 2,2 млрд грн. на утеплення.

Детальніше про розміри безповоротної фінансової допомоги на утеплення читайте на сайті Держенергоефективності за посиланням: http://saee.gov.ua/uk/consumers/derzh-pidtrymka-energozabespechenya

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

За весь період дії програми «теплих» кредитів у червні цього року залучено рекордну суму коштів на утеплення - 350 млн гривень


Так прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук дані щотижневого моніторингу реалізації державної підтримки населення та ОСББ до впровадження енергоефективних заходів.

Лише за місяць населенню та ОСББ на придбання «негазових» котлів, енергоефективного обладнання й матеріалів видано 21180 «теплих» кредитів на суму 350 млн гривень. З них малозабезпечені родини залучили 221 млн гривень на покупку енергоефективних продуктів, що становить 14 989 кредитів.

За останній тиждень червня, з 21 по 29 червня 2016 року, учасниками програми з утеплення житла залучено 4826 «теплих» кредитів сумою 78,9 млн гривень.

Найбільшою популярністю як серед населення, так і ОСББ, користувалися енергоефективні матеріали та обладнання – 4639 «теплих» кредитів на суму 74,96 млн гривень.

Друге місце за кількістю виданих енергоефективних кредитів посідають «негазові» котли», на придбання яких залучено 3,19 млн грн і оформлено 181 кредит.

Також, 3428 «теплих» кредитів на суму 49,48 млн гривень видано субсидіантам.

Зацікавленість «теплими» кредитами спостерігалася з боку ОСББ. Так, з 21 по 29 червня 2016 року до програми з утеплення долучилося ще 6 ОСББ, які залучили 705 тис гривень на придбання енергоефективного обладнання і матеріалів. Загалом, з початку дії програми ОСББ отримано 264 енергоефективні кредити.

«Сьогодні Держава надає населенню унікальну можливість – отримати безповоротну фінансову допомогу на утеплення. І, варто відмітити, що програма має велику підтримку з боку самих учасників. Адже, впровадження заходів з енергозбереження у помешканнях допомагає заощадити кошти на оплаті комунальних послуг й підвищити комфорт в оселях», - зауважив Голова Агентства та додав, що за весь час дії програми в цьому місяці Сумщина стала лідером за кількістю взятих «теплих» кредитів у регіональному розподілі.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю



ШИРОКІВСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РОЗПОРЯДЖЕННЯ
ГОЛОВИ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
23.06.2016
смт Широке
    № Р-253/0/392-16


Про Порядок надання висновків для реєстрації статутів (положень) релігійних організацій та змін до нього

Керуючись Цивільним та Земельним кодексами України, Законами України «Про свободу совісті та релігійні організації», «Про місцеві державні адміністрації», відповідно наказу Міністерства культури України від 10.04.2012 № 366 «Про затвердження Стандарту надання адміністративної послуги з реєстрації статуту (положення) релігійної організації та змін до нього», з метою забезпечення прав громадян на свободу совісті та віросповідання:

1. Встановити, що висновки щодо реєстрації статутів (положень) релігійних організацій розташування яких передбачається на території Широківського району затверджуються розпорядженням голови Широківської районної державної адміністрації Дніпропетровської області.

2. Відділу культури, туризму, національностей та релігій Широківської райдержадміністрації:
2.1. В десятиденний термін від дня надходження листа органу, який здійснює реєстрацію релігійної організації, подавати на затвердження голові Широківської райдержадміністрації висновок стосовно реєстрації статуту відповідної релігійної організації, дотримання нею чинного законодавства, місцезнаходження проведення богослужінь та проект відповідного розпорядження голови райдержадміністрації;
2.2. Під час підготовки висновків враховувати наступні вимоги чинного законодавства щодо наявності в статуті (положенні) релігійної організації відомостей про:
вид релігійної організації, її віросповідну приналежність і місцезнаходження;
місце релігійної організації в організаційній структурі релігійного об’єднання;
наявність права власності або користування приміщенням за місцезнаходженням релігійної організації, зазначеним у статуті (положенні);
право релігійної організації на заснування підприємств, засобів масової інформації, інших релігійних організацій, створення навчальних закладів.

3. Виконавчим комітетам сільських та селищних рад взяти до уваги, що згідно вимог ч.7 ст.17 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» земельні ділянки, що надаються релігійним організаціям у постійне користування для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності не можуть використовуватися для здійснення підприємницької діяльності.

4. Координацію роботи щодо виконання цього розпорядження покласти на начальника відділу культури, туризму, національностей та релігій Широківської райдержадміністрації Лисогор Л.М., контроль – на першого заступника голови райдержадміністрації Положешну І.В.



Голова райдержадміністрації С.В.ЛАНЧКОВСЬКИЙ


Проведення II Форуму енергоефективного партнерства
підтримано Прем'єр-міністром України

"На сьогодні більше 100 тисяч бюджетних установ потребують термомодернізації. На ці цілі необхідно інвестицій у розмірі від 4,2 до 8,5 млрд доларів. Враховуючи, що реалізація таких заходів вимагає різних джерел фінансування, оптимальним рішенням є використання ЕСКО-механізму, тобто залучення енергосервісних компаній до утеплення бюджетних установ", - повідомив Голова Агентства та нагадав, що минулого року прийнято Закони України щодо запровадження механізму енергосервісу, затверджено Примірний енергосервісний договір, доповнено економічну класифікацію видатків бюджету позицією 2276 «Оплата енергосервісу».

З метою стимулювання практичного впровадження механізму енергосервісу в бюджетній сфері Агентство проводить II масштабний Форум енергоефективного партнерства «Енергосервіс: інвестиції в енергоефективність бюджетної сфери та переваги для житлових будівель». Захід відбудеться 12 травня 2016 року у м. Києві.

"Ключовою подією Форуму буде підписання Меморандумів про партнерство між Агентством та місцевими органами влади щодо запровадження енергосервісу для підвищення енергетичної ефективності будівель бюджетних установ", - наголосив Голова Агентства.

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман доручив головам обласних, Київської міської держадміністрацій разом з органами місцевого самоврядування сприяти проведенню цього Форуму та долучитися до участі у заході.

За прогнозами Агентства, цього року Форум відвідає понад 500 учасників з різних регіонів країни.

Довідково: Детальну інформацію про Форум можна дізнатися за наступним посиланням: http://saee.gov.ua/uk/events/previews/1110.
Управління комунікації та зв’язків
з громадськістю Держенергоефективності




ДЕКЛАРУВАННЯ ДОХОДІВ ЗА 2015 РІК КЕРІВНИЦТВА ШИРОКІВСЬКОЇ РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

Про заповнення декларації про доходи голови Широківської райдержадміністрації
Ланчковського Сергія Віталійовича

Відповідно до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» голова Широківської райдержадміністрації Ланчковський Сергій Віталійович подав декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2015 рік.
Членом сім’ї декларанта є дружина. Згідно з декларацією, загальна сума сукупного доходу Ланчковського С.В. склала 45088грн., у тому числі заробітна плата - 45088 грн. Загальна сума сукупного доходу дружини склала 50022 грн., у тому числі заробітна плата - 50022 грн.
Ланчковський С.В. володіє 1/3 квартири, загальна площа якої складає 57,23 кв.м.
Дружина є співвласником: 1/2 квартири, загальна площа якої - 57,5 кв.м.; 1/4 квартири, загальна площа якої - 75.2 кв.м.; 1/3 квартири, загальна площа якої - 57,23 кв.м.
Про заповнення декларації про доходи першого заступника голови Широківської райдержадміністрації
Положешної Ірини Володимирівни

Відповідно до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» перший заступник голови Широківської райдержадміністрації Положешна Ірина Володимирівна подала декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2015 рік.
Згідно з декларацією, загальна сума її сукупного доходу склала 61231грн., у тому числі заробітна плата - 59767 грн., дохід від передачі в оренду майна - 1464грн.
Доходи членів сім’ї - 148918 грн.
Положешна І.В. є власником квартири площею 78,9 кв.м., автомобіля Toyota RAV, 2011 р. випуску, земельної ділянки площею 1,94 га.
Члени сім’ї володіють житловим будинком площею 261,8кв.м., квартирами площею 61,7кв.м та 46,8кв.м., гаражем площею 126,2кв.м., земельною ділянкою площею 0,48га, автомобілями Toyota Camry 2010р. випуску, Toyota LAND CRUISER 2011р. випуску.
Про заповнення декларації про доходи заступника голови Широківської райдержадміністрації
Прокопенко Лариси Федорівни

Відповідно до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» заступник голови Широківської райдержадміністрації Прокопенко Лариса Федорівна подала декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2015 рік.
Згідно з декларацією, загальна сума її сукупного доходу склала 41719 грн., у тому числі заробітна плата - 38719 грн.
Доходи членів сім’ї - 44126грн.
Прокопенко Л.Ф. є власником двох земельних ділянок загальною площею 20176 кв.м., їй та чоловіку належить автомобіль NISSAN 2010 р. випуску.
Члени її сім’ї володіють земельною ділянкою площею 1200 кв.м., квартирою площею 62,1 кв.м.
Сума коштів на рахунках у банках в Прокопенко Л.Ф. та її сім’ї складає 7285 грн. Розмір внесків до статутного (складеного) капіталу підприємства, членами сім’ї, складає 30000 грн.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Управління соціального захисту населення Широківської райдержадміністрації інформує:
Інтереси військовослужбовців, які безпосередньо перебувають в зоні проведення антитерористичної операції та бажають отримати в користування земельну ділянку , але при цьому не мають можливості особисто здійснювати подання , оформлення документів та вчинення правових дій стосовно отримання земельних ділянок можуть бути представлені членами їх сімей на підставі довіреності.
Довіреність військовослужбовця, а в пунктах дислокації військової частини, з’єднання , установи, військово-навчального закладу, де немає нотаріуса чи органів місцевого самоврядування довіреність військовослужбовця може бути посвідчена командиром (начальником) військової частини.
Примірний зразок довіреності для членів сімей учасників АТО додається.

ПРИМІРНИЙ ЗРАЗОК ДОВІРЕНОСТІ ДЛЯ ЧЛЕНІВ СІМЕЙ УЧАСНИКІВ АТО
НА ВЧИНЕННЯ ПРАВОЧИНІВ СТОСОВНО ОТРИМАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

Д О В І Р Е Н І С Т Ь
Місто або Число, дата, рік
населений пункт

Я, _____________________, зареєстрований за адресою __________________. Паспорт (серія) ___________, виданий_______________. Реєстраційний номер облікової картки платника податків______________, діючи добровільно і перебуваючи при здоровому розумі та ясній пам’яті, розуміючи значення своїх дій, ознайомлена з вимогами чинного законодавства щодо недійсності правочинів,
уповноважую ________________ (прізвище, ім’я, по батькові), який проживає за адресою ______________, паспорт (серія) ___________, виданий_______________. Реєстраційний номер облікової картки платника податків_______________ ,
бути моїм представником в усіх установах, підприємствах, організаціях будь-якої підпорядкованості та форми власності, перед усіма фізичними та юридичними особами, в тому числі в державних органах, органах місцевого самоврядування, відділах (управліннях) земельних ресурсів, органах державного земельного кадастру, органах нотаріату тощо, з питань отримання земельної ділянки, розташованої в ___________________________________, отримання правовстановлювального документа (державного акта на право власності на земельну ділянку) та РЕЄСТРАЦІЇ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА ВКАЗАНУ ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ у відповідних органах.
Для чого уповноваженому представнику надається право:
 підписувати та подавати від мого імені заяви;
 подавати, підписувати та отримувати довідки та документи;
 проводити платежі, а також виконувати всі необхідні дії, пов‘язані з виконанням цієї довіреності.

Нотаріусом (уповноваженою особою, командиром(начальником) військової частини) роз’яснено зміст статей 237 – 241, 247-250 Цивільного кодексу України, зміст пункту 15 розділу Х “Перехідні положення” Земельного Кодексу України.
Довіреність видана без права передоручення, строком на _____ років і дійсна до ______________(число, місяць, рік).

Довіритель свідчить, що дана довіреність видається ним відповідно до його вільного волевиявлення, що відповідає його внутрішній волі, без будь – якого застосування фізичного чи психічного тиску і не носить характеру фіктивного або удаваного правочину.

Підпис Дата

Ця довіреність посвідчена мною, (Прізвище, ім’я, по батькові), державним (приватним) нотаріусом (уповноваженою особою, командиром (начальником) військової частини*) ________________ міського нотаріального округу (пункт дислокації та номер військової частини, найменування установи) .
Довіреність підписана (Прізвище, ім’я, по батькові) у моїй присутності.
Особу його встановлено, дієздатність перевірено.

М. П.



Згідно ст.3 п.3 й) Дектрету Кабінету Міністрів України « Про державне мито»
сплачується державне мито у розмірі 0,02 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.


Примітка
* Посвідчення довіреностей, що прирівнюються до ноторіально посвідчених
згідно ст. 245 ч.3 Цивільного кодексу України та ст. 40 абз. 2 ч. 1- 2 Закону України « Про нотаріат».
Управління соціального захисту населення
Широківської районної державної адміністрації

Необхідність впровадження заходів з енергозбереження та енергоефективності в житловому секторі та механізм їх державної підтримки (див. Слайд)
Слайд.pdf
За матеріалами Міністерства регіонального розвитку, будівництва та
житлово-комунального господарства України


У березні 2016 року минає два роки з моменту незаконної окупації АР Крим армією Російської Федерації.
Відповідно до листа Міністерства інформаційної політики України від 23 лютого 2016 року № 23-02/15 триває інформаційна кампанія «Крим – це Україна», яка полягає у категоричному невизнанні фактичної анексії, єдності Українського народу в межах всієї території, визнаної міжнародною спільнотою.

ВІЙСЬКОВА СЛУЖБА ЗА КОНТРАКТОМ У ЗБРОЙНИХ СИЛАХ УКРАЇНИ

Переваги військової служби за контрактом:


• Можливість вибору місця проходження військової служби та посади
гарантоване грошове забезпечення та його підвищення в ході просування по службі.
З 1 січня 2016 року вже збільшено грошове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України:
військовослужбовець за контрактом отримує від 7 тис. грн. і більше,
командир взводу – від 9 тис. грн.
командир роти – від 10 тис. грн.
командир батальйону – від 12 тис. грн.
командир бригади – від 14 тис. грн.
• Вищий ніж у цивільному секторі розмір пенсійного забезпечення та можливість його отримання за вислугою років.
• Можливість отримання вищої освіти за освітньо-кваліфікаційним рівнем “бакалавр” у ВВНЗ за рахунок держави без відриву від служби.
• Можливість прийняти участь у миротворчому контингенті НАТО за кордоном. Зарплатня 1000-1200 євро.
• Безкоштовне проживання у гуртожитках.
• Соціальний пакет (мед. обслуговування, пільги, можливість безкоштовного навчання та здобуття спеціальності).
Алгоритм оформлення та проходження військової служби:

1. З'явитися у тому військовому комісаріаті, де Ви перебуваєте на обліку.
2. Дізнатися про військові частини, в які йде набір на військову службу за контрактом.
3. Вибрати майбутню спеціальність серед вакантних посад.
4. Прибути до військової частини, яку Ви обрали для проходження військової служби. Отримати згоду командира військової частини.
5. Прибути разом зі згодою до свого військового комісаріату. Згода дійсна на протязі 1 місяця (тобто посада для Вас буде заброньована на місяць).
6. Почати збирати документи, проходити медкомісію, профвідбір.
7. Отримати особову справу та припис у військовому комісаріаті та вибути для проходження військової служби у військову частину або, в разі необхідності, до навчального центру (згідно згоди).
8. Підписати Контракт у військовій частині (протягом доби з моменту прибуття у військову частину).
Вимоги до кандидатів:

• Вік 18-40 років
• Здоровий, придатний до військової служби (призовник або військовозобов’язаний)
• Відсутність судимості, психіатричного та наркологічного обліку.

Перелік необхідних документів:

Перед прийняттям на військову службу за контрактом кандидат подає до військового комісаріату, де перебуває на військовому обліку, або військової частини за місцем проходження строкової військової служби такі документи:
— автобіографію в рукописному і надрукованому примірниках;
— копію паспорта громадянина України та довідки про присвоєння індивідуального ідентифікаційного номера фізичної особи платника податків та інших обов’язкових платежів;
— копії документів про освіту та трудову діяльність;
— службову характеристику (з місця роботи або навчання);
— копії документів про народження та сімейний стан;
— медичну довідку про стан здоров’я;
— довідку про склад сім’ї та місце реєстрації або фактичного проживання;
— військовий квиток (для військовозобов’язаних);
— письмову згоду на проведення спеціальної перевірки (у разі необхідності).
Строки військової служби за контрактом:

Для громадян України, які приймаються на військову службу за контрактом та призначаються на посади, установлюються такі строки військової служби в календарному обчисленні:
для осіб рядового складу - 3 роки;
для осіб сержантського і старшинського складу - від 3 до 5 років;
Для громадян, які приймаються на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення правового режиму воєнного стану та призначаються на посади, строк військової служби в календарному обчисленні встановлюється до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію.
Для військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, які під час дії особливого періоду вислужили не менше 11 місяців, осіб, звільнених з військової служби під час дії особливого періоду, які приймаються на військову службу за контрактом у період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану (настання воєнного часу) або оголошення рішення про демобілізацію, строк військової служби в календарному обчисленні встановлюється шість місяців. Строк проходження військової служби для таких військовослужбовців може бути продовжено за новими контрактами на строк шість місяців.
У разі закінчення особливого періоду або оголошення рішення про демобілізацію дія таких контрактів припиняється достроково.

ЗАХИСТИ СВОЇХ! ПІДПИСУЙ КОНТРАКТ ПРО ПРОХОДЖЕННЯ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ!

Військова служба за контрактом це:


гарантія стабільного грошового забезпечення (оплати праці);
додаткові грошові виплати та винагороди (допомога на оздоровлення, підйомна допомога, матеріальна допомога для вирішення соціальних питань тощо);
вільний вибір місця та умов служби по всій території Україні;
можливість зробити кар'єру;
можливість служби у миротворчих підрозділах за кордоном;
якісне безкоштовне медичне обслуговування;
можливість отримання заочної вищої освіти під час служби, в т.ч. за рахунок Міністерства оборони (після підписання другого контракту);
щорічна відпустка від 30 днів, тривалість якої зросатає зі збільшенням вислуги, крім щомісячного грошового забезпечення при вибутті у відпустку виплачується допомога на оздоровлення в такому ж розмірі;
додаткові відпустки (для навчання, творчі, соціальні, інші згідно закону);
безкоштовне харчування в обід (або компенсація), триразове харчування в добовому наряді;
право на отримання безкоштовного житла;
право на пенсію після 25 років вислуги;
інші соціальні гарантії встановлені законами;
служба зараховується до загального страхового стажу, стажу державної служби.

5 кроків до контрактника
Крок 1:
Завітай до Широківського районного військового комісаріату та більш детально
дізнайся про військову службу у Збройних Силах України. Відвідай військову частину,
яка тебе зацікавила, дізнайся про майбутню службу та обрану спеціальність
Крок 2:
Надання документів, вивчення особистості.
Крок 3:
Проходження медичного обстеження, професійного та психологічного відбору.
Крок 4:
Підписання контракту, проходження курсу навчання за обраною спеціальністю в військових навчальних центрах.
Крок 5:
Прибуття до обраного місця служби, проходження військової служби за
отриманою спеціальністю.

ЗВЕРТАЙСЯ

смт. Широке, вул. Зарічна, 1.

Широківський районний військовий комісаріат

Телефон: 2-19-67

До відома громадян, суб’єктів господарювання, підприємств, установ та організацій





Пропонуємо переглянути відеоролик про енергоефективність, в якому висвіцтлено про можливості заощадження паливно-енергетичних ресурсів та комунальних витрат.

Ролик можна завантажити за такими посиланнями:

Фейсбук:https://www.facebook.com/KabminUA/videos/vb.210809715619097/1105310146169045/?type=2&theater

Твіттер: https://twitter.com/Kabmin_UA/status/694514236811272193

Щодо змін в законодавстві

Відповідно до пунктів 1 та 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію» з 07.11.2015 втратив чинність Закон України «Про міліцію».
Таким чином, особи, які мали право на пільги згідно із Законом України «Про міліцію» (звільнені із служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції, особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби; діти (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби, загиблих або померлих у зв’язку з виконанням службових обов’язків, непрацездатні члени сімей, які перебували на їх утриманні) з 07.11.2015 втратили право на пільги.
Особи, які втратили право на пільги, можуть звернутися за призначенням житлової субсидії.
За інформацією управління соціального
захисту населення райдержадміністраці


Важливим елементом побудови правової держави є проведення демократичних виборів на основі європейських принципів та стандартів.

Досягнення таких цілей неможливе без забезпечення належного захисту виборчих прав громадян, невідворотності відповідальності за їх порушення, а також недопущення повторення негативних наслідків, що в контексті проведення чергових місцевих виборів (25 жовтня цього року) є одним з найважливіших завдань, які покладені на органи внутрішніх справ України.

Саме кримінальний закон забезпечує в найбільшій мірі охорону виборчих прав громадян від найбільш суспільно небезпечних порушень.

Лише під час передвиборчої кампанії та позачергових виборів Президента України (25 травня 2014 року) органами внутрішніх справ України розпочато 137 кримінальних проваджень, пов’язаних із порушенням виборчого законодавства. З них безпосередньо в день голосування – 32 кримінальні провадження.

До прийняття ініційованого Міністерством внутрішніх справ 14 жовтня 2014 року Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України" ряд виборчих статей мали законодавчі прогалини. Внаслідок цього негласно виявити та зафіксувати сліди, встановити організаторів та замовників цих злочинів було надто складно, а в більшості випадків – неможливо.

Саме така ситуація стала причиною того, що особи притягувалися до кримінальної відповідальності в поодиноких випадках та за очевидні порушення виборчого законодавства.

Практично усі ці недоліки усунуто Законом 14 жовтня 2014 року. Ним зокрема посилено відповідальність за вчинення злочинів проти виборчих прав громадян, а також передбачено відповідальність за новими статтями.

Раніше у законодавстві про вибори терміни «виборчі документи» визначено не було, що значно ускладнювало кваліфікацію злочину та спричиняло неоднакове їх тлумачення.

У новій редакції статті 158 КК цей недолік було усунуто та дано роз’яснення що ж таке виборчі документи (виборчі бюлетені, протоколи про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, про результати виборів та інші документи, які відповідно до законодавства відносяться до виборчих документів, частина 2 ст. 158 КК).

Прийняті 14 жовтня зміни до виборчих статей мають також ряд новел. Найголовніше – підкуп виборців вилучається з диспозиції статті 157 КК та законодавчо визнається окремим складом злочину (ст. 160 КК України).

Частиною 1 нової редакції статті 160 КК визначено виборця (чого не було раніше) як суб’єкта кримінальної відповідальності, за прийняття ним пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної винагороди за вчинення або не вчинення дій, пов’язаних з реалізацією ним свого виборчого права або права голосу. Конкретизовано перелік вказаних діянь – відмова від участі в голосуванні, голосування на виборчій дільниці (дільниці референдуму) більше одного разу, голосування за окремого кандидата на виборах або відмова від такого голосування, передача виборчого бюлетеня.

Другою частиною цієї статті визначено відповідальність за підкуп стороною, що пропонує виборцю у будь-якій формі неправомірну вигоду (загальний суб’єкт злочину)

До речі, положення, що розділяють адміністративну та кримінальну відповідальності суб’єкта за вчинення підкупу (прямий та непрямий підкуп), не змінено.

В примітці до статті визначено поняття неправомірної вигоди, що сприятиме визначенню слідчими правильної кваліфікації злочинних дій.

Тяжким тепер визнається підкуп, вчинений не лише повторно або за попередньою змовою групою осіб, а й вчинений спеціальним суб’єктом злочину – кандидатом або його довіреною особою на виборах, уповноваженою особою політичної партії, членом виборчої комісії та рядом інших суб’єктів виборчого процесу.

Практично в усіх виборчих статтях законодавцем змінено санкції в бік їх посилення, особа позбавлятиметься волі за вчинення цих злочинів. Лише в деяких залишились штрафи та обмеження волі.

Відтак цим законодавчим актом забезпечено додатковий захист виборчих прав громадян. Основною метою прийнятих змін є забезпечення ефективного розслідування злочинів цієї категорії.

Як наслідок у ході передвиборчої кампанії, голосування та встановлення результатів волевиявлення громадян на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року органами внутрішніх справ України розпочато 451 кримінальне провадження, які прямо або опосередковано стосуються виборчого процесу, з яких 291 провадження відкрито безпосередньо за порушення виборчих прав громадян. Найбільше із зареєстрованих кримінальних проваджень розпочато за фактами підкупу виборців – 134.

У день голосування та за період подальшого встановлення результатів волевиявлення громадян розпочато 117 кримінальних проваджень, які прямо стосуються порушень виборчого законодавства.

Із загальної кількості розпочатих кримінальних проваджень за фактами порушення виборчого процесу до суду направлено 16 (ст. 157 КК – 3; ст. 158 КК – 1; ст. 158-1 КК – 7; ст. 160 КК – 2).

Суспільна небезпека зазначених злочинів полягає в тому, що порушуються основоположні принципи демократії, може бути спотворено реальне волевиявлення громадян щодо вирішення важливіших державних та суспільних питань, які виносяться на загальнодержавні чи місцеві вибори.

Громадяни втрачають можливість брати участь в управлінні державними справами через вибори, тобто втрачають одне з основоположних політичних прав, гарантованих Конституцією України. Масовість та поширеність порушень виборчих прав може призвести до нівелювання демократії, створити умови для розвитку тоталітаризму, знизити авторитет держави у міжнародному співтоваристві.

Саме з цією метою посилено відповідальність за «перешкоджання здійсненню виборчого права або права брати участь у референдумі, роботі виборчої комісії або комісії з референдуму чи діяльності офіційного спостерігача» (ст. 157 КК України), зокрема за вчинення таких дій встановлено покарання у вигляді обмеження волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк.

За такі самі діяння, поєднані із застосуванням насильства, знищенням чи пошкодженням майна, погрозою застосування насильства або знищення чи пошкодження майна, встановлена відповідальність у вигляді обмеження волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк (ч. 2 ст. 157 КК України).

Частиною 3 статті 157 КК України встановлено відповідальність за діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, учинені за попередньою змовою групою осіб або членом виборчої комісії чи іншою службовою особою з використанням свого службового становища, які караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від двох до трьох років.

За втручання службової особи з використанням службового становища в здійснення виборчою комісією чи комісією з референдуму їх повноважень, установлених законом, учинене шляхом незаконної вимоги чи вказівки з метою вплинути на рішення виборчої комісії чи комісії з референдуму встановлено відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від двох до трьох років (ч. 4 ст. 157 КК України).

У новій редакції викладено статтю 158 «Надання неправдивих відомостей до органу ведення Державного реєстру виборців або фальсифікація виборчих документів, документів референдуму, підсумків голосування або відомостей Державного реєстру виборців» і статтю 158-1 «Незаконне використання виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі, голосування виборцем, учасником референдуму більше ніж один раз» Кримінального кодексу.

Так, у статті 158 КК України дано вичерпний перелік виборчих документів та документів референдуму.

Суттєво підвищено відповідальність за розкрадання, приховування або знищення виборчої урни з документами, підсумкового протоколу виборів – до 7-ми років позбавлення волі (ч. 3 ст. 158 КК України). Аналогічна відповідальність передбачена за підробку, використання чи зберігання підроблених виборчих документів (ч. 2 ст. 158 КК України).

Отже, тяжким злочином визнається перешкоджання членом виборчої комісії, іншою службовою особою здійсненню виборчого права, або вчинення такого злочину групою осіб (ч. 3 ст. 157 КК – від 3-х до 7-ми років позбавлення волі, до внесення змін – до 5-ти років), а також втручання службовою особою в роботу виборчої комісії (ч. 4 ст. 157 КК – від 5-ти до 10-ти років, до змін до 5-ти років).

За фальсифікацію виборчих документів та подання неправдивих відомостей до Держреєстру (ст. 158 КК) особа може бути позбавлена волі на строк від 3-х до 10-ти років. Такі ж зміни торкнулись і санкцій статті 159-1 КК (Порушення порядку фінансування виборчої кампанії кандидата, політичної партії (блоку)).

Саме ці законодавчі новели надають можливість слідчим документувати таку злочинну діяльність в першу чергу шляхом проведення негласних слідчих (розшукових) дій.

Крім того, встановлюється кримінальна відповідальність не тільки для осіб, які здійснюють підкуп виборців, а й тих, хто на це погоджується. Зокрема, будуть визнаватися злочинними дії, поєднані з прийняттям пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди на суму, що перевищує 36 грн. 54 коп. (3% від розміру мінімальної заробітної плати) за: відмову від участі в голосуванні, голосування на виборчій дільниці більше ніж один раз, голосування за окремого кандидата на виборах або за відмову від голосування, передачу виборчого бюлетеня іншій особою.

За такі дії передбачено штраф від 1,7 тис. до 5,1 тис. грн. (від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян),виправні роботи до двох років або обмеження волі на такий же термін.

У примітці до статті 160 КК України визначено поняття неправомірної вигоди. Зокрема, до неї належить: кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги або нематеріальні активи, вартість яких перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати (тобто не перевищує 36,54 грн. (3% з 1218 грн.), які пропонують, обіцяють, надають чи одержують без законних на те підстав.

Наприклад, до таких можуть бути віднесені продуктові набори, що роздаються з агітаційних наметів кандидатів в народні депутати; гроші за голосування за то чи іншого кандидата; т. з. безкоштовні обіди; консультації та надання медичної допомоги лікарями у разі забезпечення цих послуг одним з кандидатів в народні депутати і таке інше.

У разі прийняття однієї з таких неправомірних винагород від представників кандидата в народні депутати, або самого кандидата, на виборця (громадянина) може бути накладено як штраф від 121 800 грн., так і обмежено його волю на два роки.

Посилено і відповідальність за вчинення підкупу виборця (частина 2 статті 160 КК України), який може бути вчинений представниками кандидата в депутати, уповноваженими ним особами (в тому числі, які на підставі договорів залучаються ним до здійснення незаконної агітації у тому числі шляхом пропозиції чи обіцянки неправомірної винагороди), безпосередньо кандидатом, службовими та посадовими особами на його користь та іншими суб’єктами.

Тому дії цих осіб, направлені на здійснення пропозиції, обіцянки або надання виборцю (громадянину) неправомірної вигоди за вчинення або не вчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права чи права на:

– участь (відмова від участі) в голосуванні,

– голосування на виборчій дільниці більше одного разу,

– голосування за окремого кандидата на виборах, кандидатів від політичної партії, місцевої організації політичної партії або відмова від такого голосування,

– передача (фіксування) виборчого бюлетеня іншій особі, тягне за собою кримінальну відповідальність особи, яка вчиняє такі дії.

За такі незаконні дії особа може бути позбавлена волі на строк від трьох до семи років.

Ці та інші протиправні дії, що виражаються у підкупі виборця, кваліфікуються за статтею 160 (Підкуп виборця, учасника референдуму) КК України.

Аналогічно кваліфікуються протиправні дії особи, яка на користь одного з кандидатів, кандидатів від партії чи партійного блоку, публічно здійснить пропозицію виплат виборцю коштів (посприяти в отриманні матеріальних речей, отриманні кредиту, тощо) після голосування на виборчій дільниці.

Таким чином, система кримінальної відповідальності за порушення виборчих прав громадян забезпечується достатньо широким колом складів злочинів, у якому представленні як загальні, так і специфічні порушення встановлених виборчих процедур. Все це забезпечуватиме не лише адекватне покарання винних осіб, але й матиме відчутну превентивну дію.

6 жовтня 2015 року в медіа-центрі «ДНЕПР ПОСТ» відбулася прес-конференція «Про відповідальність за порушення виборчого законодавства».

У прес-конференції взяли участь:

- заступник начальника відділу громадської безпеки Дніпропетровського міського управління міліції, майор міліції Максим Джихур;

- т. в. о начальника відділення розслідування злочинів лінії карного розшуку слідчого відділення ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області Олена Міщенко.

Максим Джихур:

Співробітники міліції при проведенні будь-яких виборів покликані забезпечувати охорону громадського порядку і забезпечувати збереження виборчої документації (виборчих бюлетенів, протоколів), всього, що стосується виборів. Якщо говорити про поточний період передвиборної кампанії, агітації, то зараз є 3 типи правопорушень, які можуть вчинятися. В Адміністративному кодексі України про адміністративні правопорушення є спеціальний розділ, який присвячений порушенням в період передвиборної кампанії. Типові порушення при проведенні виборів – це ст. 212 зі значком 10, ст. 213 зі значком 13 і зі значком 14. Пов'язані вони всі з порушенням правил агітації. Органи місцевого самоврядування визначають місця, де необхідно розміщувати агітаційні матеріали. Ст. 212 зі значком 14 передбачає, що агітаційні матеріали, в разі їх розміщення в заборонених місцях або місцях, які не призначені для розміщення, тягне за собою адміністративну відповідальність. Для громадян – це штраф від 85 до 170 гривень. Наприклад, розклеювання листівок на стовпі, дереві, будівлі і т. д. Більш серйозна відповідальність передбачена для організацій, які займаються рекламною діяльністю, в тому числі і розповсюдженням агітаційних матеріалів – від 1 700 до 3 400 гривень. Крім того, бувають випадки, коли виготовляються або розповсюджуються матеріали, які не містять інформації про наклад листівок, хто відповідальний за цей випуск і про підприємство, яке їх виготовило. У разі поширення таких матеріалів теж передбачена адміністративна відповідальність за ст. 212 зі значком 13. за виготовлення від 170 до 510 гривень, на підприємства – до 1 190 гривень. Крім того, у разі якщо поширюється дана продукція, передбачена відповідальність для громадян – від 51 до 85 гривень, для підприємств – від 340 до 510 гривень. Також хочу відзначити, те що заборонено розміщення агітаційних матеріалів на будинках і державних установах, на території КП і підприємствах державної форми власності.

Олена Міщенко:

Я хочу проінформувати наших громадян про злочини кримінального характеру. Наприклад, коли громадянин громадянину не дає вільно висловлювати свої права під час виборчого процесу. Тобто явне перешкоджання вільному здійсненню громадянином свого виборчого права.

Тобто явне перешкоджання вільному здійсненню громадянином свого виборчого права. Наприклад, спроби вплинути на його рішення та результати виборів. За дане кримінальне правопорушення передбачена відповідальність розділом 5 Кримінального кодексу України у відповідності зі ст. 157 п. 1, правопорушення карається штрафом від 300 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Також серед найбільш поширеного – це виявлення незаконного виготовлення та зберігання бюлетенів не тільки організаціями, а також громадянами, які приносять їх з собою, були і такі випадки. За це також передбачений штраф за ст. 157 Кримінального кодексу України. Ще з поширених – виявлення незаконної передачі особі особистого бюлетеня.

Наприклад, був випадок, коли чоловік і дружина зайшли голосувати у різні кабінки, але коли вийшли, то хтось з них передав бюлетені іншого, щоб той кинув їх в корзину. Це неправомірно. Будь ласка, не робіть так. Згідно з розділом 4 ст. 158 Кримінального кодексу за це також передбачено покарання у вигляді обмеження волі від 1 до 3 років або позбавлення волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади. Це також відноситься і до тих членів комісії, які на виборчій дільниці просять передати когось із громадян в руки бюлетень іншому громадянину. Ще одне – пошкодження бюлетенів, також карається згідно зі статтею 158 КК. В минулому році було дуже багато випадків крадіжки документів чи приховування виборчого бюлетеня. Тобто особа отримала на руки бюлетень, але на виході не кинула його в корзину. Це також ст. 158 п. 5, що карається штрафом від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до 3 років або позбавленням волі на той самий строк. Якщо ця особа працює на держслужбі, тоді ще це особа не має права займатися певною діяльністю протягом 3 років. У минулому році були випадки, коли люди виливали в кошик з бюлетенями йод, зеленку або фарбу, що кваліфікується як хуліганство, що карається позбавленням волі від 2 до 3 років або виправними роботами. Наступне – порушення таємниці голосування. Якщо спостерігачі або представники комісії виявлять такий факт, наприклад, коли хтось через шторку дивиться в сусідню кабінку, то це також карається за ст. 158 п. 8 – обмеження волі на строк від 3 до 5 років.


За матеріалами сайту mvs.gov.ua



Кримінальний кодекс України
(ст.. 157 – 160, 170)


Розділ V
ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ВИБОРЧИХ, ТРУДОВИХ ТА ІНШИХ ОСОБИСТИХ ПРАВ І СВОБОД ЛЮДИНИ І ГРОМАДЯНИНА
Стаття 157. Перешкоджання здійсненню виборчого права або права брати участь у референдумі, роботі виборчої комісії або комісії з референдуму чи діяльності офіційного спостерігача
1. Перешкоджання вільному здійсненню громадянином свого виборчого права або права брати участь у референдумі, перешкоджання діяльності іншого суб'єкта виборчого процесу, ініціативної групи референдуму, комісії з референдуму, члена виборчої комісії, члена ініціативної групи референдуму, члена комісії з референдуму або офіційного спостерігача при виконанні ними своїх повноважень, поєднані з обманом або примушуванням, а також ухилення члена виборчої комісії у роботі комісії без поважних причин -
караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк.
2. Ті самі діяння, поєднані із застосуванням насильства, знищенням чи пошкодженням майна, погрозою застосування насильства або знищення чи пошкодження майна, -
караються обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.
3. Діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені за попередньою змовою групою осіб або членом виборчої комісії чи іншою службовою особою з використанням свого службового становища, -
караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від двох до трьох років.
4. Втручання службової особи з використанням службового становища у здійснення виборчою комісією чи комісією з референдуму їх повноважень, установлених законом, вчинене шляхом незаконної вимоги чи вказівки з метою вплинути на рішення виборчої комісії чи комісії з референдуму, -
карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від двох до трьох років.
{Стаття 157 в редакції Закону № 3504-IV від 23.02.2006; із змінами, внесеними згідно із Законами № 270-VI від 15.04.2008, № 1616-VI від 21.08.2009, № 1703-VII від 14.10.2014}
Стаття 158. Надання неправдивих відомостей до органу ведення Державного реєстру виборців або фальсифікація виборчих документів, документів референдуму, підсумків голосування або відомостей Державного реєстру виборців
1. Умисне подання до органу ведення Державного реєстру виборців неправдивих відомостей про виборців, умисне внесення неправдивих відомостей до бази даних Державного реєстру виборців, несанкціоновані дії з інформацією, що міститься в базі даних Державного реєстру виборців, чи інше несанкціоноване втручання у роботу бази даних Державного реєстру виборців -
караються позбавленням волі на строк від двох до чотирьох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.
2. Підробка або незаконне виготовлення, використання або зберігання незаконно виготовлених чи підроблених виборчих документів (виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі, протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, про підсумки голосування на виборах чи референдумі, про результати виборів або референдуму та інших документів, які відповідно до законодавства відносяться до виборчих документів) -
караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від двох до трьох років.
3. Викрадення чи приховування виборчої скриньки з бюлетенями або протоколу про підрахунок голосів виборців чи учасників референдуму, про підсумки голосування в межах виборчого (територіального виборчого) округу на виборах чи референдумі, про результати виборів або референдуму або незаконне знищення чи псування виборчої скриньки з бюлетенями, або підписання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, протоколу про підсумки голосування чи результати виборів або референдуму до його заповнення, або складення чи підписання такого протоколу не на засіданні виборчої комісії чи комісії з референдуму, на якому здійснюється підрахунок голосів виборців чи встановлення підсумків голосування чи результатів виборів або референдуму, або включення до такого протоколу завідомо недостовірних відомостей -
караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.
4. Дії, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, вчинені повторно чи за попередньою змовою групою осіб, членом виборчої комісії чи комісії з референдуму, службовою особою з використанням службового становища, кандидатом на виборах, представником чи уповноваженою особою політичної партії, місцевої організації політичної партії, довіреною особою кандидата на виборах або офіційним спостерігачем, або у разі якщо такі дії призвели до неможливості встановлення підсумків голосування на виборчій дільниці, у відповідному виборчому окрузі чи до визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, -
караються позбавленням волі на строк від семи до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від двох до трьох років.
{Стаття 158 із змінами, внесеними згідно із Законом № 744-IV від 15.05.2003; в редакції Закону № 3504-IV від 23.02.2006; із змінами, внесеними згідно із Законом № 698-V від 22.02.2007; в редакції Закону № 1703-VII від 14.10.2014}
Стаття 158-1. Незаконне використання виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі, голосування виборцем, учасником референдуму більше ніж один раз
1. Надання або отримання виборчого бюлетеня чи бюлетеня для голосування на референдумі особою, яка не має права його надавати чи отримувати, або викрадення чи приховування виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі, або надання виборцю заповненого виборчого бюлетеня чи бюлетеня для голосування на референдумі, або голосування виборцем, учасником референдуму більше ніж один раз -
караються штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.
2. Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, кандидатом на виборах, членом виборчої комісії чи комісії з референдуму, довіреною особою кандидата на виборах, представником політичної партії чи місцевої організації політичної партії у виборчій комісії чи комісії з референдуму, уповноваженою особою політичної партії чи місцевої організації політичної партії, членом ініціативної групи референдуму, офіційним спостерігачем на виборах або референдумі, -
караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від двох до трьох років.
{Кодекс доповнено статтею 158-1 згідно із Законом № 1616-VI від 21.08.2009; із змінами, внесеними згідно із Законом № 879-VII від 13.03.2014; в редакції Закону № 1703-VII від 14.10.2014}
Стаття 158-2. Незаконне знищення виборчої документації або документів референдуму
1. Незаконне знищення виборчої документації або документів референдуму поза встановленим законом строком зберігання у державних архівних установах та в Центральній виборчій комісії України після проведення виборів або референдуму, а так само пошкодження виборчої документації або документів референдуму -
карається обмеженням волі на строк від трьох до п'яти років або позбавленням волі на строк від двох до чотирьох років.
2. Ті самі діяння, вчинені за попередньою змовою групою осіб або членом виборчої комісії чи іншою службовою особою з використанням влади або службового становища, -
караються позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
{Кодекс доповнено статтею згідно із Законом № 3169-IV від 01.12.2005}
Стаття 159. Порушення таємниці голосування
1. Умисне порушення таємниці голосування під час проведення виборів або референдуму, що виявилося у розголошенні змісту волевиявлення громадянина, який взяв участь у виборах або референдумі, -
карається штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.
2. Те саме діяння, вчинене членом виборчої комісії або комісії з референдуму чи іншою службовою особою з використанням свого службового становища, -
карається штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.
{Стаття 159 в редакції Закону № 3504-IV від 23.02.2006}
Стаття 159-1. Порушення порядку фінансування виборчої кампанії кандидата, політичної партії (блоку)
1. Надання фінансової (матеріальної) підтримки у великому розмірі для здійснення виборчої кампанії кандидату, політичній партії (блоку), з порушенням встановленого законом порядку, шляхом передачі грошових коштів або матеріальних цінностей на безоплатній основі чи за необґрунтовано заниженими розцінками, виготовлення або поширення агітаційних матеріалів, не оплачених з виборчого фонду чи оплачених з виборчого фонду за необґрунтовано заниженими розцінками, або оплати виготовлення чи поширення таких матеріалів -
карається обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
2. Умисне використання у великому розмірі фінансової (матеріальної) підтримки у здійсненні виборчої кампанії кандидата, політичної партії (блоку) кандидатом, його уповноваженим представником, довіреною особою кандидата чи уповноваженою особою з порушенням встановленого законом порядку -
карається обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені за попередньою змовою групою осіб, -
караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.
Примітка. Великим розміром у цій статті визнається розмір суми грошей, вартість майна чи вигод майнового характеру, що перевищує тридцять мінімальних розмірів заробітної плати.
{Кодекс доповнено статтею 159-1 згідно із Законом № 3504-IV від 23.02.2006; із змінами, внесеними згідно із Законом № 1703-VII від 14.10.2014}
Стаття 160. Підкуп виборця, учасника референдуму
1. Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання виборцем, учасником референдуму для себе чи третьої особи неправомірної вигоди за вчинення чи невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права або права голосу (відмова від участі в голосуванні, голосування на виборчій дільниці (дільниці референдуму) більше одного разу, голосування за окремого кандидата на виборах або відмова від такого голосування, передання виборчого бюлетеня (бюлетеня для голосування на референдумі) іншій особі), незалежно від фактичного волевиявлення особи та результатів голосування -
караються штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк.
2. Пропозиція, обіцянка або надання виборцю чи учаснику референдуму неправомірної вигоди за вчинення або невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права чи права на участь у референдумі (відмова від участі в голосуванні, голосування на виборчій дільниці (дільниці референдуму) більше одного разу, голосування за окремого кандидата на виборах, кандидатів від політичної партії, місцевої організації політичної партії або відмова від такого голосування, передача виборчого бюлетеня іншій особі), -
караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.
3. Здійснення передвиборної агітації (агітації референдуму) шляхом надання підприємствам, установам, організаціям неправомірної вигоди або надання безоплатно товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення найменування, символіки, прапора політичної партії, вартість яких не перевищує розміру, встановленого законодавством), робіт, послуг -
карається обмеженням волі на строк від двох до чотирьох років або позбавленням волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.
4. Дії, передбачені частиною другою або третьою цієї статті, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб або членом виборчої комісії чи комісії з референдуму, членом ініціативної групи референдуму, кандидатом або його довіреною особою на виборах, представником політичної партії чи місцевої організації політичної партії у виборчій комісії чи комісії з референдуму, уповноваженою особою політичної партії чи місцевої організації політичної партії, офіційним спостерігачем на виборах або референдумі, -
караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.
Примітка. У цій статті під неправомірною вигодою слід розуміти кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги або нематеріальні активи, вартість яких перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати, які пропонують, обіцяють, надають чи одержують без законних на те підстав.
{Стаття 160 в редакції Закону № 1703-VII від 14.10.2014}
Стаття 170. Перешкоджання законній діяльності професійних спілок, політичних партій, громадських організацій
Умисне перешкоджання законній діяльності професійних спілок, політичних партій, громадських організацій або їх органів -
карається виправними роботами на строк до двох років або позбавленням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Кодекс України про адміністративні правопорушення
Глава 15-А
АДМІНІСТРАТИВНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ, ЩО ПОСЯГАЮТЬ НА ЗДІЙСНЕННЯ НАРОДНОГО ВОЛЕВИЯВЛЕННЯ ТА ВСТАНОВЛЕНИЙ ПОРЯДОК ЙОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Стаття 212-7. Порушення порядку ведення Державного реєстру виборців, порядку подання відомостей про виборців до органів Державного реєстру виборців, виборчих комісій, порядку складання та подання списків виборців, списків громадян України, які мають право брати участь у референдумі, та використання таких списків
Порушення встановлених законом порядку ведення Державного реєстру виборців, порядку та строків подання відомостей про виборців до органу Державного реєстру виборців, виборчої комісії, порушення порядку складання та подання списку виборців, списку громадян України, які мають право брати участь у референдумі, посадовою особою, на яку законом покладено такий обов'язок, -
тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порушення встановлених законом порядку та строків надання списку виборців, списку громадян, які мають право брати участь у референдумі, відповідним виборчим комісіям, комісіям з референдуму, надання недостовірного списку виборців, списку громадян, які мають право брати участь у референдумі, посадовою особою, на яку законом покладено такий обов'язок, -
тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти п'яти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порушення вимог закону про виготовлення нового примірника списку виборців для повторного голосування з урахуванням уточнень, внесених до списку виборців у день голосування, -
тягне за собою накладення штрафу на членів виборчої комісії від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
{Стаття 212-7 із змінами, внесеними згідно із Законом № 698-V від 22.02.2007}
Стаття 212-8. Порушення права громадянина на ознайомлення з відомостями Державного реєстру виборців, зі списком виборців, списком громадян, які мають право брати участь у референдумі
Порушення права громадянина на ознайомлення в установленому законом порядку з відомостями Державного реєстру виборців, зі списком виборців, списком громадян, які мають право брати участь у референдумі, а так само відмова у видачі громадянину копії мотивованого рішення про відхилення його скарги (звернення) про внесення змін до відомостей Державного реєстру виборців або запиту щодо відомостей Державного реєстру виборців, про внесення змін до списку виборців, списку громадян, які мають право брати участь у референдумі, або порушення строків видачі копії такого рішення -
тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
{Стаття 212-8 із змінами, внесеними згідно із Законом № 698-V від 22.02.2007}
Стаття 212-9. Порушення порядку ведення передвиборної агітації, агітації під час підготовки і проведення референдуму з використанням засобів масової інформації та порядку участі в інформаційному забезпеченні виборів
Порушення передбаченого законом порядку ведення передвиборної агітації, агітації під час підготовки і проведення референдуму з використанням друкованих, електронних (аудіовізуальних) засобів масової інформації або надання переваги в інформаційних телерадіопередачах чи друкованих засобах масової інформації, в продукції інформаційного агентства будь-якому кандидату, політичній партії (блоку), їх передвиборним програмам власниками, посадовими чи службовими особами, творчими працівниками засобів масової інформації, інформаційних агентств -
тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порушення заборони протягом визначеного законом часу у будь-якій формі коментувати чи оцінювати зміст передвиборної агітаційної теле-, радіопрограми відповідного кандидата, політичної партії (блоку), давати будь-яку інформацію щодо цього кандидата, цієї політичної партії (блоку) власниками, посадовими чи службовими особами, творчими працівниками засобів масової інформації, інформаційних агентств -
тягне за собою накладення штрафу від сорока до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Супроводження офіційних повідомлень у період виборчого процесу коментарями, що мають агітаційний характер, а також відео-, аудіозаписами, кінозйомками, фотоілюстраціями про дії посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування як кандидатів у депутати та на посади сільських, селищних, міських голів -
тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
{Стаття 212-9 із змінами, внесеними згідно із Законом № 709-VII від 21.11.2013}
Стаття 212-10. Порушення обмежень щодо ведення передвиборної агітації, агітація в день проведення референдуму
Здійснення передвиборної агітації особою, участь якої у передвиборній агітації заборонена законом, проведення передвиборної агітації поза строками, встановленими законом чи в місцях, що заборонені законом, здійснення передвиборної агітації у формах і засобами, що суперечать Конституції або законам України, або інше порушення встановлених законом обмежень щодо ведення передвиборної агітації, крім випадків, передбачених статтями 212-9, 212-13 та 212-14 цього Кодексу, а так само агітація в день проведення референдуму -
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятдесяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 212-11. Ненадання можливості оприлюднити відповідь щодо інформації, поширеної стосовно суб'єкта виборчого процесу
Ненадання відповідному суб'єкту виборчого процесу, щодо якого оприлюднено інформацію, яку він вважає недостовірною, на його вимогу (звернення) можливості у визначеному законом порядку оприлюднити відповідь щодо такої інформації -
тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від ста до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 212-12. Порушення права на користування приміщеннями під час виборчої кампанії
Порушення встановленого законом права кандидатів, політичних партій (блоків) на використання на рівних умовах будинків (приміщень) для проведення передвиборного публічного заходу чи передвиборної агітації -
тягне за собою накладення штрафу від вісімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 212-13. Виготовлення або розповсюдження друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск
Виготовлення або замовлення виготовлення під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно, -
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Розповсюдження (рознесення, вивішування, роздавання) під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно, а так само організація такого розповсюдження -
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 212-14. Порушення порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами або розміщення їх у заборонених законом місцях
Порушення встановленого законом порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами або розміщення їх у заборонених законом місцях громадянином -
тягнуть за собою накладення штрафу від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порушення встановленого законом порядку розміщення агітаційних матеріалів чи матеріалів політичної реклами підприємствами - розповсюджувачами реклами -
тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 212-15. Порушення порядку надання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення виборчої кампанії
Порушення порядку надання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення виборчої кампанії -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
{Стаття 212-15 із змінами, внесеними згідно із Законом № 245-VII від 16.05.2013}
Стаття 212-16. Замовлення або виготовлення виборчих бюлетенів понад встановлену кількість
Замовлення або виготовлення виборчих бюлетенів понад встановлену рішенням відповідної виборчої комісії кількість -
тягне за собою накладення штрафу від двадцяти п'яти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 212-17. Ненадання копії виборчого протоколу
Ненадання у випадках та порядку, встановлених законом, головою відповідної виборчої комісії або особою, яка відповідно до закону виконує його обов'язки, копії виборчого протоколу -
тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 212-18. Невиконання рішення виборчої комісії, комісії з референдуму
Невиконання рішення виборчої комісії, комісії з референдуму, прийнятого в межах їх повноважень, -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'ятнадцяти до двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 212-19. Відмова у звільненні члена виборчої комісії від виконання виробничих чи службових обов'язків або його безпідставне звільнення з роботи
Відмова у звільненні члена виборчої комісії від виконання виробничих чи службових обов'язків за основним місцем роботи на час виконання ним повноважень члена виборчої комісії -
тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Звільнення члена виборчої комісії з роботи або переведення його на нижчу посаду з підстав, пов'язаних із виконанням його обов'язків у виборчій комісії, -
тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від шістдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 212-20. Порушення порядку опублікування документів, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів, референдуму
Порушення встановленого законом порядку опублікування документів та іншої інформації, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів, референдуму виборчою комісією чи засобом масової інформації, -
тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
{Кодекс доповнено главою 15-А згідно із Законом № 3504-IV від 23.02.2006}
{Глава 15-Б втратила чинність на підставі Закону № 2808-VI від 21.12.2010}
{ст.213 - ст.330}

{ ст.1 - ст.212-20 ( 80731-10 )}

{ Про порядок застосування заходів адміністративного

стягнення у вигляді штрафу додатково див. Закон

N 2467-12 від 17.06.92 }

{ Щодо набрання чинності змін, внесених по Закону

N 596-VIII ( 596-19 ) від 14.07.2015, див.

пункт 1 розділу II Закону N 596-VIII від 14.07.2015 }


Закон України «Про місцеві вибори»

(ст.. 50, 51, 94-100)


Стаття 50. Загальне інформаційне забезпечення виборів
1. Загальне інформаційне забезпечення виборів включає інформування виборців про:
1) виборчі права громадян та способи їх здійснення і захисту;
2) можливість та процедури перевірки включення себе та інших виборців до Державного реєстру виборців та списків виборців на виборчих дільницях;
3) адресу місцезнаходження відповідної територіальної та дільничної виборчих комісій виборчої дільниці, до яких належить виборча адреса виборця;
4) адресу приміщення для голосування, дату та час голосування;
5) підстави та процедури отримання можливості голосувати за місцем перебування;
6) процедуру голосування та спосіб заповнення виборчого бюлетеня;
7) право на оскарження порушень своїх виборчих прав та способи здійснення цього права;
8) відповідальність за порушення законодавства про вибори.
2. Центральна виборча комісія оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті інформацію, що стосується загального інформаційного забезпечення відповідних виборів та, по можливості, забезпечує її актуальність.
3. З метою забезпечення належної поінформованості виборців територіальна виборча комісія, яка утворює дільничні виборчі комісії, забезпечує виготовлення плакатів, що роз’яснюють порядок голосування та відповідальність за порушення законодавства про вибори, передбачені цим та іншими законами України. Зазначені плакати виготовляються та передаються дільничним виборчим комісіям у порядку та строки, визначені відповідною територіальною виборчою комісією.
4. На інформаційні матеріали, які належать до загального інформаційного забезпечення виборів, поширюється законодавство про соціальну рекламу.
Стаття 51. Спеціальне інформаційне забезпечення виборів
1. Спеціальне інформаційне забезпечення виборів передбачає інформування виборців про:
1) зареєстрованих кандидатів на відповідних місцевих виборах та суб’єктів їх висування;
2) рахунки виборчих фондів місцевих організацій партій та кандидатів, допустимий розмір добровільного внеску та спосіб, у який робиться внесок;
3) скасування реєстрації (вибуття) кандидата;
4) факти та події, пов’язані з виборчим процесом.
2. Спеціальне інформаційне забезпечення щодо відомостей, зазначених у пунктах 1-3 частини першої цієї статті, здійснюється виборчими комісіями у межах, встановлених цим Законом, та в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією.
3. Засоби масової інформації, інформаційні агентства можуть брати участь у спеціальному інформаційному забезпеченні виборів на замовлення відповідної територіальної виборчої комісії, а щодо відомостей, зазначених у пункті 4 частини першої цієї статті, - з власної ініціативи з дотриманням вимог цього Закону.

Розділ XIII
ОСКАРЖЕННЯ РІШЕНЬ, ДІЙ ЧИ БЕЗДІЯЛЬНОСТІ, ЩО СТОСУЮТЬСЯ МІСЦЕВИХ ВИБОРІВ. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО МІСЦЕВІ ВИБОРИ
Стаття 94. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються місцевих виборів
1. Кандидат, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник в територіальній виборчій комісії або уповноважена особа, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 95-98 цього Закону.
Від імені кандидата скарга може бути подана також його довіреною особою.
Суб’єкт виборчого процесу може звернутися до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
2. Суб’єкти звернення зі скаргою, зазначені в частині першій цієї статті, можуть з урахуванням вимог цього Закону оскаржити до відповідної виборчої комісії рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, таких суб’єктів оскарження:
1) виборчої комісії, члена виборчої комісії;
2) місцевої організації партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, крім рішення чи дій, які відповідно до закону, її статуту (положення) належать до внутрішньої організаційної діяльності місцевої організації партії;
3) кандидата;
4) уповноважених осіб, довірених осіб, офіційних спостерігачів від суб’єктів виборчого процесу - лише щодо скарг, передбачених частиною шостою статті 97 цього Закону.
3. Виборча комісія може оскаржити до суду рішення, дії чи бездіяльність, що стосується виборчого процесу, таких суб’єктів оскарження:
1) органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, закладу, підприємства, установи, організації, їхніх посадових чи службових осіб;
2) засобу масової інформації, його посадової чи службової особи або творчого працівника;
3) кандидата;
4) місцевої організації партії, крім рішення чи дій, які відповідно до закону, її статуту (положення) належать до внутрішньої організаційної діяльності відповідної місцевої організації партії.
4. Рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до територіальної виборчої комісії, яка утворила відповідну дільничну виборчу комісію, або до суду.
У разі якщо дільничні виборчі комісії з місцевих виборів не утворюються, а їх повноваження у порядку, встановленому частиною дев’ятою статті 23 цього Закону, виконують дільничні виборчі комісії з виборів Президента України, з виборів народних депутатів України або з референдуму, рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії, її члена щодо забезпечення підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, старост може бути оскаржено до суду.
5. Рішення, дії чи бездіяльність територіальної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, або до суду.
6. Рішення, дії чи бездіяльність територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, її члена може бути оскаржено до суду.
7. Скарга щодо бездіяльності територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, також може бути подана до Центральної виборчої комісії.
8. Рішення чи дії місцевої організації партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її посадової особи чи повноважного представника, що стосуються виборчого процесу, крім тих рішень чи дій, які відповідно до закону, статуту (положення) належать до внутрішньої організаційної діяльності відповідної місцевої організації партії, можуть бути оскаржені до територіальної виборчої комісії, яка зареєструвала відповідного кандидата (кандидатів), або до суду.
9. Скарга на дії чи бездіяльність кандидата може бути подана до територіальної виборчої комісії, яка зареєструвала відповідного кандидата, або до суду.
10. До дільничної виборчої комісії або до суду оскаржуються порушення, що мали місце під час голосування, допущені уповноваженими особами, довіреними особами, офіційними спостерігачами від суб’єктів виборчого процесу.
11. Рішення, дії чи бездіяльність органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, їх посадової чи службової особи, місцевої організації партії, крім рішення чи дій, які відповідно до закону, її статуту (положення) належать до внутрішньої організаційної діяльності місцевої організації партії, засобу масової інформації та його посадової чи службової особи або творчого працівника, може бути оскаржено до суду.
12. Виборець може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів оскарження, якщо ці рішення, дії чи бездіяльність порушили або порушують його виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі його особисто.
13. Позовні заяви, що стосуються призначення, підготовки і проведення місцевих виборів, розглядаються судом у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Суд, до якого подано позовну заяву, невідкладно повідомляє відповідну виборчу комісію та комісію вищого рівня про її надходження, відкриття провадження в адміністративній справі, а також про ухвалене судом рішення.
14. У разі отримання повідомлення суду про відкриття провадження в адміністративній справі за позовною заявою виборча комісія, до якої подано аналогічну скаргу (скаргу аналогічного змісту), повертає таку скаргу суб’єкту звернення зі скаргою без розгляду не пізніше наступного дня з дня отримання повідомлення суду із зазначенням підстав її повернення.
Стаття 95. Строки оскарження
1. Скарга до виборчої комісії може бути подана відповідним суб’єктом звернення зі скаргою у п’ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності суб’єктом оскарження.
2. Скарга, що стосується порушення, яке мало місце до дня голосування, може бути подана у строк, установлений частиною першою цієї статті, але не пізніше 22 години дня, що передує дню голосування.
3. Скарга, що стосується порушення, яке мало місце під час голосування, може бути подана до відповідної дільничної виборчої комісії не пізніше закінчення голосування.
4. Скарга на рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, члена цієї комісії, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування, може бути подана до виборчої комісії вищого рівня у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.
5. Днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги відповідною виборчою комісією.
6. Строк подання скарги продовженню або поновленню не підлягає, крім випадку повторного подання скарги після усунення її недоліків не пізніше наступного дня після дня її повернення суб’єктом розгляду скарги без розгляду відповідно до частини другої статті 97 цього Закону. Зміна або уточнення вимог суб’єкта звернення зі скаргою під час розгляду скарги відповідною виборчою комісією, викликані виявленням обставин, не відомих раніше суб’єкту звернення зі скаргою, не вважається новою скаргою і не підлягає встановленим обмеженням строків.
7. Строки судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, встановлюються Кодексом адміністративного судочинства України.
Стаття 96. Форма і зміст скарги
1. Скарга до виборчої комісії подається у письмовій формі. Скарга має містити:
1) назву виборчої комісії, до якої подається скарга;
2) прізвище, власне ім’я (усі власні імена), по батькові (за наявності) або найменування суб’єкта звернення зі скаргою, адресу місця його проживання, місцезнаходження (поштова адреса), а також номер засобу зв’язку, адресу електронної пошти, якщо такі є;
3) прізвище, власне ім’я (усі власні імена), по батькові (за наявності) або найменування суб’єкта оскарження, адресу місця його проживання, місцезнаходження (поштова адреса), а також номер засобу зв’язку, адресу електронної пошти, якщо такі є;
4) суть порушеного питання;
5) виклад обставин і зазначення доказів, якими суб’єкт звернення зі скаргою обґрунтовує свої вимоги;
6) чітко сформульовані вимоги із зазначенням суті рішення, ухвалення якого вимагається від суб’єкта розгляду скарги;
7) перелік документів і матеріалів, що додаються;
8) у разі їх наявності зазначення заінтересованих осіб, яких суб’єкт звернення зі скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги (або зазначення про відсутність таких осіб);
9) підпис суб’єкта звернення зі скаргою або його представника із зазначенням дати підписання.
2. До скарги додаються її копії, докази, зазначені у скарзі, та копії усіх документів, що додаються до неї, у кількості, яка дорівнює кількості суб’єктів оскарження та заінтересованих осіб, зазначених у скарзі.
Якщо скарга від імені кандидата подається його довіреною особою, то у скарзі зазначаються також прізвище, ім’я та по батькові, місце проживання або місцезнаходження (поштова адреса), вид та номер засобів зв’язку кандидата, в інтересах якого вона подається, та додається засвідчена відповідно до вимог законодавства копія документа, що посвідчує повноваження особи, яка її подає.
Скарга, що подається від імені місцевої організації партії - суб’єкта виборчого процесу, підписується її керівником або іншою уповноваженою на те особою із засвідченням підпису печаткою місцевої організації партії або відповідної організації політичної партії вищого рівня.
До скарги додається оригінал або засвідчена відповідно до вимог законодавства копія документа, що підтверджує повноваження особи, яка її підписала.
Керівник місцевої організації політичної партії діє як представник відповідної місцевої організації політичної партії без додаткового уповноваження.
3. Форма та зміст, а також вимоги до позовної заяви до суду визначаються Кодексом адміністративного судочинства України.
4. Вимоги до форми та змісту скарги, визначені цим Законом, є вичерпними.
Стаття 97. Порядок і строки розгляду скарг
1. Порядок розгляду скарг виборчими комісіями визначається цим Законом та порядком розгляду скарг, встановленим Центральною виборчою комісією.
2. Скарга, оформлена без додержання вимог статті 96 цього Закону, повертається відповідно Головою Центральної виборчої комісії або за його дорученням іншим членом Центральної виборчої комісії чи головою або заступником голови територіальної чи дільничної виборчої комісії суб’єкту звернення зі скаргою без розгляду не пізніше наступного дня після дня надходження скарги, а скарга, подана напередодні дня голосування, у день голосування чи наступного дня після дня голосування, - невідкладно. У разі повернення скарги без розгляду зазначається вичерпний перелік недоліків, які перешкоджають розгляду скарги, і вказується на можливість повторного звернення зі скаргою, оформленою відповідно до вимог статті 96 цього Закону, у встановлені цим Законом строки.
Повернення скарги без розгляду суб’єкту звернення зі скаргою з інших підстав ніж ті, що встановлені цим Законом, не допускається.
3. У разі повторного подання скарги з невиправленими недоліками або з допущенням нових недоліків виборча комісія приймає рішення про залишення її без розгляду по суті.
4. Скарга, оформлена з додержанням вимог статті 96 цього Закону, розглядається відповідною територіальною виборчою комісією на засіданні протягом двох днів з дня її отримання, а Центральною виборчою комісією - протягом трьох днів з дня її отримання, якщо інше не передбачене цим Законом.
5. Скарга, що стосується порушення, яке мало місце до дня голосування, розглядається виборчою комісією у строк, передбачений частиною четвертою цієї статті, але не пізніше 24 години дня, що передує дню голосування.
6. Скарга, що стосується порушення, яке мало місце під час голосування, подана до дільничної виборчої комісії, розглядається нею одразу після закінчення голосування.
7. Скарга, що стосується порушення, яке мало місце в день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування на дільниці, подана до територіальної виборчої комісії, розглядається відповідною територіальною виборчою комісією у дводенний строк з дня її подання.
8. Якщо виборча комісія під час розгляду скарги визнає необхідним проведення перевірки зазначених у скарзі обставин правоохоронними органами, відповідні правоохоронні органи за зверненням виборчої комісії перевіряють ці обставини та вживають відповідних заходів щодо припинення порушення законодавства у дводенний строк з дня отримання звернення виборчої комісії, а якщо таке звернення отримано ними менш як за три дні до дня голосування, у день голосування чи наступного за ним дня, - невідкладно. Про результати перевірки та вжиті заходи відповідні органи у дводенний строк повідомляють виборчу комісію, яка до них звернулася.
9. Розгляд скарги виборчою комісією здійснюється з обов’язковим своєчасним повідомленням суб’єкта звернення зі скаргою, суб’єкта оскарження та інших заінтересованих осіб рекомендованою телеграмою, телефонограмою, факсимільним повідомленням, засобами електронної пошти про час і місце розгляду скарги. Неприбуття на засідання суб’єкта розгляду скарги, осіб, які були належним чином повідомлені про нього, не перешкоджає розгляду скарги.
10. Копії скарги та доданих до неї документів надаються суб’єкту оскарження та заінтересованим особам заздалегідь, а у разі неможливості - не пізніше початку розгляду скарги. Суб’єкт оскарження має право подати письмові пояснення по суті скарги, які беруться до розгляду виборчою комісією.
11. Виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб’єктом звернення зі скаргою чи до неналежного суб’єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених цим Законом.
12. Суди, виборчі комісії, правоохоронні органи (прокуратура, міліція) організовують свою роботу під час виборчого процесу, в тому числі у вихідні дні та в день голосування, таким чином, щоб забезпечити прийом і розгляд позовних заяв, скарг та звернень виборчих комісій у строки та спосіб, установлені цим Законом.
Стаття 98. Докази
1. Доказами, на підставі яких виборча комісія встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення скаржника, суб’єкта оскарження чи заінтересованих осіб, та інші обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги, можуть бути:
1) письмові документи і матеріали (у тому числі електронні), які містять відомості про обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги;
2) письмові пояснення суб’єктів виборчого процесу, посадових і службових осіб органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, закладів, підприємств, установ, організацій, відповідних правоохоронних органів, отримані на вимогу суб’єкта розгляду скарги, в тому числі членів виборчої комісії, на виконання повноважень виборчої комісії;
3) речові докази;
4) висновки експертів, надані письмово на запит виборчої комісії - суб’єкта розгляду скарги, суб’єкта звернення зі скаргою або суб’єкта оскарження.
2. Докази виборчій комісії надають суб’єкт звернення зі скаргою, суб’єкт оскарження, заінтересовані особи. Виборча комісія - суб’єкт розгляду скарги звертається із запитом (витребовує) додаткові докази за власною ініціативою або за зверненням суб’єкта звернення, суб’єкта оскарження, заінтересованих осіб.
3. Якщо суб’єкт звернення зі скаргою, суб’єкт оскарження чи заінтересована особа не нададуть доказів для підтвердження обставин, на які вони посилаються, виборча комісія вирішує справу на підставі наявних доказів.
4. Виборча комісія приймає до розгляду лише ті докази, які мають значення для розгляду скарги. Докази, одержані з порушенням закону, під час розгляду скарги до уваги не беруться. Про відхилення доказів зазначається у рішенні виборчої комісії - суб’єкта розгляду скарги.
5. Обставини (факти), для доведення яких законом встановлені певні засоби доказування, не можуть доводитися іншими засобами доказування.
6. Письмові докази подаються в оригіналі або в засвідченій у встановленому порядку копії. Якщо подано копію письмового доказу, виборча комісія має право вимагати подання оригіналу. Після розгляду скарги виборча комісія на вимогу власника документа повертає оригінал документа, а в справі скарги залишається засвідчена в установленому порядку його копія.
7. Виборча комісія оцінює належність, достовірність кожного доказу, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають наперед установленої сили, крім обставин, фактів, установлених судовим рішенням, що набрало законної сили.
Стаття 99. Рішення за результатом розгляду скарги
1. Рішення виборчої комісії за результатами розгляду скарги має бути законним і обґрунтованим.
2. Під час розгляду скарги на рішення суб’єкта оскарження виборча комісія вирішує:
1) чи мало місце прийняття оскаржуваного рішення суб’єктом оскарження;
2) чи було оскаржуване рішення прийнято суб’єктом оскарження на законних підставах;
3) чи було оскаржуване рішення прийнято в межах повноважень та відповідно до визначеної законом процедури;
4) які правові норми належить застосувати до цих правовідносин та чи віднесено законом розгляд скарги до повноважень суб’єкта їх розгляду;
5) чи належить задовольнити кожну з вимог суб’єкта звернення або відмовити в їх задоволенні;
6) чи належить поновити порушені права або законні інтереси суб’єкта звернення іншим способом;
7) які рішення слід зобов’язати прийняти або які дії, що випливають з факту скасування рішення, вчинити.
3. Під час розгляду скарги на дії (бездіяльність) суб’єкта оскарження виборча комісія вирішує:
1) чи мала місце оскаржувана дія (бездіяльність) суб’єкта оскарження;
2) чи оскаржувана дія (бездіяльність) здійснювалася (вчинялася) суб’єктом оскарження на законних підставах;
3) які правові норми належить застосувати до цих правовідносин та чи віднесено законом розгляд скарги до повноважень суб’єкта її розгляду;
4) чи належить задовольнити кожну з вимог суб’єкта звернення або відмовити в їх задоволенні;
5) чи належить поновити порушені права або законні інтереси суб’єкта звернення іншим способом;
6) які рішення слід зобов’язати прийняти або які дії, що випливають з факту визнання оскаржуваних дій чи бездіяльності протиправними, вчинити.
4. Під час розгляду скарги по суті виборча комісія може задовольнити скаргу повністю або частково чи відмовити в її задоволенні.
5. У разі задоволення скарги виборча комісія може прийняти рішення, яким:
1) визнати рішення суб’єкта оскарження чи окремих його положень, дії чи бездіяльність такими, що не відповідають вимогам законодавства, порушують виборчі права громадян, права та законні інтереси суб’єкта виборчого процесу;
2) скасувати рішення суб’єкта оскарження;
3) зобов’язати суб’єкта оскарження здійснити дії, передбачені законодавством, що регулює організацію та порядок проведення виборів;
4) зобов’язати суб’єкта оскарження утриматися від вчинення певних дій;
5) поновити в інший спосіб порушені права та законні інтереси суб’єкта звернення зі скаргою;
6) зобов’язати суб’єкта оскарження здійснити передбачені законодавством, що регулює організацію та порядок проведення виборів, дії, які випливають із факту скасування рішення, визнання оскаржуваних дій або бездіяльності протиправними.
6. Виборча комісія відмовляє в задоволенні скарги, якщо встановить, що рішення, дії або бездіяльність суб’єкта оскарження вчинені відповідно до закону, в межах повноважень, передбачених законом, і не порушують виборчі права суб’єкта звернення зі скаргою.
7. Копія рішення виборчої комісії видається чи надсилається суб’єкту звернення зі скаргою, суб’єкту оскарження, заінтересованим особам, відповідній виборчій комісії, іншому суб’єкту, про якого йдеться у рішенні, не пізніше наступного дня після прийняття рішення, а у разі прийняття рішення напередодні чи в день голосування - невідкладно.
8. У разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, у тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, установлення підсумків і результатів голосування, встановлення результатів виборів, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.
9. Виборча комісія вищого рівня на підставі скарги, рішення суду або з власної ініціативи може скасувати рішення виборчої комісії нижчого рівня та прийняти рішення по суті питання або зобов’язати виборчу комісію нижчого рівня повторно розглянути порушене питання.
10. Порядок прийняття рішення судом за результатом розгляду позовної заяви, вимоги до рішення суду та порядок набрання законної сили рішенням суду встановлюються Кодексом адміністративного судочинства України.
Стаття 100. Відповідальність за порушення законодавства України про місцеві вибори
1. Особи, винні в порушенні законодавства про місцеві вибори, притягуються до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності у порядку, встановленому законом.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
«Про виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів та заборону пропаганди їхньої символіки»

Закон України «Про засудження комуністичного й націонал-соціалістичного тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки» від 09.04.2015№317-VIII (закон про декомунізацію) набув чинності 21 травня 2015 року

З дня набуття чинності законом (процедура декомунізації):

- на демонтаж пам’ятників, зображень та інших символів тоталітаризму дається 6 місяців.
Прийняти відповідні рішення та виконати всі необхідні дії мають місцеві ради. Вони ж і облаштовуватимуть потім звільнений громадський простір.
- перейменувати вулиці, площі та інші об’єкти топоніміки місцеві ради мають так само за 6 місяців. Вони можуть повернути вулицям історичні назви чи надати нові імена, це справа самоврядування.

Перейменуванню підлягають (витяг з закону):

«Стаття 1 п.4. є) назви областей, районів, населених пунктів, районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів, інших об'єктів топоніміки населених пунктів, підприємств, установ, організацій, у яких використані імена або псевдоніми осіб, які обіймали керівні посади в комуністичній партії (посаду секретаря районного комітету і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік, працювали в радянських органах державної безпеки, а також назви СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік та похідні від них, назви, пов'язані з діяльністю комуністичної партії (включаючи партійні з'їзди), річницями Жовтневого перевороту 25 жовтня (7 листопада) 1917 року, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті (крім назв, пов'язаних з опором та вигнанням нацистських окупантів з України або з розвитком української науки та культури)»;

Перейменування з одних комуністичних назв на інші заборонено. У кожному місті та селі знайдеться чимало гідних ушанування людей або подій, які досі не були увічнені, що дає шанс місцевим громадам виправити цю несправедливість.
Міста, села, селища та райони перейменує Верховна Рада на підставі пропозицій місцевих рад, які, в свою чергу, мають порадитися з громадянами (під час проведення громадських слухань).

На проведення громадських слухань і подання пропозицій до парламенту органам самоврядування та місцевим адміністраціям дається 6 місяців.
Після цього Верховна Рада упродовж 3 місяців перейменує населені пункти та райони. Якщо місцеві ради не подадуть пропозицій або ж ці пропозиції будуть явно неприйнятними, парламент прийматиме рішення про перейменування на підставі рекомендацій Українського інституту національної пам’яті.
Юридичні особи, включно з партіями та громадськими організаціями, мають привести свої назви, документи та символіку у відповідність з законом упродовж 3-х місяців. Ця процедура безкоштовна.

Власники засобів масової інформації мають припинити комуністичну чи нацистську пропаганду і привести свої назви у відповідність до закону протягом 3-х місяців.
Цей строк для них може бути продовжено, якщо вони не встигнуть виконати вимогу через об’єктивні перешкоди.
Власники товарних знаків, які мають комуністичну чи нацистську символіку, мають змінити свої знаки впродовж 6 місяців.


У разі, якщо протягом 6 місяців місцева рада не виконає вимог закону і не демонтує комуністичні монументи чи не перейменує вулиці обов’язок прийняти такі рішення покладається персонально на сільського, селищного голову. Йому дається на це 3 місяці.
Якщо ж і сільський, селищний голова не прийме таке рішення, право на це передається голові обласної державної адміністрації. Голова ОДА має завершити декомунізацію в області за 3 місяці, а методичну допомогу йому надасть Український інститут національної пам’яті.
Якщо ж закон не виконає і керівник області, то це має протягом трьох місяців зробити Кабінет Міністрів. Знову ж таки, з урахуванням рекомендації Українського інституту національної пам’яті, науковців та громадськості.

Для забезпечення процедури перейменування доцільно дотримуватись такого порядку http://www.memory.gov.ua/sites/default/files/userupload/2metodychka_perejmenuvannja_vulyc_1.pdf

Для детального опрацювання питань, пов’язаних із перейменуванням, виконавчий комітет може створити допоміжний орган, наприклад, Комісію з питань перейменування вулиць. Положення про Комісію, її персональний склад затверджуються розпорядженням сільського, селищного голови. Слід зауважити, що рішення комісії носять рекомендаційний характер. На етапі роботи виконавчого комітету для вивчення громадської думки щодо перейменування об’єкта, обов’язковим є проведення громадського обговорення, відповідно до постанови КМУ від 24.10.2012№989 «Про затвердження порядку проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності, які за ними закріплені, об’єктам права власності, які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій».
Організатори громадських слухань проводять їх з огляду на необхідність залучення якомога більшої кількості заінтересованих учасників.
Інформаційне повідомлення про проведення громадських слухань повинно містити:
• найменування організатора громадських слухань;
• найменування юридичної особи, якій пропонується присвоїти ім’я фізичної особи, ювілейної чи святкової дати, назви або дати історичної події
• ім’я фізичної особи, ювілейної чи святкової дати, назви або дати історичної події, що пропонується присвоїти юридичній особі, та обґрунтування такої пропозиції;
• суб’єктів, що внесли пропозицію щодо присвоєння юридичній особі імені фізичної особи, ювілейної чи святкової дати, назви або дати історичної події;
• строк, місце, час проведення заходів з громадського обговорення, акредитації представників засобів масової інформації, реєстрації учасників;
• поштову адресу та адресу електронної пошти, номер телефону, строк і форму для подання пропозицій;
• місцезнаходження та (або) адресу електронної пошти, номер телефону організатора громадських слухань, за якими можна отримати консультації з питання, що винесене на громадські слухання;
• прізвище та ім’я особи, визначеної відповідальною за проведення громадських слухань;
• строк і спосіб оприлюднення результатів громадських слухань.
Рішення про проведення громадських слухань приймається його організатором і повинно містити питання, що виноситься на громадські слухання, строк його проведення, перелік заходів, які планується здійснити у рамках такого обговорення, та відповідальних осіб.
Строк проведення громадських слухань обчислюється з дня оприлюднення відповідного інформаційного повідомлення і повинен становити не менш як два місяці.
Інформаційне повідомлення про проведення громадських слухань оприлюднюється органами місцевого самоврядування на власному офіційному сайті або в інший прийнятний спосіб.
Пропозиції учасників громадських слухань подаються у письмовій чи усній формі, надсилаються електронною поштою із зазначенням прізвища, імені, по батькові та адреси особи, яка їх подає, у строк, передбачений в інформаційному повідомленні про проведення громадських слухань, але не менш як протягом 30 днів з дати опублікування повідомлення про його проведення.
Організатор громадських слухань протягом 14 днів після закінчення строку подання пропозицій узагальнює їх та готує звіт, у якому зазначаються найменування організатора, зміст питання, що виносилося на громадські слухання, інформація про осіб, які взяли участь в обговоренні порушеного питання, а також узагальнений аналіз пропозицій, що надійшли під час проведення громадських слухань.
Пропозиції, отримані в ході проведення громадських слухань, оприлюднюються у спосіб, за допомогою якого було оприлюднене інформаційне повідомлення про проведення громадських слухань.
За результатами розгляду питання, після проведення слухань, виконавчий комітет приймає рішення щодо внесення на розгляд ради рішення про перейменування об’єктів та подає на розгляд ради всі необхідні документи.


Шановні громадяни!
Відділ Держземагентства у Широківському районі Дніпропетровської області доводить до вашого відома, що рішенням сесії обласної ради від 29.04.2015 № 628-30/УІ внесено зміни до Програми розвитку земельних відносин і охорони земель у Дніпропетровській області на 2011-2018 роки. Програму доповнено заходом щодо розробки документації із землеустрою для реалізації права учасників та членів їх сімей, загиблих учасників антитерористичної операції на безоплатну приватизацію земельних ділянок.
На теперішній час визначено переможця робіт з розроблення проектів землеустрою, це фізична особа–підприємець Ткаченко Катерина Олександрівна. Для учасників АТО та членів родин загиблих виготовлення землевпорядної документації буде безкоштовним.
Для отримання інформації та укладання договору на виконання робіт із землеустрою необхідно звертатись до департаменту агропромислового комплексу, розвитку сільських територій та ринкового середовища облдержадміністрації (м. Дніпропетровськ, вул. Комсомольська, 52 кімната 270):
Гордієнко Іван Олексійович - заступник директора департаменту;
Засікан Олена Анатоліївна - начальник відділу аграрної економіки, зведеного планування та соціально - трудових відносин.
Телефон для довідок:
(056) 732-15-50
(056) 732-15-46

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------




Кредитування на придбання енергозберігаючих товарів
(в тому числі за державною програмою)
Урядова програма відшкодування частини суми кредиту на придбання твердопаливного або електричного котла
Постанова Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №491 «Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження»
Умови кредитування АТ «Ощадбанк» на придбання котла з використанням будь-яких видів палива та енергії (за винятком природного газу) з відшкодуванням частини суми кредиту (в розмірі 20% суми кредиту (але не більше 5 тис.грн.);
Як отримати відшкодування частини суми кредиту, отриманого на придбання котла з використанням будь-яких видів палива та енергії (за винятком природного газу). Шість простих кроків.
АТ „Ощадбанк" пропонує кредитування фізичних осіб на придбання енергозберігаючого обладнання та/або матеріалів.
1. Швидко
Мінімальний строк розгляду заявки (за умови надання повного пакета документів)
2. Зручно
Мінімальний пакет документів. Можливість придбати товари із широкого переліку енергозберігаючого обладнання та матеріалів.
3. Заощадливо
Мінімальні витрати на оформлення кредиту
Умови одержання кредиту
Валюта кредиту: гривня.
Процентна ставка: 25 % річних.
Мінімальний початковий внесок: 10%.
Строк кредитування: до 3 років.
Мінімальна сума кредиту: 1000 грн.
Максимальний розмір кредиту 30 000 грн.
Забезпечення кредиту: у разі несвоєчасного погашення кредитної заборгованості – пеня, яка є неустойкою або порука чоловіка/дружини/батьків/дітей - за необхідності.
Погашення кредиту:
Щомісяця рівними частинами.
Можливе дострокове погашення кредиту без додаткових комісій.
Разова комісія банку за надання кредиту: 3% від суми кредиту.
Вимога до Позичальника
У власності Позичальника є нерухоме майно або нерухоме майно належить на праві власності членам його сім’ї .
Документи, необхідні для одержання кредиту.
1. Кредитна заявка на одержання кредиту (заповнюється в банку).
2. Паспорт громадянина України (та ксерокопія).
3. Картка платника податків з реєстраційним номером облікової картки в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків або довідка про присвоєння ідентифікаційного номера позичальника (та ксерокопія).
4. Документ про отримані доходи та утримання з них за останні 6 місяців.
5. Правовстановлюючий документ на нерухоме майно, яке перебуває у власності позичальника, або у власності членів його сім’ї (за умови документального підтвердження, що власник нерухомого майна є членом сім’ї позичальника) (та ксерокопія)
6. Рахунок (рахунок-фактура) на енергозберігаюче обладнання та/або матеріали
7. Інші документи (після консультації в банку)
кроки по отриманню відшкодування.PDF
****************************************************************************************


Медичний огляд працівника на контролі у роботодавця

Медичні огляди працівників підприємства організовуються і проводяться у відповідності до «Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій»,затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України 21.05.2007 №246, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.07.2007 р. за №846/14113 (далі-Порядок).
Порядок передбачає:
- єдині методичні підходи до організації та проведення медичних оглядів працівників;
- оптимізацію забезпечення повноти обхвату та якості медичних оглядів;
- терміни проведення обстеження з залежності від шкідливих факторів виробничого середовища, видів та об'ємів необхідних лабораторних та функціональних досліджень;
-визначення переліку медичних протипоказань для роботи зі шкідливими та небезпечними факторами;
- безпосередня участь роботодавця та активне залучення працівника до процесу проведення медичних оглядів та збереження здоров'я працюючого населення.
У відповідності до п.2.5 Порядку роботодавець за рахунок власних коштів забезпечує організацію проведення медичних оглядів, затрати на поглиблене медичне обстеження працівника з підозрою на професійні та виробничо зумовлені захворювання та їх медичну реабілітацію, диспансеризацію працівників груп ризику професійних захворювань. З цією метою він організовує лабораторні дослідження умов праці з визначенням шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу на конкретних робочих місцях працівників відповідно до гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості і напруженості трудового процесу з метою визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичному) медичному огляду і подає ці дані відповідній санітарно-епідеміологічній станції.
За заявкою роботодавця (його представника), за участю представника первинної профспілкової організації або уповноваженої працівниками особи, заклади державної санітарно-епідеміологічної служби щорічно визнають категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду та до 1 грудня складають Акт визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду.
При цьому, згідно з ст. 5 Закону України «Про охорону праці» під час укладання трудового договору роботодавець зобов'язаний поінформувати працівників під підписку про умови праці та про наявність на його робочому місці небезпечних та шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, можливі наслідки їх впливу на здоров'я та про права працівника на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору.
Значна частина професійних та виробничо-обумовлених захворювань може бути виявлено під час медичних оглядів працівників. У випадку виявлення підозри на професійне захворювання, роботодавець повинен в установленому порядку організувати направлення його до установи спеціалізованої профпатологічної допомоги.
Отже, необхідно всім пам'ятати, що здоров'я знаходиться у власних руках і своєчасно проведена діагностика може зберегти життя.

Служба страхових експертів з охорони парці

відділення виконавчої дирекції Фонду

соціального страхування від нещасних випадків

на виробництві та професійних

захворювань України в м. Кривому Розі




Варто чи ні, хай кожен вирішить це питання для себе.

Так, вироком Широківського районного суду Дніпропетровської області від 6 березня 2017 року засуджено громадянку П. до штрафу у вигляді 510 грн., за скоєння кримінального правопорушення передбаченого за ст. 190 ч.1 КК України, тобто заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайство).
Судом встановлено, що громадянка П. в жовтні 2014 року переїхала з тимчасового окупованої території України (Донецька область) до Широківського району, Дніпропетровської області, де почала постійно мешкати.
Знаючи про реалізацію державної соціальної програми, передбаченої Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 та усвідомлюючи, що вона не має права на отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг так як мала у власності з 12.11.2015 року домоволодіння у Дніпропетровській області, Широківський район про, що умисно не повідомила Управління праці та соціального захисту населення Широківської районної ради.
Перебуваючи у приміщенні Управління праці та соціального захисту населення Широківської районної ради, розташованому за адресою: вул. Соборна, 99, Широківського району, Дніпропетровської області, де маючи злочинний намір направлений на заволодіння, шляхом обману, належними державі грошовими коштами у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, переслідуючи корисливу мету, власноруч, заповнила заяву для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
За результатом розгляду поданих громадянкою П. заяв Управлінням праці та соціального захисту населення Широківської районної ради прийнято рішення про призначення допомоги.
Внаслідок умисних злочинних дій, в період часу з 01.12.2015 до 30.11.2016 в порушення п.6 Порядку №505 зазначеною особою незаконно отримано за рахунок коштів державного бюджету допомоги на загальну суму 24395,55 гривень.
На теперішній час винна особа отримала судимість, повинна сплатити штраф за вироком суду у сумі 510 гривень та повернути до бюджету зайво виплачені кошти у сумі 24395,55 гривень.


Прокурор Широківського відділу
Криворізької місцевої прокуратури №1 В. Буліч
Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор